Yojoa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yojoa
satelitní snímek jezera
satelitní snímek jezera
Poloha
SvětadílSeverní Amerika
StátHondurasHonduras Honduras
DepartementSanta Bárbara, Comayagua, Copán
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozlohacca 85 km²
Délka16 km
Max. hloubka15 m
Ostatní
Typtektonický
Nadm. výška632 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yojoa (španělsky Lago de Yojoa, [Jochoa]) je největší jezero v Hondurasu. Nachází se na severozápadě státu na rozhraní departementů Santa Bárbara, Comayagua a Copán.

Rozkládá se v depresi vytvořené vulkanickou činností, jejíž produkty (troskové kužele a menší stratovulkány) se rozkládají na severním okraji jezera. Jezero leží v povodí řeky Ulúa. 180 km jihovýchodním směrem od jezera leží hlavní město Tegucigalpa, 80 km na sever San Pedro Sula.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře se provozuje rybolov. Yojoa plní i rekreační funkci, je oblíbeným cílem výletů. Při výtoku vody z jezera je v provozu vodní elektrárna. V okolí jezera se pěstuje ananas, citrusy, kávovník.

Při pobřeží jezera se rozkládají dva honduraské národní parky: Parque Nacional de Santa Bárbara v západní části a Parque Nacional de Cerro Azul Meambar na východě. Příroda v okolí jezera se vyznačuje vysokou biodiverzitou - bylo zde napočítáno okolo 400 druhů ptáků a na 800 rostlinných druhů. Velký problém pro jezero představuje odlesňování a volný chov dobytka.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]