Stanisław Nagy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanisław Nagy
Narození 30. září 1921
Polsko
Úmrtí 5. června 2013 (ve věku 91 let)
Krakov
Alma mater Jagellonská univerzita
Povolání vysokoškolský pedagog a katolický kněz
Ocenění velkodůstojník řádu Polonia Restituta
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanisław Nagy
Coat of arms of Stanisław Nagy.svg

Stanisław Kazimierz kardinál Nagy (30. září 1921, Bieruń Stary, Polsko5. června 2013, Krakov) byl polský teolog, římskokatolický kardinál a dehonián.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Stanisław Kazimierz Nagy v roce 1937 vstoupil do kongregace Misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (dehoniánů). V Krakově a Lublinu studoval katolickou teologiia filozofii a 8. července 1945 byl vysvěcen na kněze. Působil jako rektor chlapeckého krakovského semináře a v kněžskén semináři v Tarnówě. Po dalším studiu promoval v roce 1952 na doktora morální teologie; zabýval se také problémy ekumenické teologie. Dlouho pracoval jako pedagogický pověřenec, od roku 1968 jmenován profesorem na lublinské univerzitě.

V roce 1970 se stal vedoucím oddělení srovnávacích náboženských věd a ekumenické teologie. Od roku 1973 vyučoval na Vratislavské univerzitě a hojně publikoval. Je autorem několika biografií Jana Pavla II.. Byl členem několika komisí a synodů k problematice ekumenismu.

Krátce před 82. narozeninami ho papež za celoživotní zásluhy 7. října 2003 jmenoval titulárním biskupem z Hólaru a 21. října 2003 kardinálem jáhnem s titulárním kostelem Santa Maria della Scala.

V roce 2008 mu byl udělen řád Polonia Restituta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanisław Nagy na německé Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]