Hnojivo

Hnojiva jsou směsi, používané pro zlepšení růstu rostlin. Obvykle jsou aplikována přes půdu (pro příjem kořeny) nebo tzv. hnojením na list (pro příjem listy).
Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní biogenní prvky (dusík, fosfor, draslík), sekundární biogenní prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky, které jsou užitečné pro hnojení: bor, chlor, mangan, železo, zinek, měď a molybden.
Rozdělení zemědělských hnojiv[editovat | editovat zdroj]
- podle původu
- podle vlivu na půdní reakci
- kyselá (chlorid draselný)
- neutrální (ledek amonný s vápencem)
- zásaditá (dusíkaté vápno)
- podle skupenství
- tuhá (hnůj, kompost, superfosfát)
- kapalná (močůvka, kejda)
- podle účinnosti
- hnojiva přímá
- hnojiva nepřímá
Hnojiva podle účinnosti[editovat | editovat zdroj]
Přímá hnojiva obsahují přinejmenším jednu ze základních rostlinných živin buďto v organické nebo minerální formě. Dodávají rostlinám makro- nebo mikroprvky a patří mezi ně hnojiva průmyslová i statková.
Nepřímá hnojiva neobsahují základní živiny v zásadním množství, ale vlivem na životní prostředí rostlin a metabolismus umožňují zvýšený příjem základních živin (což vede k vyšším výnosům). Patří k nim půdní kondicionéry, regulátory růstu (stimulátory i inhibitory), bakteriální hnojiva, inhibitory mikrobiotických procesů a podobně.
Hnojiva podle skupenství[editovat | editovat zdroj]
Rozlišení podle skupenství má význam pro snadnost aplikace, přijatelnost živin rostlinou nebo druh použité techniky. Někdy bývá používán CO2 pro přihnojení zeleniny (salátu), ale obecně jsou rozlišovány podle skupenství pouze:[1]
- pevná hnojiva
- tekutá hnojiva
Pevná hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Pevná (také nazývána tuhá) hnojiva jsou aplikována rozmetadly. Minerální hnojiva mohou být podle způsobu výroby krystalická nebo granulovaná, podle velikosti částic jsou dělena na:
- prášková (převládají částice menší než 1 mm)
- zrnitá (částice zpravidla 1–4 mm)
Mezi průmyslová pevná hnojiva patří například draselná sůl, NPK, nebo dusičnan amonný.
Organická, statková pevná hnojiva jsou více či méně homogenní směsi s různým obsahem živin a v různém stupni rozkladu, patří sem chlévský hnůj nebo komposty.
Tekutá hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Průmyslová tekutá hnojiva jsou vyráběna jako ředitelná jednosložková nebo vícesložková hnojiva s přesně daným obsahem živin a s různou možnosti mísení jako například DAM (např. DAM 390). Mezi statková tekutá hnojiva patří močůvka nebo kejda.
Hnojiva podle původu[editovat | editovat zdroj]
Statková hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Mezi statková jak bývají nazývána také organická hnojiva je řazen především jako vydatné zdroje rostlinných živin chlévský hnůj, kompost a močůvka. Do této skupiny patří i použití směsí rostlinných zbytků s organickými nebo průmyslovými hnojivy. Především jde o posklizňové zbytky, slámu a zelené hnojení.
Chlévský hnůj[editovat | editovat zdroj]
Používá se k přímému hnojení dobře vyzrálý. Lze jím hnojit na volných venkovních plochách i ve skleníkových záhonech. Používá se k zakládání pařenišť jako výhřevný materiál. Má význam především jako přísun živin, zdroj organické hmoty ale i nakypřovací materiál.
Kompost[editovat | editovat zdroj]
Kompost je důležitým hnojivem pro venkovní zahradní půdy i pro zeminy ve sklenících. Kromě živin obsahuje i humus. Je velmi vhodný k hnojení květin, protože pro většinu z nich je čerstvé hnojení chlévským hnojem nevhodné, ačkoliv vyžadují vysoký obsah humusu v půdě.
Komposty se připravují kompostováním organických hmot, které mají vhodný poměr C/N a mírnou vlhkost za přístupu vzduchu (aerobní podmínky) (bez ornice a vápence). Někdy je možný i přídavek minerálních hnojiv pro vyrovnání obsahu živin. Komposty mohou zrát např. na hromadách 1–1,5m vysokých až 3 roky při občasném přehazování. Složení kompostů je značně proměnlivé podle složení vstupních surovin. Pro hnojení ve skleníku se musí komposty propařovat, aby se zbavily semen plevelů a možných parazitů.
Močůvka[editovat | editovat zdroj]
Močůvka je prokvašená moč hospodářských zvířat. Je produkována v klasických vazných stájích s nastýlaným ložem. Močůvka bývá zředěna vodou používanou ve stájích, někdy i dešťovou a povrchovou vodou. Močůvka obsahuje jen malý podíl organických látek, přesto je hodnotným statkovým hnojivem. Močůvku lze použít v deseti až dvacetinásobném zředění jako hnojivou zálivku. Velmi pozitivně působí obsažené auxiny.
Hnojiva průmyslová[editovat | editovat zdroj]
Neboli minerální. Do této skupiny spadají všechny látky využívané ke hnojení, které byly vyrobené mimo zemědělský závod. Nejčastěji jde o produkty chemického, těžebního a stavebního průmyslu. U průmyslových hnojiv se krom skupenského dělení na pevná a kapalná dělí ještě dále:
- podle skupenství
- plynná
- kapalná
- pevná
- prášková (částice v průměru do 1 mm)
- zrnitá (částice 1–4 mm)
- krystalická
- granulovaná
Podle složení[editovat | editovat zdroj]
Hnojiva se stěžejním obsahem jedné živiny se nazývají jednosložková. Ta se dělí na dusíkatá, fosforečná, draselná, hořečnatá a vápenatá. Mohou obsahovat i mikroprvky a doprovodné ionty (Ca2+, Mg2+, Na+, SO42−, Cl−)
Jednoduchá hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Také nazývané jednosložková, obsahují pouze jednu živinu – (N, P, K, Ca) používají se jako základní hnojiva nebo při nedostatku vhodného vícesložkového hnojiva. Někteří autoři k jednosložkovým hnojivům s obsahem hlavních živin přidávají i hnojiva s obsahem hořčíku (hořečnatá hnojiva).[2][3] Podle hlavní živiny lze jednoduchá hnojiva rozčlenit na
- s dusíkem nitrátovým (ledkovým, dusičnanovým) NO3−
- s dusíkem amonným a amoniakálním NH4+, NH3
- s dusíkem amidovým (organickým) NH2
- s dusíkem ve dvou i více formách NH4+, NO3−, NH2
- pomalu působící.[4]
- s fosforem rozpustným ve vodě – superfosfáty
- s fosforem rozpustným v citranu amonném – dikalciumfosfát
- s fosforem rozpustným ve 2% kyselině citrónové – Thomasova moučka, Dopofos, část P z mletých fosfátů
- s fosforem rozpustným v silných kyselinách – mleté fosfáty, hyperfosfáty, kostní moučky. Dolofos 15, Dolofos 26, Donaukorn 26% P2O5, Fosmag, Hyperkorn 26% P2O5+2% MgO, Hyperkorn 26%+2,5% MgO, kostní moučka na hnojení.[5]
- síranový typ (sírany)
- chloridový typ (chloridy)[6]
- s uhličitanovou formou vápníku (CaCO3)
- s žíravou formou vápníku (CaO, Ca(OH2))
- se síranovou formou vápníku (CaSO4)
- s křemičitanovou formou vápníku (Ca2SiO4)[7]
Vícesložková hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Obsahují hlavní živiny (makroprvky) ale i doplňkové živiny (mikroprvky). Jejich používáním je přihnojování zjednodušeno a efektivnější. Podle způsobu výroby vícesložkových hnojiv je lze rozdělit na
- vícesložková hnojiva směsná (smíšená)
- vícesložková hnojiva kombinovaná.
Pokud je v daném průmyslovém hnojivu obsaženo živin více, používá se označení vícesložková neboli kombinovaná. Ta mohou být dvojitá (obsahují dvě živiny) nebo trojitá čili plná (obsahují všechny tři základní živiny N, P a K). Někdy se vyčleňují ještě mikrohnojiva, která obsahují převážně stopové prvky. K sledovaným vlastnostem vícesložkových hnojiv patří především obsah přijatelných a vzájemný poměr těchto živin.[8]
Prodávaná hnojiva[editovat | editovat zdroj]
Dusíkatá[editovat | editovat zdroj]
Seznam komerčních názvů hnojiv:[9]
- Močovina (hnojivo) – hnojivo obsahující močovinu
- Ledek amonný 27 % N hnojivo s obsahem dusičnanu amonného
- Ledek amonný 34 % N
- DAM 390 (Dusičnan amonný s močovinou)
- DASA (směs dusičnan amonný se síranem amonným)
- Síran amonný – hnojivo s obsahem síranu amonného
- SAM – hnojivo s obsahem síranu amonného a močoviny
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Rozdělení hnojiv [online]. Ústav agrochemie a výživy rostlin, MZLU v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno [cit. 2015-05-04]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - HOŘEČNATÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - DUSÍKATÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - FOSFOREČNÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - DRASELNÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - VÁPENATÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ MINERÁLNÍ HNOJIVA - VÍCESLOŽKOVÁ [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné online.
- ↑ Dusíkatá. www.adw.cz [online]. [cit. 2015-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-14.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu hnojivo na Wikimedia Commons
Slovníkové heslo hnojivo ve Wikislovníku
- Online výpočet bilance organických hnojiv