Stairway to Heaven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stairway to Heaven
Skladba od Led Zeppelin
Z alba Led Zeppelin IV
Vydáno 8. listopadu, 1971
Nahráno Prosinec 1970 – Březen 1971
Žánr Hard rock, folk rock
Délka 8:02
Vydavatelství Atlantic
Producent/i Jimmy Page
Skladatel Page/Plant
Led Zeppelin IV
chronologicky
The Battle of Evermore
(3)
Stairway to Heaven Misty Mountain Hop
(5)

Stairway to Heaven je název písničky anglické rockové skupiny Led Zeppelin, která vyšla v prosinci roku 1971 na jejich čtvrtém studiovém albu, Led Zeppelin IVLed Zeppelin IV. Je obecně považována za jednu z nejúspěšnějších skladeb v rockové historii[1] a ve Spojených státech patří mezi nejčastěji hranou písničku v rozhlase,[2] přestože nikdy nebyla vydána jako singl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hudbu napsal Jimmy Page. Nahrávání „Stairway to Heaven“ začalo v prosinci 1970 ve studiu Basing Street (Island Studios, Londýn). Text písničky složil Robert Plant a nahrávka byla dokončena během přípravy alba Led Zeppelin III v roce 1971 ve studiu Headley Grange, Hampshire.

Poprvé zazněla písnička živě v belfastské Ulster Hall dne 5. března, 1971, „Stairway“ se pak stala pravidelnou součástí všech koncertů až do roku 1980. „Stairway“ také zazněla na koncertě Live Aid v roce 1985. Na pražském koncertu Page a Planta zaznělo jen několik prvních taktů v rámci jiné skladby.

Také notový zápis skladby „Stairway to Heaven“ patří k nejprodávanějším. Od roku 1971 se prodává průměrně 15 000 kopií. Celkem bylo prodáno více než 1,2 milionu výtisků.

Mezi posluchači rádií patří stále mezi nejoblíbenější skladby. V roce 2006 potvrdila své prvenství i v českém rockovém rádiu Rádio Beat.

Tato píseň získala též první místo v žebříčku kytarových sól 100 Greatest Rock Guitar Solos.

Žádný singl[editovat | editovat zdroj]

Skladba je poměrně dlouhá (8 minut a 2 sekundy). Na singlu nikdy nevyšla, protože vydavatelská společnost Atlantic Records žádala kratší verzi skladby, což skupina odmítla, stejně jako vysílání zkrácené verze v rádiích.

Text[editovat | editovat zdroj]

V pověstech najdeme celou řadu odkazů na schody do nebe. Představa o nanebevstoupení po žebříku, stromu, mostě nebo laně je ve světové mytologii poměrně rozšířená. Titulek písničky pochází od biblického popisu Jákobova žebříku: „Měl sen: Hle, na zemi stojí žebřík, jehož vrchol dosahuje k nebesům, a po něm vystupují a sestupují poslové Boží.“ (Genesis 28:12)

Robert Plant napsal text o ženě, která má cokoli chce, bez toho, aniž by za to musela cokoli dát. V textu se vyskytuje celá řada ukrytých odkazů na anglickou mytologii i dílo J. R. R. Tolkiena.

Ohledně textu se objevily různé dohady, že písnička obsahuje satanské sdělení. To se projeví pouze tehdy, pustí-li se skladba pozpátku. V části „if there's a bustle in your hedgerow…“ je při poslechu pozpátku slyšet velmi nejasně „Satan my evil spirit“. Členové kapely to důrazně odmítají s tím, že se jedná pouze o zcela náhodnou sluchovou podobu.[3]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Píseň se skládá ze tří částí. Úvod obstarává akustická kytara a zobcová flétna (začátek–2:12). Ve střední části se přidávají elektrické kytary (2:13–5:33), aby nakonec píseň gradovala rychlou hardrockovou pasáží s kytarovým sólem (5:35–konec).

Úvodní kytarový riff je jeden z nejčastěji hraných motivů na kytaře vůbec.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014 byla skupina Led Zeppelin zažalována za plagiátorství ohledně písně „Stairway to Heaven“ kvůli tomu, že se nápadně podobá písni „Taurus“ americké skupiny Spirit z roku 1968.[4] Baskytarista skupiny Mark Andes řekl, že Led Zeppelin s kapelou Spirit byli na společném turné a právě v tu dobu pravděpodobně Page část jejich písně převzal.[5] Sám Jimmy Page žalobu označil za „směšnou“.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CBC News, Arts and Entertainment. „‚Stairway to Heaven‘ zvolena nejlepší rockovou písní“. 7. 6. 2006
  2. „Stairway To Heaven: Is This the Greatest Song of All Time?“. 7. 6. 2006
  3. http://show.idnes.cz/pribeh-songu-led-zeppelin-stairway-to-heaven-f39-/filter.asp?c=A071127_133047_filter_vk
  4. GROW, Kory. Led Zeppelin's 'Stairway to Heaven' Targeted for Plagiarism [online]. Rolling Stone, 2014-05-19, [cit. 2014-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Led Zeppelin: Žaloba a nekonečné téma reunionu. Rock & Pop. červen 2014, roč. XXV, čís. 6/364, s. 7. ISSN 0862-7533.  
  6. Jimmy Page calls Led Zeppelin 'Stairway To Heaven' plagiarism claim 'ridiculous' [online]. NME, 2014-05-29, [cit. 2014-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]