Bálint Bakfark: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
-copyvio, drobnosti
formulace
Řádek 2: Řádek 2:
'''Bálint Bakfark''', také '''Valentin Bakfark''' (asi [[1506]], Brassó (nyní [[Brašov]]) – [[15. srpen]] [[1576]], [[Padova]]) byl [[Maďarsko|maďarský]] [[loutna|loutnista]] a [[hudební skladatel]], narozený na území dnešního [[Rumunsko|Rumunska]]. Byl prvním maďarským hudebníkem, který si vydobyl renomé v celé Evropě.
'''Bálint Bakfark''', také '''Valentin Bakfark''' (asi [[1506]], Brassó (nyní [[Brašov]]) – [[15. srpen]] [[1576]], [[Padova]]) byl [[Maďarsko|maďarský]] [[loutna|loutnista]] a [[hudební skladatel]], narozený na území dnešního [[Rumunsko|Rumunska]]. Byl prvním maďarským hudebníkem, který si vydobyl renomé v celé Evropě.


Své první roky strávil na dvoře [[Sedmihradské knížectví|sedmihradského]] knížete [[Jan Zápolský|Jánose Zápolya]], pozdějšího krále Jana I. Ten mu také udělil za jeho služby šlechtický (grófský) titul. Po Janově smrti v roce 1540 se Bakfark přestěhoval do Francie, kde vstoupil do služeb kardinála Francoise de Tournon, hlavního rádce francouzského krále [[František I. Francouzský|Františka I.]] Následně strávil nějaký čas na několika evropských dvorech, zejména polského krále [[Zikmund II. Augusta|Zikmunda II. Augusta]], jako dvorní hudebník.
Své první roky strávil na dvoře [[Sedmihradské knížectví|sedmihradského]] knížete [[Jan Zápolský|Jana Zápolského]], pozdějšího krále Jana I. Ten mu také udělil za jeho služby šlechtický (hraběcí) titul. Po Janově smrti v roce 1540 se Bakfark přestěhoval do Francie, kde vstoupil do služeb kardinála [[François de Tournon|Françoise de Tournon]], hlavního rádce francouzského krále [[František I. Francouzský|Františka I.]] Poté strávil nějaký čas na několika evropských dvorech, zejména polského krále [[Zikmund II. August|Zikmunda II. Augusta]], jako dvorní hudebník.


Bakfark byl jedním z nejslavnějších loutnistů své doby. Jeho virtuózní hraní pomohlo založit popularitu instrumentální hudby v Evropě. Byl také významným skladatelem. Jeho první sbírka loutnových skladeb byla publikována v [[Lyon]]u v roce 1553 pod názvem ''Intabulatura ... Liber primus''. V roce 1565 vydal druhou sbírku v [[Krakov]]ě pod názvem ''Pannonii harmonicarum musicarum...tomus primus''.
Bakfark byl jedním z nejslavnějších loutnistů své doby. Jeho virtuózní hra pomohla založit popularitu instrumentální hudby v Evropě. Byl také významným skladatelem. Jeho první sbírka loutnových skladeb byla publikována v [[Lyon]]u v roce 1553 pod názvem ''Intabulatura ... Liber primus''. V roce 1565 vydal druhou sbírku v [[Krakov]]ě pod názvem ''Pannonii harmonicarum musicarum...tomus primus''.


V roce 1576 se stal obětí [[mor]]u. Když cítil, že se smrt blíží, spálil všechna svá díla, která dosud nebyla zveřejněna.<ref>http://www.britannica.com/biography/Balint-Bakfark</ref>
V roce 1576 se stal obětí [[mor]]u. Když cítil, že se blíží smrt, spálil všechna svá díla, která dosud nebyla zveřejněna.<ref>http://www.britannica.com/biography/Balint-Bakfark</ref>
== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Reference ===
=== Reference ===

Verze z 26. 4. 2020, 10:43

Bálint Bakfark
Narození1507
Brašov
Úmrtí15. srpna 1576 (ve věku 68–69 let)
Padova
Příčina úmrtímor
Povoláníhudební skladatel a loutnista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bálint Bakfark, také Valentin Bakfark (asi 1506, Brassó (nyní Brašov) – 15. srpen 1576, Padova) byl maďarský loutnista a hudební skladatel, narozený na území dnešního Rumunska. Byl prvním maďarským hudebníkem, který si vydobyl renomé v celé Evropě.

Své první roky strávil na dvoře sedmihradského knížete Jana Zápolského, pozdějšího krále Jana I. Ten mu také udělil za jeho služby šlechtický (hraběcí) titul. Po Janově smrti v roce 1540 se Bakfark přestěhoval do Francie, kde vstoupil do služeb kardinála Françoise de Tournon, hlavního rádce francouzského krále Františka I. Poté strávil nějaký čas na několika evropských dvorech, zejména polského krále Zikmunda II. Augusta, jako dvorní hudebník.

Bakfark byl jedním z nejslavnějších loutnistů své doby. Jeho virtuózní hra pomohla založit popularitu instrumentální hudby v Evropě. Byl také významným skladatelem. Jeho první sbírka loutnových skladeb byla publikována v Lyonu v roce 1553 pod názvem Intabulatura ... Liber primus. V roce 1565 vydal druhou sbírku v Krakově pod názvem Pannonii harmonicarum musicarum...tomus primus.

V roce 1576 se stal obětí moru. Když cítil, že se blíží smrt, spálil všechna svá díla, která dosud nebyla zveřejněna.[1]

Odkazy

Reference