V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Rudolf Vejrych

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Vejrych
Rudolf Vejrych
Rudolf Vejrych
Narození 18. ledna 1882
Podmokly
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 18. února 1939 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř, učitel, grafik a ilustrátor
Manžel(ka) Anna Vejrychová
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
bratr Karel Vejrych

Rudolf Vejrych (18. ledna 1882 Podmokly[1]18. února 1939 Praha[2]) byl český akademický malíř, grafik, ilustrátor a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudolf Vejrych se narodil v Podmoklech nad Labem. Jeho otec Rudolf Vejrych byl železniční úředník. Kolem roku 1884 se s rodiči přestěhoval do Prahy. Rudolf měl ještě dva starší sourozence, bratr Karel byl významný pianista a hudební pedagog a sestra Ela, jež byla první ženou Maxe Švabinského. Právě on přivedl mladého Rudolfa k malování. Po absolvování obecné školy navštěvoval nižší gymnázium v Truhlářské ulici v Praze. Po ukončení gymnázia odešel v roce 1897 studovat na Uměleckoprůmyslovou školu. Školil se u prof. Felixe Jeneweina a Jana Preislera. V roce 1900 přestoupil na pražskou malířskou akademii, kde studoval u prof. Maxmiliána Pirnera. Akademické studium ukončil v roce 1904. V roce 1907 odjel jako držitel Hlávkova stipendia do Paříže, kde se seznámil s impresionismem, ale nestal se jeho vyznavačem. V roce 1918 se stal členem SVU Mánes a zároveň převzal po zemřelém malíři Karlu Raškovi jeho soukromou malířskou školu. K jeho žákům patřili např. Martin Benka, Václav Bartovský, Ludmila Jiřincová, Karel Karas, Jan a Adolf Wenigové, sochař Jan Kodet a Emil Kotrba. Malíř Vejrych procestoval téměř celé Čechy i Slovensko a pobýval v řadě cizích zemí. Nejraději však pobýval v Kozlově, malé vesničce u České Třebové kam zajížděl již od roku 1891. Zemřel náhle roku 1939, v den zahájení výstavy svých kreseb v pražské Feiglově galerii. Pohřben byl na hřbitově v Kozlově.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho sestra Ela Vejrychová, provdaná Švabinská (1878—1968), byla první ženou Maxe Švabinského. Manželka Rudolfa Vejrycha Anna Procházková-Švabinská (1885—1942) se v roce 1931 stala Švabinského druhou manželkou.[3] S manželkou Annou měl Rudolf Vejrych dceru Zuzanu, kterou později adoptoval Max Švabinský.

Vejrychovou druhou manželkou byla jeho žačka, malířka Božena Solarová.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]