In Through the Out Door

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
In Through the Out Door
Interpret Led Zeppelin
Druh alba Studiové album
Vydáno 15. srpna 1979
Nahráno listopad - prosinec 1978 ve studiu Polar, Stockholm, Švédsko
Žánr Hard rock, Blues rock
Délka 42:25
Jazyk angličtina
Vydavatelství Swan Song
Spojené království SSK 59410
USASS 16002
Producent Jimmy Page
Led Zeppelin chronologicky
The Song Remains the Same
(1976)
In Through the Out Door
(1979)
Coda
(1982)

In Through the Out Door je v pořadí osmé a poslední řádné studiové album hard rockové skupiny Led Zeppelin, které bylo vydáno v roce 1979.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Po dvouleté odmlce, způsobené tragickou smrtí Robertova syna Karace, se Led Zeppelin opět pustili do nahrávání nového alba. Album bylo natočeno v průběhu listopadu a prosince roku 1978 ve studiu Polar Music, kam je pozvala skupina ABBA a smícháno tamtéž na počátku roku 1979. Původně se album mělo jmenovat "Look". Jeho vydání bylo naplánováno tak, aby časově ladilo s koncerty skupiny v Knebworthu, ale z důvodu selhání marketingu deska koncerty zmeškala a vyšla až o týden později, 15. srpna 1979. Deska byla fanoušky přijata s obrovským nadšením a hned první týden po vydání se usadila na prvním místě britského žebříčku a druhý týden od vydání amerického žebříčku. Na vrchol se dostala i v mnoha dalších zemích jako Japonsko, Německo, Austrálie nebo Nový Zéland. Na špici amerického žebříčku se držela celých sedm týdnů a zvýšila zájem o předchozí alba skupiny a tak se v albovém žebříčku Billboardu Top 200 v týdnu od 27. října do 3. října objevily všechny předchozí desky skupiny a byl tak překonán rekord nejvyššího počtu alb v žebříčku, který od roku 1975 drželi samozřejmě opět Led Zeppelin.

Stejně jako u předchozích alb, představuje obal k albu samostatnou kapitolu. Návrh obalu byl opět svěřen Hipgnosis. V sheppertonských studiích byl postaven neworleanský bar a bylo nafotografováno šest různých scén. Každá ze scén znázorňuje muže na baru, který pálí dopis od své přítelkyně, která mu dává kopačky. Těchto šest scén v sépiovém tónu vyšlo na šesti různých variacích obalu a každá z nich byla pohledem, kterým scénu viděla jedna ze šesti přítomných osob. Kromě toho Peter Grant trval na tom, aby celá deska byla vložena do sáčku z hnědého papíru, aby zákazník nevěděl, kterou variantu obalu kupuje a dokázal, že i takhle mohou Led Zeppelin prodávat své desky. Tato marketingová strategie byla v USA oceněna významnou marketingovou cenou.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Název Autor Délka
1. „In The Evening“ Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones 6:48
2. „South Bound Saurez“ Jones, Plant 4:11
3. „Fool In The Rain“ Page, Plant, Jones 6:08
4. „Hot Dog“ Page, Plant 3:15
5. „Carouselambra“ Jones, Page, Plant 10:28
6. All My Love Plant, Jones 5:51
7. „Im Gonna Crawl“ Page, Plant, Jones 5:28

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Na albu se dále podíleli

Singly k albu[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lewis, Dave (1994). Led Zeppelin. A Celebration. Bratislava: Champagne avantgarde, spol. s r.o. ISBN 80-7150-159-X.
  • Booklety (vydání SS 71003, SSK 59410 a SS 16002)