Yojoa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yojoa
satelitní snímek jezera
satelitní snímek jezera
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy HondurasHonduras Honduras
Departement Santa Bárbara, Comayagua, Copán
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha cca 85 km²
Délka 16 km
Max. hloubka 15 m
Ostatní
Typ tektonický
Nadm. výška 632 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yojoa (španělsky Lago de Yojoa, [Jochoa]) je největší jezero v Hondurasu. Nachází se na severozápadě státu na rozhraní departementů Santa Bárbara, Comayagua a Copán.

Rozkládá se v depresi vytvořené vulkanickou činností, jejíž produkty (troskové kužele a menší stratovulkány) se rozkládají na severním okraji jezera. Jezero leží v povodí řeky Ulúa. 180 km jihovýchodním směrem od jezera leží hlavní město Tegucigalpa, 80 km na sever San Pedro Sula.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře se provozuje rybolov. Yojoa plní i rekreační funkci, je oblíbeným cílem výletů. Při výtoku vody z jezera je v provozu vodní elektrárna. V okolí jezera se pěstuje ananas, citrusy, kávovník.

Při pobřeží jezera se rozkládají dva honduraské národní parky: Parque Nacional de Santa Bárbara v západní části a Parque Nacional de Cerro Azul Meambar na východě. Příroda v okolí jezera se vyznačuje vysokou biodiverzitou - bylo zde napočítáno okolo 400 druhů ptáků a na 800 rostlinných druhů. Velký problém pro jezero představuje odlesňování a volný chov dobytka.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]