San Pedro Sula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Pedro Sula
Panoramica general sps 05.jpg
San Pedro Sula – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška cca 70 m n. m.
Stát Honduras Honduras
Departement Cortés
San Pedro Sula
Red pog.png
San Pedro Sula
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 212 [1] km²
Počet obyvatel 550 000 [1]
Hustota zalidnění 2 594 [1] obyv./km²
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Pedro Sula je druhé největší honduraské město, známé též jako Capital industrial (hlavní průmyslové město). Je správním střediskem departementu Cortés. Zároveň je urbanistickým centrem významné honduraské aglomerace Valle de Sula, kde žije přibližně 1 600 000 lidí a kde se vyprodukuje zhruba 63% veškerého honduraského HDP.

Město se nachází na severozápadě státu, zhruba 70 km jižně od pobřeží Honduraského zálivu v povodí řeky Ulúa. V blízkosti města se rozkládá jediné přírodní honduraské jezero Yojoa a ruiny mayského města Copán.

San Pedro Sula je považováno za místo s největší mírou násilí a kriminality na světě. Statistiky hlásí v průměru 169 vražd na 100 000 obyvatel. 83,5 % z nich je spácháno střelnou zbraní, téměř 70 % z těchto zbraní je v Hondurasu drženo ilegálně.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První osadu na území dnešního města založil v roce 1536 don Pedro de Alvarado. Tato osada se jmenovala San Pedro de Puerto Caballos. Ještě v roce 1950 mělo město „pouze“ cca 22 000 obyvatel. Velký rozvoj zažívá město celou druhou polovinu 20. století a na počátku 21. století. Za rozvojem města stojí především přítomnost nadnárodních firem, které zde založily velké plantáže banánovníku a postavily železnici ke karibskému pobřeží do přístavu Puerto Cortés pro export svého zboží. Silnou tradici má ve městě textilní průmysl. Během druhé poloviny 20. století byly ve městě postaveny nové továrny, nemocnice, univerzity, sportoviště, nákupní a zábavní centra, letiště.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Municipalidad San Pedro Sula
  2. Foto: Jak se žije v nejvražednějším místě světa [online]. Centrum.cz, [cit. 2013-04-21]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]