Rundāle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rundāle
Rundale Palace (6483271573).jpg
Základní informace
Slohbarokní architektura a baroko
ArchitektBartolomeo Rastrelli
Výstavba1736
StavitelArnošt Jan Biron
Poloha
AdresaPilsrundāle, LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web, Oficiální web, Oficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Latvia Rundāle palace 5.jpg
Rundale Pilsrundale Treppenhaus.jpg

Zámek Rundāle (lotyšsky Rundāles pils, německy Schloss Ruhental nebo Ruhenthal, Ruhendahl) je barokní zámek v Pilsrundāle poblíž městečka Bauska v Lotyšsku, někdejší rezidence rodu Bironů.

Zámek byl vybudován jako letní sídlo favorita ruské carevny Anny Ivanovny Ernsta Johanna von Bironabarokně-rokokovém stylu podle projektu Bartolomea Rastrelliho, podle předlohy francouzského Versailles. Základní kámen byl položen v roce 1735, stavební práce trvaly do roku 1740. Trojkřídlá dvoupatrová budova má užitnou plochu téměř 7 000 m² a 138 místností a sálů. Zámecký park byl rovněž založen ve francouzském stylu. Ernst Johann užíval zámku jen krátce, po smrti Anny Ivanovny pozbyl všeho majetku a byl vypovězen na Sibiř. Teprve když se ujala moci carevna Kateřina Veliká, získal zámek zpět a v letech 17631768 se opět prováděly stavební práce na zámku a především bylo dokončeno vnitřní zařízení.

Po smrti Ernsta Johanna užíval zámek jeho syn Petr Biron až do roku 1795, poté – po Třetím dělení Polska – ho Kateřina Veliká darovala knížeti Valerianu Zubovovi, bratrovi jejího milence Platona Zubova. Po jeho smrti zámek zdědila jeho žena Tekla, jež se poté podruhé provdala za knížete Šuvalova. V držení rodiny Šuvalovů zámek zůstal do roku 1917 a po první světové válce přešel do vlastnictví lotyšského státu; byly zde zřízeny byty a základní škola, v roce 1933 sem bylo přesídleno Lotyšské historické muzeum a bylo započato s renovací. Druhá světová válka na zámku nenapáchala škody, po válce byl však využíván jako obilné silo, čímž došlo k těžkému poškození interiérů. Konečně v roce 1972 zde bylo zřízeno Zámecké muzeum a započaty restaurační práce.

Zámek, po roce 1991 komplexně rekonstruovaný, je jednou z nejkrásnějších šlechtických rezidencí v Lotyšsku – bývá často označován za baltské Versailles. Je zde sídlo zámeckého muzea se stálou expozicí Poklady na zámku Rundāle, která prezentuje umělecké předměty Evropy a východu z období před čtyřmi staletími – nábytek, porcelán, stříbro, obrazy aj. Výstava Dům Bironů je věnována osudům rodiny prvního zámeckého pána.

V současnosti jsou zde také ubytovávány státní návštěvy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pałac w Rundāle na polské Wikipedii a Rundāles pils na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]