Seznam pokémonů 1. generace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

První generace franšízy Pokémon je tvořena 151 fiktivními druhy bytostí, které byly představeny roku 1996 ve videohře pro herní konzoli Game Boy, jejíž název zní Pokémon Red & Blue.

V následujícím seznamu je 151 pokémonů seřazeno dle jejich čísla v národním pokédexu. Prvním pokémonem je Bulbasaur (001) a posledním Mew (151). V tabulce se dále nachází typy a druhy a evoluce jednotlivých pokémonů.

Podoba a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Většina pokémonů první generace se vzhledem podobá skutečným tvorům. Jsou jimi například Pidgey (vrabec), Krabby (krab), Rattata (krysa), Ekans (had) a Seel (tuleň). Základní design mnoha pokémonů z původních videoher byl v průběhu série použit pro další tvory.[1]

Seznam pokémonů[editovat | editovat zdroj]

Seznam pokémonů představených v 1. generaci (1996)[P 1]
Jméno Číslo v národním pokédexu Typy Evoluce Poznámky
Anglické Japonské Primární Sekundární
Bulbasaur Fušigidane (フシギダネ) 1 travní jedovatý Ivysaur (#002) Ve videohrách Red, Green, Blue pro herní konzoli GameBoy a v jejich remacích FireRed a LeafGreen pro herní konzoli GameBoy Advance je Bulbasaur jedním ze tří pokémonů, ze kterých si hráč vybírá na začátku hry. Další dva jsou Squirtle a Charmander. Ve verzi Yellow je možné ho získat od NPC na Route 24. Je také jednou ze startovacích postav ve hře Pokémon Mystery Dungeon.

Bulbasaur je zelený pokémon připomínající dinosaura. Jeho nejvýraznějším znakem je cibulka na zádech. Funkce cibulky je podobná jako funkce houby u Parase či Parasecta. Pokémon a rostlina sdílejí symbiotický vztah. Není to tedy vztah hostitele a parazita. Bulbasaur většinou chodí po čtyřech nohách, ale pokud ho k tomu okolnosti donutí, umí chodit i po dvou zadních. Dle potřeby využívá své dva normálně skryté, dlouhé liánovité stonky (výhonky) k podání vzdáleného předmětu, zachycení předmětu v letu nebo k záchraně sebe nebo jiného pokémona či člověka při pádu z výšky apod. Útočí proudem různých částí rostlin (pyl, semeno, list), svými výhonky nebo nárazem celého těla a při útoku může soupeře uspat, otrávit či přímo zranit popřípadě současně s útokem i vyléčit sám sebe.

Ivysaur Fušigisó (フシギソウ) 2 travní jedovatý Venusaur (#003) Jeho domov je především na louce. Živí se slunečními paprsky a když prší, tak se uskladněná sluneční energie spotřebovává.
Venusaur Fušigibana (フシギダネ) 3 travní jedovatý mega evoluce Když cibulka na Venusaurových zádech rozkvete a úplně se rozvine, začne rostlina přijímat energii ze slunce. Proto je Venusaur neustále v pohybu a hledá si sluneční paprsky.
Charmander Hitokage (ヒトカゲ) 4 ohnivý Charmeleon (#005) Důležitou roli u něj hraje plamínek na konci ocasu. Ukazuje nejen Charmanderovo zdraví, ale i emoce. Když uhasne, Charmander umírá. Ve videohrách Red, Green, Blue pro herní konzoli GameBoy a v jejich remacích FireRed a LeafGreen pro herní konzoli GameBoy Advance je Charmander jedním ze tří pokémonů, ze kterých si hráč vybírá na začátku hry. Další dva jsou Squirtle a Bulbasaur. Ve verzi Yellow je možné ho získat od NPC na Route 24. Je také jednou ze startovacích postav ve hře Pokémon Mystery Dungeon.
Charmeleon Rizádo (リザード) 5 ohnivý Charizard (#006) Stejně jako u Charmandera u něj důležitou roli hraje plamínek na konci ocasu. Ukazuje nejen jeho zdraví, ale i emoce. Když uhasne, Charmeleon umírá.
Charizard Rizádon (リザードン) 6 ohnivý létající dvě mega evoluce Přestože má křídla a vzezřením silně připomíná draka, nepatří k pokémonům dračího typu. Charizard často a rád zapaluje svým ohněm věci kolem sebe. Obvykle bývá agresivní a nepřístupný, ale po tvrdém tréninku z něj může být skvělý pokémon, který nikdy neprohraje.
Squirtle Zenigame (ゼニガメ) 7 vodní Wartortle (#008) Ve videohrách Red, Green, Blue pro herní konzoli GameBoy a v jejich remacích FireRed a LeafGreen pro herní konzoli GameBoy Advance je Squirtle jedním ze tří pokémonů, ze kterých si hráč vybírá na začátku hry. Další dva jsou Bulbasaur a Charmander. Ve verzi Yellow je možné ho získat od NPC na Route 24. Je také jednou ze startovacích postav ve hře Pokémon Mystery Dungeon.
Wartortle Kaméru (カメール) 8 vodní Blastoise (#009)
Blastoise Kamekkusu (カメックス) 9 vodní mega evoluce Nejnápadnějšími jsou na něm vodní děla na jeho zádech. Voda, kterou z nich stříká, má obrovský tlak. V anime seriálu má Gary, Ashův hlavní rival, právě Blastoise (vyvinul se ze Squirtla, kterého Gary získal již v první epizodě seriálu).
Caterpie Kjatapí (キャタピー) 10 hmyzí Metapod (#011) Vzhledem připomíná housenku. V anime seriálu byla Caterpie Ashovým prvním chyceným pokémonem. Vyvinula až v Butterfree, kterého Ash později pustil na svobodu.
Metapod Toranseru (トランセル) 11 hmyzí Butterfree (#012) Vzhledem připomíná kuklu.
Butterfree Batafurí (バタフリー) 12 hmyzí létající konec evoluce Vzhledem připomíná motýla.
Weedle Bídoru (ビードル) 13 hmyzí jedovatý Kakuna (#014) Vzhledem připomíná housenku, stejně jako Caterpie, od které se liší zbarvením a žihadlem na hlavě.
Kakuna Kokún (コクーン) 14 hmyzí jedovatý Beedrill (#015) I když vzhledem připomíná spíše kuklu, její jméno vzniklo z výrazu kokon (zámotek).
Beedrill Supiá (スピアー) 15 hmyzí jedovatý mega evoluce Vzhledem připomíná vosu s velkým žihadlem. Hnízdí v korunách velkých stromů, kde bývají s Kakunami. Jsou agresivní a útočí společně.
Pidgey Poppo (ポッポ) 16 normální létající Pidgeotto (#017) Vzhledem připomíná vrabce. Pidgey se objevil v anime seriálu již v první epizodě s názvem „Pokémon I Choose You!“, kde se ho hlavní hrdina Ash pokouší neúspěšně chytit.
Pidgeotto Pidžon (ピジョン) 17 normální létající Pidgeot (#018) Vzhledem připomíná snad dlaska.
Pidgeot Pidžotto (ピジョット) 18 normální létající mega evoluce
Rattata Koratta (コラッタ) 19 normální Raticate (#020) Vzhledem připomíná myš. Je velmi rozšířený, rychle se množí. Pokud spatříte jednoho jedince, značí to výskyt dalších nejméně čtyřiceti jedinců v jeho blízkosti.
Raticate Ratta (ラッタ) 20 normální konec evoluce Vzhledem připomíná krysu. Raticate v boji používá hlavně svůj silný předkus. Dokáže jím soupeře lapit a nepustit. Raticate není o moc vzácnější než jeho předvývoj Rattata. Má rezavou drsnou srst a dlouhý krysí ocas.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Detaily o jménech, číslech v národním pokédexu, typech a evolucích se nacházejí na internetovém pokédexu, který vytvořila společnost The Pokémon Company International.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HERNANDEZ, Patricia. Pokémon Designs Aren't Getting Worse, They May Be Getting Better. Kotaku [online]. Gawker Media, 2020-12-17 [cit. 2021-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-21. (anglicky) 
  2. Pokédex [online]. The Pokémon Company International, 2015 [cit. 2021-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-06. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]