Sacharin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Historické balení sacharinu (Muzeum cukru, Berlín)

Sacharin (též cukerín, cukerin a zuckerin, E954[1], systematický název 2H-1λ-6,2-benzothiazol-1,1,3-trion) je neenergetické náhradní sladidlo, které vynalezl roku 1878 chemik Constantin Fahlberg[2]. Chutí je asi pětsetkrát[1] sladší než cukr, má však nepříjemný hořký chuťový dojezd.

19. století byl sacharin pro svou cenu a postavení nedostatkového zboží pašován obyvateli horských oblastí českého pohraničí – zejména na hranici s Německem. Pašování cukerinu za dob Rakouska-Uherska si vzal spisovatel Franta Sauer jako námět pro svoji knihu Pašeráci.[zdroj?]

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Akceptovatelná denní dávka (z anglického acceptable daily dose) je 5 mg/kg tělesné hmotnosti. Dříve byl sacharin podezříván, že způsobuje rakovinu močového měchýře, toto podezření se podařilo rozptýlit pokusy na primátech.[3] Různé mýty, panující o sacharinu, pak popisuje Robert Ancuceanu, RPh, PhD ve studii pod názvem "Saccharin – urban myths and scientific data" [4] V 70. a 80. letech bylo publikováno několik studií naznačujících, že sacharin by mohl vyvolávat u potkanů karcinom močového měchýře. Pozdější studie však prokázaly, že se jedná o mechanismus specifický pro potkany, který se u lidí neuplatňuje.[5] Spojitost mezi sacharinem a karcinomem močového měchýře nepotvrdily ani epidemiologické studie. Obecně lze říci, že sacharin patří díky své dlouhé historii používání k nejvíce zkoumaným nízkokalorickým sladidlům a jeho užití lze označit za bezpečné.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PROF. MUDR. MARTIN, Haluzík. Umělá sladidla: škodí, nebo neškodí?. Medical Tribune, Tribuna lékařů a zdravotníků. 2014-03-20, roč. 2014, čís. 1. Dostupné online.  
  2. http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=748648 - Přehmaty vědy: Diabetiky zachránily nemyté ruce
  3. TAKAYAMA, S. Long-term feeding of sodium saccharin to nonhuman primates: implications for urinary tract cancer. J Natl Cancer Inst. Leden 1998, roč. 1998, čís. 90, s. 19-25. Dostupné online [cit. 2015-11-19]. (Angličtina) 
  4. RPH, PHD ROBERT, ANCUCEANU. Saccharin – urban myths and scientifi c data [online]. Bucharest: Faculty of Pharmacy, 2011, [cit. 2015-11-28]. Dostupné online.  
  5. PRICE, JM et al. Bladder tumors in rats fed cyclohexylamine or high doses of a mixture of cyclamate and saccharin. [online]. USA: American Association for the Advancement of Science, [cit. 2015-11-20]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]