Sevan (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sevan
Սեւան
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 905 m n. m.
StátArménieArménie Arménie
provincieGegharkunik
Sevan
Sevan
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel23 200 (2009)
Správa
Vznik1842
Telefonní předvolba+374 (261)
PSČ1501-1505
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sevan (arménsky Սեւան) je město a známá turistická destinace v Arménii. Leží v provincii Gegharkunik na severozápadních březích jezera Sevan. Bylo postaveno v nadmořské výšce 1 905 m n. m., 64 kilometrů od Jerevanu, hlavního města země. Město je obklopené Sevanským národním parkem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sevanský klášter

Původní osada byla založena roku 1842 ruskými náboženskými exulanty. Do roku 1935 se osada nazývala Jelenovka. Byla pojmenovaná po dceři ruského cara Pavla I. Až do konce 19. století v osadě žili převážně Rusové. Východně od města leží Sevanský poloostrov, který je domovem jednoho z nejpozoruhodnějších příkladů arménské středověké architektury, klášteru Sevanavank z 9. století. V současnosti se klášter, známý svými chačkary, skládá ze dvou části: Surp Arakelots a Surp Astvacacin. Klášter stál původně na jižním břehu malého ostrůvku, avšak následkem umělého vypouštění jezera za vlády Josifa Stalina, hladina klesla asi o 20 metrů a z ostrova se stal poloostrov. Další důležitou náboženskou stavbou je Vaskenianská teologická akademie, otevřená v roce 2004.

Sevanský národní park[editovat | editovat zdroj]

Močál v Sevanském národním parku

Sevanský národní park byl založen roku 1978 kvůli ochraně Sevanského jezera a přílehlých regionů. Funguje jako výzkumné centrum pro monitorování ekosystémů a zajišťuje různá ochranná opatření. Park leží na území o rozloze 1 501 km². Je obklopený několika horskými pásy. V parku lze nalézt asi 1600 druhů rostlin a 330 živočišných druhů. Park je rozdělen do 3 zón: národní rezervace, rekreační zóna a zóna pro ekonomické účely.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sevan, Armenia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]