Preciosa (společnost): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 7 měsíci
m
přidání prokliků
m (přidání prokliků)
m (přidání prokliků)
| divize = [[FC Slovan Liberec]] (100%)<ref>Účetní závěrka FC SLOVAN LIBEREC a.s. k 30.6.2013, auditor BDO Audit s.r.o. dal výrok se zdůrazněním skutečnosti</ref>
}}
'''Preciosa, a. s.''' je [[Česko|český]] výrobce [[Křišťálové sklo|křišťálového skla]] sídlící v [[Jablonec nad Nisou|Jablonci nad Nisou]]. Navazuje na staletou tradici [[sklářství|sklářských]] společností v Jablonci nad Nisou, jejichž sloučením v roce 1948 vznikla. Produkty firmy jsou křišťálové komponenty a šperkové kameny z kubické [[zirkonie]]. V rámci Skupiny Preciosa se dále vyrábí tradiční české perle a perličky, dekorativní i technické sklo, křišťálové šperky a dárky, křišťálové [[lustr]]y a světelná řešení a v neposlední řadě také skleněné zátky.
 
Skupina Preciosa sdružuje v současné době firmy Preciosa, a.s., Preciosa – Lustry, a.s. (= Preciosa Lighting), Preciosa Beauty, s.r.o., Preciosa – Figurky, a.s., Preciosa Ornela, a.s., Preciosa GS, a.s. a IT společnost Pregis.
Preciosa, a. s., se sídlem v Jablonci nad Nisou vyrábí především křišťálové komponenty využívané v textilním, obuvnickém či bižuterním průmyslu. Mezi nejprodávanější strojně broušené kameny patří šatony, tvarové kameny, šatonové růže, nažehlovací kameny s plochým spodkem, broušené perle a další křišťálové komponenty.
 
Kameny z&nbsp;[[kubická zirkonie|kubické zirkonie]] pro výrobu [[šperk]]ů dodává Preciosa, a. s., na trh od roku 2002. Kameny o&nbsp;velikosti 0,6 – 3 mm v&nbsp;brusírenském tvaru [[diamant]] a [[briliant]], jako i jiné tvary do velikosti 1 cm, se vyrábějí v [[Jablonné v&nbsp;Podještědí|Jablonném v Podještědí]]. Šperkové kameny se mimo kubická zirkonie brousí i z&nbsp;materiálu nazývaného [[NanoGems]], lze brousit kameny i z&nbsp;[[korund]]u nebo naopak z&nbsp;měkkého [[markazit]]u ([[pyrit]]). Kubická zirkonie a Nanogems se vyrábí v&nbsp;desítkách barev a odstínů.
 
Preciosa – Lustry, a.s. se sídlem v&nbsp;Kamenickém Šenově navazuje na slavnou tradici výroby lustrů, která se datuje od roku [[1724]]. Vyrábí klasické ověskové lustry (např. slavné lustry Marie Terezie) i moderní svítidla. Projektuje a dodává kompletní osvětlení nejrůznějších reprezentativních prostor na zakázku do mnoha zemí světa. Jedná se o umělecká díla pro soukromé rezidence, jachty nebo hotely, jako např. Mandarin Oriental Jumeirah hotel v [[Dubaj|Dubaji]].<ref>https://www.commercialinteriordesign.com/insight/42872-in-full-bloom</ref>
35

editací

Navigační menu