Wikipedista:Ioannes Pragensis: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m žláznatá, oprava
Řádek 31: Řádek 31:
=== Říjen 2009 ===
=== Říjen 2009 ===
* '''2. října 2009''' Koriguji [[Kojátky]].
* '''2. října 2009''' Koriguji [[Kojátky]].
* '''4. října 2009''' Zakládám pahýl [[Netýkavka žlaznatá]], dávám Havlovi po recenzi a korektuře DČ.
* '''4. října 2009''' Zakládám pahýl [[Netýkavka žláznatá]], dávám Havlovi po recenzi a korektuře DČ.
:''Byla pak slyšet kritika, že označuji jako Dobrý článek vlastní výtvor. Ale myslím si, že zkušení editoři, kteří jsou sami už autory několika Nejlepších článků, by měli mít dost soudnosti, aby to dokázali posoudit. Pokud se zmýlí, může kdokoli jiný stříbro zase odebrat. Hlavním smyslem označování není vytahovat se, co se mi povedlo napsat, ale služba čtenářům a jiným autorům Wikipedie, aby věděli, které články jsou už na přijatelné úrovni. Je proto škoda, pokud některé dobré články zůstávají neoznačené.''
:''Byla pak slyšet kritika, že označuji jako Dobrý článek vlastní výtvor. Ale myslím si, že zkušení editoři, kteří jsou sami už autory několika Nejlepších článků, by měli mít dost soudnosti, aby to dokázali posoudit. Pokud se zmýlí, může kdokoli jiný stříbro zase odebrat. Hlavním smyslem označování není vytahovat se, co se mi povedlo napsat, ale služba čtenářům a jiným autorům Wikipedie, aby věděli, které články jsou už na přijatelné úrovni. Je proto škoda, pokud některé dobré články zůstávají neoznačené.''
* '''6. října 2009''' Enervující spor, zda v článku o Havlovi má být uvedeno, že byl nominován na Nobelovu cenu. Trvá dlouho ujasnit si, že taková nominace zas až tak mimořádná není.
* '''6. října 2009''' Enervující spor, zda v článku o Havlovi má být uvedeno, že byl nominován na Nobelovu cenu. Trvá dlouho ujasnit si, že taková nominace zas až tak mimořádná není.

Verze z 14. 1. 2010, 02:03

Růže je růže je růže
Růže je růže je růže

Na českou Wikipedii jsem přišel v květnu 2007, na anglické se vyskytuji pod stejným uživatelským jménem od jara 2006, předtím jsem tam asi rok nebo dva editoval anonymně.

Jsem členem projektu Kvalita a soustřeďuji se hlavně na vylepšování hesel, která jsou již blízko ideálu kvality. Jsem přesvědčen, že nejenom počet a rozmanitost hesel, ale i jejich kvalita je podstatným faktorem, který rozhoduje o užitečnosti a vůbec úspěchu encyklopedie. Podílel jsem se podstatně na formulaci zdejších kritérií kvality a v září 2008 jsem se stal členem týmu pověřenců, který má za úkol řídit nominace Nejlepších článků. Kladu důraz i na doprovázení ostatních kolegů, abych předal svoje znalosti, takže dělám recenze, koriguji a podobně.

S lidmi si většinou vykám, ale už jsem si tu na české Wikipedii potykal s pár lidmi, s nimiž se častěji stýkám a jejichž práce si vážím.

Kromě práce občas zásobuji Wikipedii pokleslým humorem, jak to nazývá jeden milý kolega, například polovážně míněnými zákony. Za svou zdejší práci jsem byl oceněn titulem „HROBNÍK KDYSI DOBRÉ POVĚSTI ČESKÉ WIKIPEDIE“, který mi udělil jiný milý kolega, abych si ho umístil na svou uživatelskou stránku, a některými dalšími vyznamenáními, jejichž udělovatelé na tak čestném umístění netrvali.

Pomocné odkazy

Layout článků o lidechAnalýza kvalitních článkůZákony WikipediePískovištěMonobook

CategoryIntersect

Kroky a skoky

Můj polosoukromý deník. Zavedl jsem si ho na počátku svého působení na české Wikipedii. Jednak abych nezapomněl, co mám uděláno a rozděláno, a občas se k tomu vracel. A také jako místo pro zveřejnění svých názorů. Pokud s mými názory nesouhlasíte nebo chcete něco dodat, napište mi prosím na moji diskusní stránku, a já Vám buď odpovím tam, nebo zde Váš komentář uveřejním, aby čtenáři získali další pohled na věc.

Archiv do září 2007do konce 2007do března 2008do června 2008do listopadu 2008do května 2009

Léto 2009

Měl jsem dlouhou skorodovolenou následkem jednak návalu práce v reálném světě, jednak znechucení Wikipedií kvůli sporu, zda jako pověřenec pro nominaci NČ smím od účastníků procesu vyžadovat, aby nebyli v zákazu editace.

Založil jsem pahýly Rafani, Křišťálová lebka, Internátní škola a Šárecký potok, zachránil pár dalších před smazáním a vykonal jiná drobná dobra, například korektury článků o planetách pro Chmee2.

Koncem září mě na Wikipedii vrátil Danny B. žádostí, abych napsal heslo Václav Havel, které má u příležitosti Havlových narozenin přijít na hlavní stranu a je ve špatném stavu. Vyhledal jsem tedy v rodinné knihovničce naši skrovnou havlovskou literaturu a napsal aspoň tolik, aby nám Havel nedělal vyloženou ostudu.

Psát o kontroverzních tématech je obtížné. A nejlepší většinou člověka čeká na konci, poté, co článek dostane na určitou úroveň. Vyhrnou se kritici, kteří větším či menším právem (častěji spíše menším) chtějí předělat to či ono, zpochybňují neutralitu či dokonce hýří odhodláním článek přeorat a přepsat. bylo to u komunismu, je to i u Havla. Na druhou stranu si říkám, že i jen Dobrý článek o kontroverzním a důležitém tématu je pro Wikipedii větším přínosem než Nejlepší článek o nějaké okrajovosti. A také mě těžké úkoly lákají.

Říjen 2009

Byla pak slyšet kritika, že označuji jako Dobrý článek vlastní výtvor. Ale myslím si, že zkušení editoři, kteří jsou sami už autory několika Nejlepších článků, by měli mít dost soudnosti, aby to dokázali posoudit. Pokud se zmýlí, může kdokoli jiný stříbro zase odebrat. Hlavním smyslem označování není vytahovat se, co se mi povedlo napsat, ale služba čtenářům a jiným autorům Wikipedie, aby věděli, které články jsou už na přijatelné úrovni. Je proto škoda, pokud některé dobré články zůstávají neoznačené.
  • 6. října 2009 Enervující spor, zda v článku o Havlovi má být uvedeno, že byl nominován na Nobelovu cenu. Trvá dlouho ujasnit si, že taková nominace zas až tak mimořádná není.
  • 8. října 2009 Procházím články k urgentní úpravě a zachraňuji, co se zachránit dá.
Mám dlouhodobě dojem, že někteří kolegové si jinak velmi záslužné hlídání Wikipedie usnadňují na úkor laskavosti k nováčkům – namísto, co by jim s editací pomohli a ukázali jim, jak se to dělá, jim na jejich neumělý výtvor nalepí nelichotivou šablonu a po uplynutí lhůty smažou. Wikipedie je čistá, nadějný nováček ztracen.
  • 9. října 2009 Pokračuji v desubpahýlizacích a koriguji Maurjovská říše. Vedu na své diskusní stránce spor s Šumivcem, zda smím odstranit šablonu UO z Hrochové z Mezilesic, když je z googletestu jasné, že rod existoval, ale pahýl (pochopitelně) neoplývá zdroji.
  • 10. října 2009 Recenzuji Starověké vojenství.
  • 12. října 2009 Zakládám pahýl Jiří Hanuš (historik) a nedaří se mi prosadit, aby z článku o straně TOP 09 zmizel seznam lídrů kandidátek.
  • 14. října 2009 Koriguji a do DČ dávám Replikace DNA, Vojtech.dostal další vyznamenání dostal.
  • 20. října 2009 Další spory o vylepšování Havla, tentokrát o přidání všech těch hrozných věcí, které tento politik na našem národě napáchal. Samo sebou nezdrojovaných.
  • 23. října 2009 Koriguji Saturn I. V čemž pak pokračuji ještě později, je to dlouhý článek.
  • 27. října 2009 Vrhám se na další dlouhou korekturu, André Kertész.
  • 29. až 31. října 2009 Další kolo záchranných desubpahýlizací.
Mám pocit, že víc než polovina případů udělení "mazacích" šablon je sporná, stačilo by trochu zagooglovat a udělat pár úprav v článku a vznikl by minimálně únosný pahýl.

Listopad 2009

  • 1. listopadu 2009 Korektury První bulharská říše.
  • 2. listopadu 2009 Recenzuji Starověká židovská filosofie. Zamodřuji Palazzo Vecchio a Andrea della Robbia pro hlavní stranu a vzpomínám přitom na Florencii.
  • 5. listopadu 2009 Diskutuji o právě přijímaném pravidle Wikipedie:Odložené smazání, velmi užitečném pro sjednocení postupu při používání různých mazacích šablon.
  • 6. listopadu 2009 Ve Spolupráci měsíce zakládám lufa, koriguji Kertésze.
  • 9. listopadu 2009 Dokončen Kertész, to byla ale práce, pouštím se do další nominace NČ Holubí fotografie ze vzduchu. ‎
  • 12. listopadu 2009 Zakládám Jan Mühlfeit
  • 13. listopadu 2009 Vyznamenávám kolegu Berena za prosazení pravidla o Odloženém smazání.
  • 25. listopadu 2009 Kolega Kameníček zahájil novou éru zajímavostí na hlavní straně. Vyžaduje lepší zdrojování zajímavostí, chce zvýšit frekvenci uvádění zajímavostí a zvýšit prestiž toho, že člověk přispěje svou trochou do mlýna. Považuji to za vysoce užitečnou a chvályhodnou aktivitu, která zas o trochu zvýší nenásilný tlak na kvalitu našich článků. Pomáhám mu s tím trochu, aspoň v rámci času, který mám k dispozici.
  • 27. a 28. listopadu 2009 Nepatrně se zapojuji do věčné diskuse kolem hesel pseudověda a psychotronika, ale mým odhadem je to sisyfovská práce vynaložená na místech poměrně malého významu.
  • 29. listopadu 2009 Začínám korigovat Norské moře, tč. v nominaci.

Prosinec 2009

  • 6. prosince 2009 Recenzuji Jan Adam z Questenberku.
  • 8. prosince 2009 Čtu si Ossianovy zpěvy, stařičkou ohmatanou knížečku, a zakládám článek Josef Baudiš (keltista) o jejich překladateli do češtiny. A také zamodřuji panovnický dvůr pro hlavní stranu; příslušná Eliasova studie na toto téma vyšla tuším už i česky, stejně tak i Dvořan a řada dalších pramenů; takže dobrý námět na zajímavé encyklopedické heslo, kdyby se ho některý wikihistorik ujal.
A kdyby tak některý anglista chtěl Ossiana přeložit do současné češtiny – v době obliby fantasy literatury by tyhle ozvuky keltské mytologie mohly své čtenáře najít, stojí u samého kořene žánru.
Ze všech existujících sportů na naší Wikipedii kvetou hlavně šachy. Nejlepších a Dobrých článků mají víc než všechny ostatní sporty dohromady. Šachopedie. Jako milovník bílých a černých figurek to vítám, jako wikipedista bych viděl rád i rozvoj fotbalu a atletiky.
  • 10. prosince 2009 Minirecenze John Fowles, do DČ První křížová výprava (a kytička Emírovi). Trochu šikanuji kolegu Joweho za to, že trochu šikanuje nováčky. Zakládám zkratku WP:K vedoucí na naše kritéria kvality.
Problém kolem Joweho je, že jeho kritéria kvality na dolním konci škály jsou podle mého názoru trochu moc přísná: „smazaná stránka“ (=Stařešinský zákon) „obsahovala tyto 3 slova "Vydal ho Břetislav I" a proto ho nepavažuju ani za subpahýl ale o pouhý experiment s Wikipedií,“ praví Jowe. Já naopak si myslím, že každá bona fide editace přidávající do Wikipedie nějakou informaci musí být brána vážně a autor musí dostat jednak čas ji vylepšit, pokud není správně zapsána, a hlavně také vlídné zacházení (oceňujeme i nepříliš úspěšnou snahu) a poučení, co udělal špatně. Pokud se hlídání posledních změn chápe zúženě jen jako hlídání obsahu Wikipedie, a ne také jako práce s novými dobrovolníky a potenciálními kolegy, v konečném důsledku projektu takové hlídání víc škodí než prospívá.
  • 12. prosince 2009 Koriguji Saturn IB, dobročlánkuji ho a vyznamenávám autora Birnaka.
Spuštěna nová soutěž o tvorbu kvalitních článků. V zásadě chvályhodná iniciativa. Ale sponzoři chtějí být vidět, lid wikipedijní nemá rád sponzory, Elm tribunem lidu, velká příležitost k tvorbě rozsáhlých diskusních příspěvků. Sám jich také pár připíšu, po pár dnech tam končím v sarkastickém tónu.
  • 13. prosince 2009 V rámci Spolupráce tvořím Minuce, zachraňuji zase pár stránek určených k záhubě mazacími šablonami.
Už podruhé v krátké době jsem díky Spolupráci měsíce poznal novou věc, slovo, jehož význam jsem dosud přesně neznal. Děkuji autorům výběrů!
  • 14. prosince 2009 Koriguji Spor o smysl českých dějin a Jan Adam z Questenberku.
  • 17. prosince 2009 Navrhuji upřesnit překlad v Wikipedie:Co Wikipedie není.
  • 18. prosince 2009 Zakládám Salické právo. Koriguji Chmeeovo2 Etna, stříbrná, vyznamenání.
  • 19. prosince 2009 Druhá světová válka do Dobrých, kytičku dostává Honzi84. Začíná také spor o chanuku: dávám jí stříbro, protože už se mi zdá celkem slušná; autor Ladislav Faigl odmítá, protože vidí četné nedostatky, a jiný kolega dokonce stříbro odebírá. Poté dokonce musím článek na základě jeho připomínek sám o kousek dopsat, abych mohl stříbro vrátit.
Už i Chmee2 byl na rozpacích, zda vyznamenání za Etnu přijmout... Zdá se mi, že mezi nejlepšími editory se rozmáhá pocit, že DČ je jen těsný předstupeň Nejlepšího článku. S tím však hluboce nesouhlasím. Ocituji, co jsem napsal Chmeeovi: „Podle mne DČ znamená "dostatečně obsáhlý článek s přijatelným zdrojováním, na který nelze oprávněně umístit žádnou údržbovou šablonu," a nikoli jenom stadium těsně před nominací na NČ. Myslím si, že DČ by mělo být desetkrát víc než NČ (...) mezi oběma kategoriemi by měl být jasný odstup a u nejhorších DČ by měl člověk na první pohled vidět, že toto opravdu není NČ. Myslím, že zkušený editor s podklady po ruce by měl DČ napsat z nuly za jedno dvě odpoledne, zatímco NČ je piplačka na týdny. Potřebujeme motivaci i pro méně zkušené nebo méně časem obdařené wikipedisty, aby si mohli sáhnout na ocenění a viděli, že udělali slušný kus užitečné práce.“
  • 20. prosince 2009 Ještě koriguji Goldu Meierovou.
  • 24. prosince 2009 Koriguji a recenzuji 127 mm L/40 Typ 88 a 89 a Uran (planeta)
  • 31. prosince 2009 Uranu dávám DČ a Chmee2 dostává poslední vyznamenání roku.