Stanislav I. ze Szczepanowa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Stanisław I. ze Szczepanowa)
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanisław I. ze Szczepanowa
Narození 26. července 1030
Úmrtí 11. dubna 1079 (ve věku 48 let)
Krakov
Místo odpočinku Katedrála na Wawelu
Povolání katolický kněz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sv. Stanisław I. ze Szczepanowa či prostě svatý Stanislav (kolem 1030 podle tradice Szczepanów11. dubna 1079 Krakov) byl polský katolický biskup a mučedník, v letech 1072-1079 biskup krakovský. Zemřel v kostele sv. Michala ve Skalce, kde jej při mši vlastní rukou zavraždil polský král Boleslav II. Smělý. Je patronem krakovské i řady dalších diecézí a celého Polska, kde patří k nejuctívanějším svatým.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po studiích v Hnězdně, belgickém Lutychu a možná i v Paříži se vrátil do Polska, kde se stal kanovníkem krakovské katedrály. Roku 1072 byl vysvěcen na krakovského biskupa. Postupně se vyostřoval jeho konflikt s polským králem Boleslavem II., kterého kritizoval za nemorální život a kterého posléze Řehoř VII. exkomunikoval. Boleslav II. Stanislava roku 1079 zavraždil mečem v kostele sv. Michala ve Skalce u Krakova. Král se měl přihnat se žoldnéři a nakázat jim, aby vyvedli biskupa ven. Při jejich váhání vjel do kaple sám a rozpoltil Stanislavovi hlavu.

Stanislavovy ostatky byly později přeneseny do krakovské katedrály a roku 1253 byl papežem Inocencem IV. kanonizován. Roku 1979 proběhly velké oslavy při příležitosti 900. výročí jeho úmrtí.

Znázorňován je vždy v biskupských pontifikáliích. Meč, který má u sebe, symbolizuje jeho mučednickou smrt. Mnohdy leží u jeho nohou vzkříšený mrtvý, kterého prý Stanislav přivedl před krále jako svědka zákonitého nabytí jistého církevního pozemku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]


Biskup krakovský
Předchůdce:
Lambert II. Suła
10721079
Stanislav I. ze Szczepanowa
Nástupce:
Lambert III.