Sokoli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSokolovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řáddravci (Falconiformes)
Čeleďsokolovití (Falconidae)
Vigors, 1824
Podčeledi

Falconinae
Polyborinae

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolovití (Falconidae) je jedna z čeledí řádu dravců.

Jejich společným znakem je výrazně zahnutý zobák a drápy a výborně vyvinutý zrak. Na jejich opeření se většinou objevuje hnědé, bílé a černé zbarvení.

Sokolovití jsou kosmopolitně rozšíření dravci. Obývají téměř celý svět, zcela chybí pouze v nejhustějších lesních porostech střední Afriky, na několika ostrovech, na samém kraji Arktidy a v Antarktidě. Některé druhy jsou široce rozšířené, zejména pak sokol stěhovavý, typický zástupce čeledi, který se vyskytuje v rozmezí od Grónska po Fidži a ze všech dravců má tak nejrozsáhlejší areál rozšíření.[1] Vyskytují se v celé řadě biotopů, od tropických deštných pralesů po pouště a upřednostňují přitom otevřené krajiny, okraje lesů a lesní mýtiny, v kterých mají vhodné podmínky k lovu. Některé druhy, zejména pak zástupci rodu Falco, jsou alespoň částečně stěhovaví, ptáci hnízdící v Eurasii přitom obvykle migrují do Afriky.

Živí se jinými druhy ptáků, drobnými savci, plazy, hmyzem, nepohrdnou ani zdechlinou. Jedná se o samotářské lovce obhajující si své vlastní potravní teritorium, ačkoli se při migracích občas objevují v hejnech. Jsou monogamní a hnízdo si budují většinou na skalních římsách, kam kladou 2 - 4 vajec, na jejichž inkubaci se podílí obvykle samotná samice.

Klasifikace

Pozn.: V následujícím seznamu jsou uvedeny jen žijící druhy.

Poznámky

Šablona:Sisterlinks

  1. Ferguson-Lees, J.; Christie, D.A. (2001): Raptors of the World. Londýn: Christopher Helm, ISBN 0-7136-8026-1

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Falconidae na anglické Wikipedii.