Netýkavka žláznatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Netýkavka žláznatá

alternativní popis obrázku chybí
Netýkavka žláznatá
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: netýkavkovité (Balsaminaceae)
Rod: netýkavka (Impatiens)
Binomické jméno
Impatiens glandulifera
Royle
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Funkce tobolek

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), též netýkavka Royleova, je jednoletá bylina z čeledi netýkavkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 1 až 2,5 metru vysoká, stavbou těla orientovaná pro růst do výšky. Dutá lodyha je u země až 5 cm tlustá, hnědé barvy, která u země může přecházet v červenou či purpurovou. Listy jsou dlouhé až 30 cm, po okrajích zubatě pilovité, na lodyhu nasedají střídavě, v její horní části též vstřícně nebo v přeslenu.[1]

Její květy jsou 3–4 cm dlouhé a asi 2 cm široké, výrazně vonící. Okvětní lístky jsou růžové, stonku přecházejí do purpurové. Kvete od června do října (v Česku začíná kvést později). Semena jsou jedlá, byť nepříliš chutná.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste primárně ve vlhkých nivách okolo potoků a řek, občas také jako plevel na mýtinách a pasekách nebo i na rumištích[1], ve výživné a přibližně neutrální půdě s průměrnou vlhkostí. Daří se jí v oblastech s vyšší eutrofizací. Naopak, špatně snáší suché oblasti, vyšší polohy a hory, příliš suchou půdu a nedostatek světla.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ostatní netýkavky se rozmnožuje pomocí cca 2–3 cm dlouhých tobolek obsahujících semínka, které při dotyku (např. průchodu zvěře) praskají a vystřelí až několik metrů daleko. Toto je obecně důvod jejího rychlého šíření.

Původem je z Himálají (tato skutečnost se odráží např. v anglickém názvu rostliny – Himalayan Balsam). Od 19. století (uváděno 1839[3]) se ale rychle rozšířila do Evropy coby okrasná a medonosná rostlina. Po světě se šíří jako invazní druh. Byly snahy ji vypleňovat, ale podle studie Hejdy a Pyška z oddělení ekologie invazí BÚ AV ČR z roku 2006[4] to může otevřít prostor pro ještě invaznější rostliny jako např. křídlatku japonskou nebo podobné. Dále ve srovnání s ostatními invazními druhy (např. bolševník, již zmíněné křídlatky, lupina...) je její dopad na složení společenstev velmi malý[5].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Himalayan Balsam na anglické Wikipedii.

  1. a b BOTANY.cz » IMPATIENS GLANDULIFERA Royle – netýkavka žlaznatá / netýkavka Royleho. botany.cz [online].  [cit. 2017-03-15]. Dostupné online.  
  2. DANA, Michalcová,. BOTANICKÁ FOTOGALERIE. www.botanickafotogalerie.cz [online].  [cit. 2017-03-15]. Dostupné online.  
  3. WENDYS. Herbář Wendys - Impatiens glandulifera - netýkavka žláznatá. botanika.wendys.cz [online].  [cit. 2017-03-15]. Dostupné online.  (cs-cz) 
  4. What is the impact of Impatiens glandulifera on species diversity of invaded riparian vegetation?, Martin Hejda and Petr Pyšek, Biological Conservation, 2006
  5. Hejda M., Pyšek P. & Jarošík V. (2009): Impact of invasive plants on the species richness, diversity and composition of invaded communities. – Journal of Ecology 97: 393–403)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]