Pokémon Red & Blue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pokémon Red & Blue
Základní informace
VývojářGame Freak
VydavatelNintendo
RežisérSatoši Tadžiri
ProducentiŠigeru Mijamoto
Takaši Kawaguči
Cunekazu Išihara
DesignérSatoši Tadžiri
ProgramátořiDžun’iči Masuda
Šigeki Morimoto
Tecuja Watanabe
Sósuke Tamada
VýtvarníciKen Sugimori
Acuko Nišida
ScenáristéSatoši Tadžiri
Rjósuke Taniguči
Fumihiro Nonomura
Hirojuki Džinnai
SkladatelDžun’iči Masuda
Herní sériePokémon
PlatformaGame Boy
Datum vydáníPocket Monsters: Red & Green
 • 27. února 1996 JP
Pocket Monsters: Blue
 • 15. října 1996 (časopis) JP
 • 10. října 1999 JP
Pokémon Red & Blue
 • 28. září 1998 SA
 • 1998 AUS
 • 5. října 1999 EU
Žánrhra na hrdiny
Herní módysingleplayer, multiplayer
KlasifikacePEGI 3 a více
ESRB 6 a více
Posloupnost
Pokémon Yellow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pokémon Red (ポケットモンスター 赤, Poketto Monsutā Aka, „Pocket Monsters Red“), Pokémon Blue (ポケットモンスター 青, Poketto Monsutā Ao, „Pocket Monsters Blue“), vydané v Japonsku jako Pokémon Red a Pokémon Green (ポケットモンスター 緑, Poketto Monsutā Midori, „Pocket Monsters Green“), jsou prvními verzemi Pokémon RPG videoher. Nejdříve byly vydány pro konzole Game Boy v Japonsku v roce 1996 a později byly vydány ve zbytku světa v letech 1998 (Severní Amerika) a 1999 (Evropa, Austrálie). Speciální edice, Pokémon Yellow, byla vydána všude o rok později, než verze Red a Blue (Green). Tyto tři hry (Pokémon Red, Blue a Yellow), s hrou Pokémon Stadium tvoří první generaci Pokémon videoher. Verze Red a Blue byly také později inovovány pro Game Boy Advance a v roce 2004 byly vydány jako Pokémon FireRed & LeafGreen.

Verze Red a Blue jsou situovány do fiktivního světa Kanto, kde hráč hraje za postavu jménem Red a snaží se stát Mistrem Pokémonů. Obě verze hry jsou na sobě nezávislé, ale aby hráč získal všechny Pokémony, musí se Pokémoni vyměňovat mezi verzemi, z toho důvodu, že na každé verzi chybí několik Pokémonů.

První sága Pokémon anime (Kanto) je založena na osnovách těchto her.

Umístění děje a příběh[editovat | editovat zdroj]

Jak bylo již výše zmíněno, verze Red a Blue jsou situovány do fiktivního světa Kanto, vymyšleného podle japonského regionu Kantó. Je to jeden z více regionů světa Pokémonů. Další jsou například Jotho, Hoenn, Sinnoh a další. Kanto obsahuje osm měst a dvě vesnice s různými geografickými vlastnostmi. Města a vesnice jsou navzájem propojena sítí cest. Některé oblasti jsou však přístupné až po získání určitého předmětu či pohybu. Například abyste mohli plout na moři a dosáhnout tak třeba lokace zvané Cinnabar Island, musí váš Pokémon umět pohyb Surf.

Hlavní postavou obou her je mladý chlapec, který žije v malé vesnici jménem Pallet Town. Na začátku hry si hráč vybírá jednoho ze tří Pokémonů - Bulbasaur, Charmander nebo Squirtle - jako svého startovního Pokémona od Profesora Oaka. Oakův vnuk, rival hlavní postavy, se také stal trenérem Pokémonů a v určitých částech hry se s hlavní postavou setkává a měří své síly.

Základním cílem hry je stát se nejlepším trenérem Pokémonů v Kantu. Toto se dá dosáhnout jak „výchovou“ Pokémonů, tak poražením osmi šampionů arén a získání odznaků jejich arén a nakonec poražením Elitní Čtyřky a jejího Šampiona. Během hry se bude také hráč muset vypořádávat s kriminální organizací jménem Rakeťáci a jejich vůdcem, tajemným Giovannim. Druhým cílem hry je chytit (popř. získat vývojem či výměnou) všech 151 Pokémonů a vyplnit tak celý Pokédex.

Hra je z pohledu třetí osoby, z ptačí perspektivy. Hráč přímo ovládá postavu a interaguje s okolím. Ve světě jsou různé zóny, kde může hráč narazit na divoké Pokémony. Jsou jimi například vysoká tráva, jeskyně, les a moře. Pokud se hráč náhodou setká s divokým Pokémonem, obrazovka přejde do módu „boj“, kdy se hráčův a divoký Pokémon střídají v útocích po kolech.

Hlavním aspektem těchto her (a téměř všech ostatních Pokémon videoher) je systém „levelování“ a zkušenostních bodů, podle kterého se Pokémon postupně vylepšuje a učí se nové útoky a pohyby.

Možnosti propojení[editovat | editovat zdroj]

Pokémon Red a Blue nabízejí možnost propojit obě hry zařízením Game Link Cable a vyměňovat tak Pokémony mezi verzemi. Také je zde možnost poměřit síly s kamarády utkáním s jejich Pokémony. Různé jazykové mutace hry však nejsou vzájemně kompatibilní.

Pokémon Red a Blue také může vyměňovat Pokémony s verzemi hry 2. generace - Pokémon Gold, Silver a Crystal. Je zde však několik omezení, protože verze Red a Blue nepodporují Pokémony 2. generace.

Také je možné vyměňovat Pokémony a věci za použití Transfer Paku s hrami Pokémon Stadium a Pokémon Stadium 2 pro Nintendo 64. Tyto hry ale nejsou dále kompatibilní s hrami vyšších generací.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Hry Red a Blue trhaly prodejní rekordy po celém světě. V Japonsku se prodalo celkem 10,23 milionu kopií her Red, Blue a Green. V USA se prodalo 4,83 milionu kopií hry Red a 5,02 milionu kopií hry Blue.

I kritici přijali tyto hry výjimečně dobře, speciálně co se týče možnosti multiplayeru. Craig Harris z IGN ocenil hry známkou 10 z 10 a nechal se slyšet, že „I když dokončíte příběh, stále nemusíte mít všechny Pokémony. Ta výzva chytit je všechny je určitě hlavní devizou celé hry.“ GameSpot ocenil hry známkou 8,8 z 10 a hlavně vyzdvihl možnosti opětovného hraní - „Variabilita hry je prakticky neomezená, nemůžete ji dvakrát zahrát stejně.“

Vývojářský tým[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pokémon Red and Blue na anglické Wikipedii.

 1. Pokemon Red Version for Game Boy [online]. CBS Interactive [cit. 2019-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne April 5, 2019. (anglicky) 
 2. Pokemon Blue Version for Game Boy [online]. CBS Interactive [cit. 2019-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne December 9, 2019. (anglicky) 
 3. MCCAUL, Scott. Pokemon Blue Version -Review [online]. Allgame [cit. 2021-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne November 14, 2014. (anglicky) 
 4. John Ricciardi; John Davison; Crispin Boyer; Sushi X. Review Crew: Pokémon. Electronic Gaming Monthly. Ziff Davis, 1998. (anglicky) 
 5. ポケットモンスター 赤/緑 まとめ [ゲームボーイ]. Famicú [online]. Enterbrain [cit. 2021-05-08]. Dostupné online. (japonsky) 
 6. Slo Mo. Pokemon Review for GameBoy. GamePro. IDG Communications. Dostupné v archivu pořízeném dne March 7, 2004. (anglicky) 
 7. BARTHOLOW, Peter. GameSpot review [online]. 2000-01-28 [cit. 2008-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-02-06. (anglicky) 
 8. HARRIS, Craig. Pokemon Red Version Review [online]. IGN, 1999-06-23 [cit. 2021-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-22. (anglicky) 
 9. Now Playing: Pokémon. [s.l.]: Nintendo Power, 1998. S. 112. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]