Stechiometrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stechiometrie je výpočet relativních množství reaktantů a produktů v chemických reakcích.

Stechiometrie je založena na zákonu zachování hmotnosti, kde se celková hmotnost reakčních složek rovná celkové hmotnosti produktů, což vede k pochopení, že vztahy mezi množstvím reaktantů a produktů typicky tvoří poměr kladných celých čísel. To znamená, že pokud jsou známa množství jednotlivých reakčních složek, lze vypočítat množství produktu. Naopak, pokud má jedna reaktanta známé množství a množství produktu může být empiricky stanoveno, pak lze vypočítat i množství ostatních reakčních složek.

Příkladem může být vyčíslená chemická rovnice:

CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O

Zde jedna molekula methanu reaguje se dvěma molekulami plynného kyslíku za vzniku jedné molekuly oxidu uhličitého a dvou molekul vody. Stechiometrie měří tyto kvantitativní vztahy a slouží k určení množství produktů / reakčních složek, které jsou v dané reakci produkovány / nutné pro reakci. Popisování kvantitativních vztahů mezi látkami, které se účastní chemických reakcí, je známé jako reakční stechiometrie. Ve výše uvedeném příkladu reakční stechiometrie se měří vztah mezi metanem a kyslíkem, když reagují při vytváření oxidu uhličitého a vody.

Vzhledem k dobře známému vztahu molů k atomové váze mohou být poměry, které jsou získány stechiometrií, použity pro stanovení hmotnostních poměrů v reakci popsané vyváženou rovnicí. To se nazývá kompoziční stechiometrie.

Plynová stechiometrie se zabývá reakcemi plynů, kde jsou plyny za známé teploty, tlaku a objemu a lze předpokládat, že jsou ideálními plyny. V praxi jsou kvůli existenci izotopů používány molární hmoty při výpočtu hmotnostního poměru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stoichiometry na anglické Wikipedii.