Přeskočit na obsah

Bron-Yr-Aur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bron-Yr-Aur
Bron-Yr-Aur v červnu roku 2004
Bron-Yr-Aur v červnu roku 2004
Poloha
AdresaMachynlleth, Pennal, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Nadmořská výška149,8 m
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky20941
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bron-Yr-Aur (velšsky „zlatý prsník“, v širším smyslu slova „kopec zlata“, či „kopec ze zlata“)[1] je soukromá usedlost z 18. století na vzdáleném okraji Machynlleth ve Walesu, která se stala známá v souvislosti s anglickou rockovou skupinou Led Zeppelin.

V 50. letech 20. století se dostala do vlastnictví rodiny budoucího zpěváka Led Zeppelin, Roberta Planta. Využívali ji jako víkendovou chalupu.[2][3] V roce 1970 na tomto místě pobývali Plant a kytarista skupiny Jimmy Page. Bylo to po dlouhém a vyčerpávajícím severoamerickém koncertním turné. Přestože neměli k dispozici tekoucí vodu a elektřinu, tak v klidu tohoto prostředí napsali a nahráli některé části jejich třetího studiového alba, Led Zeppelin III. Spolu s nimi na usedlosti byla Plantova manželka Maureen s osmnáctiměsíční dcerkou Carmen, Pageova přítelkyně Charlotte Martin a členové koncertního štábu skupiny Led Zeppelin Clive Coulson a Sandy MacGregor.

Ze spolupráce mezi Pagem a Plantem na usedlosti Bron-Yr-Aur v roce 1970 pocházejí i písně „Over the Hills and Far Away“ a „The Crunge“ (obě z alba Houses of the Holy), dále „The Rover“, „Bron-Yr-Aur“ a „Down by the Seaside“ z alba Physical Graffiti, „Poor Tom“ z alba Coda a tři písně použité na desce Led Zeppelin III: „Friends“, „Bron-Y-Aur Stomp“ a „That 's the Way“. Dvě skladby, „Another Way To Wales“ a „I Wanna Be Her Man“, se na oficiální hudební alba skupiny Led Zeppelin nedostaly.[2][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bron-Yr-Aur na slovenské Wikipedii.

  1. „…nebo spíše se tak nazývá v Bronu, prsa, pojmenovávat kopce metaforami podle částí těla je u Velšanů běžné.“ Thomas Richards. Antiquæ Linguæ Britannicæ Thesaurus [online]. [cit. 2015-08-10]. Dostupné online. 
  2. a b Phil Sutcliffe: Back to Nature. Q Magazine, Special Led Zeppelin edition, 2003, s. 34. (anglicky)
  3. Nigel Williamson: Good Times ... Bad Times. Uncut, květen 2005, s. 54. (anglicky)
  4. Led Zeppelin Live – outtakes Rehearsels Soundchecks. stryder.de [online]. [cit. 2019-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-21. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]