Sevan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sevan
snímek jezera Sevan
snímek jezera Sevan
Poloha
Světadíl Asie
Státy Arménie Arménie
Sevan (Arménie)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1262 km²
Max. hloubka 86 m
Ostatní
Nadm. výška 1900 m n. m.
Přítok vody tunel Arpa-Sevan
Odtok vody Hrazdan
Sídla Sevan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sevan (arménsky Սևանա լիճ, zvané též Gokča z tureckého Gökça) je horské jezero v Arménii, největší jezero na Kavkaze. Má rozlohu 1262 km² (v roce 1968). Průměrnou hloubku má 28,5 m a maximální hloubku 86 m. Leží v nadmořské výšce 1900 m mezi Malým Kavkazem a Arménskou vysočinou obklopeno horskými hřbety. Na severovýchodě je to Sevanský hřbet Malého Kavkazu. Zbývající tři hřbety náleží pod Arménskou vysočinu. Jsou to na severozápadě Pambacký hřbet, na západě Gegamský hřbet a na jihu Vardenisský hřbet. Sevan zaujímá centrální část mezihorské tektonické propadliny.

Rozčlenění[editovat | editovat zdroj]

Dvěma mysy je jezero rozděleno na menší severozápadní část Malý Sevan a velkou rozšířenou jihovýchodní část Velký Sevan, které jsou spojené průlivem. Malý Sevan se odlišuje velkou hloubkou (86 m) a členitějšími břehy. Ve Velkém Sevanu je dno rovné, břehy málo členité a má maximální hloubku 35 m. V severozápadní části se tyčil skalnatý ostrov Sevan se svislými břehy. Po odpuštění části vody se ostrov stal poloostrovem. Nachází se na něm Sevanský klášter.

Vodní bilance[editovat | editovat zdroj]

Do jezera ústí 28 nevelkých řek a vytéká z něj řeka Hrazdan (Zangu). Vodní hladina má blankytně modrou barvu a je průzračná do hloubky 11 m. Průměrná mineralizace vody je 716 mg/l. Roční rozsah kolísání hladiny je do 0,6 m, vyšší hladina je v červenci a srpnu a nižší v únoru a březnu. Ve vodní bilanci hrají hlavní přírůstkovou roli povrchové přítoky (0,727 km³ za rok) a srážky (0,491 km³ za rok). Hlavní úbytkovou roli pak hraje odpar (1,083 km³ za rok), podzemní odtok (0,085 km³ za rok) a řeka Hrazdan (0,050 km³ za rok). Hladina jezera tak je udržována v rovnováze.

V polovině 20. století byla z důvodu napájení hydroelektrárny hladina jezera postupně snížena o 19 metrů. Celková rozloha jezera se tak výrazně zmenšila. Další snižování hladiny bylo po r.1960 zastaveno a dnešní úroveň je stabilizována.

Celkovou vodní bilanci ještě zlepšuje přítok z řeky Arpa, vybudovaný jako tunel v r.1975 (viz níže).

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota povrchové vrstvy vody v červenci a srpnu je 17 až 19 °С, maximální 24 °С. V lednu a únoru teplota klesá na 1,5 až 1,8 °С. Velkou část roku je teplota konstantní. Celé jezero zamrzá jen ve výjimečně chladných zimách.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Energetika[editovat | editovat zdroj]

Voda jezera řeky Hrazdan je využívána Sevanskou kaskádou hydroelektráren. Z důvodu zvětšení vodní zásoby jezera a Sevanské kaskády byl v roce 1975 vybudován tunel Arpa-Sevan (délka 48,6 km), který přivádí vodu řeky Arpa do jezera.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Na břehu leží město Sevan. Jezero je jedno z nejoblíbenějších míst oddychu obyvatel Arménie. Je zde rozvinutý turistický ruch.

Rybářství[editovat | editovat zdroj]

Z ryb se v jezeře loví pstruh sevanský, parma, chramule a také naturalizovaný síh severní.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]