Sifonová láhev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: sifon.
Přednaplněná sifonová láhev z roku 1909 (Brauerei Ottakringer)
Sifonová láhev pro výrobu sodovky pomocí bombiček, vyráběná v Československu

Sifonová láhev (lidově též sifon) je zařízení pro výrobu sodovky (vody obohacené oxidem uhličitým). Existuje v podobě určené pro distribuci přednaplněných láhví spotřebitelům a nebo jako tzv. autosifon pro domácí výrobu sodovky pomocí bombiček naplněných CO2.

Již v roce 1790 byl ve Francii představen koncept „rozprašovače“s oxidem uhličitým pod tlakem.[1] Moderní sifonová láhev vznikla v roce 1829, kdy si dva Francouzi přihlásili patent na dutou vývrtku, která se zavrtala do zátky láhve a umožňovala pomocí ventilu řízeně vypouštět obsah; v láhvi byl udržen tlak a zabraňovalo se vyprchání oxidu uhličitého z nápoje.[2]

Sifonové láhve byly populární ve 20. a 30. letech 20. století. Vzestup prodeje lahvovaných sycených nápojů a zničení mnoha továren (během druhé světové války) ve východní Evropě vyrábějících sifonové láhve vedl k poklesu jejich popularity během poválečného období.[2]

Výroba a distribuce přednaplněných láhví v New York City pokračovala až do roku 2009.[3] V tomto roce se vyráběly také v Argentině (celostátně), rakouské Vídni (Brauerei Ottakringer) a v kanadském Torontu.[4]

V ČR (a dříve v Československu) se sifonové lahve vyráběly, a to kovové z eloxovaného hliníku v podniku Sandrik n.p., Dolné Hámre, provoz Moravská Třebová nebo skleněné opletené kovovým pletivem ve výrobním družstvu Kovočas v Děčíně. Výroba sifonových lahví v ČR skončila v roce 2005, což mělo za následek, že potenciální zájemci o výrobu sodovky z bombiček neměli možnost si láhev pořídit, pokud se jim nepodařilo koupit výrobek někde v bazaru či u některého prodejce, který disponoval starými zásobami. Aktuálně jsou do ČR dováženy výrobky z Maďarska (výrobce je MPt), jejich parametry i průběh výroby jsou plně v souladu s legislativou EU.

Sifonová lahev ve sbírce kavárny ve Veletržním paláci v Praze

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soda syphon na anglické Wikipedii.

  1. Donald A. Bull. Cork Ejectors [online]. 2001 [cit. 2006-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-07-09. 
  2. a b Bryan Grapentine. Seltzer Bottles [online]. 1998-05 [cit. 2006-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2004-02-03. 
  3. Corey Kilgannon. Seltzer Man Is Out of Action, and Brooklyn Thirsts [online]. 2009 [cit. 2009-09-26]. Dostupné online. 
  4. Sarah Elton. The last Seltzerman in Canada [online]. 2010 [cit. 2010-08-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]