Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku
Pohled na rozhlednu
Pohled na rozhlednu
Základní informace
Konstrukce rozhlednyocelová (vysílač mobilního operátora)
Kóta paty rozhledny880 m n. m.
Rok vzniku2002
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
OkresOkres Náchod
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby30 m
Počet schodů100
Počet vyhlídkových
plošin
1 ve výšce 22 m
Stavvolně přístupná
Poznámka
virtuální prohlídka na www.virtualtravel.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku se nachází na stejnojmenné nejvyšší hoře české části Javořích hor, jejíž nejvyšší vrchol sahá do výše 880,2 m n. m. Severovýchodní svahy hory leží v Polsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ruprechtický Špičák
Ruprechtický Špičák
Lokalizace rozhledny

Od roku 1999 usilovala Lesní správa Broumov[1] o vybudování dřevěné vyhlídkové věže na nejvyšší hoře české části Javořích hor, tyčící se několik desítek metrů od Česko-polské hranice, avšak z nedostatku finančních prostředků nemohl být záměr realizován. Mimo jiné ve vzdálenosti několika set metrů od vrcholu hory se nachází turistický hraniční přechod Ruprechtický Špičák – Łomnica.[2]

Realizaci tohoto záměru urychlila společnost Český Mobil a.s., která zde chtěla vybudovat vysílač. V roce 2000 zde začala vyrůstat ocelová konstrukce, která měla sloužit jako vysílač a zároveň volně přístupná rozhledna.

Slavnostní otevření rozhledny se konalo dne 1. září roku 2002.

Obdobná rozhledna stojí na vrcholu Val na Hanušovické vrchovině. Ve stejné době ji nechal vystavět totožný operátor.

Rozhled[editovat | editovat zdroj]

Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 22 m je výhled do Broumovské kotliny, Broumovských stěn, Velkou Hejšovinu (polský název Szczeliniec Wielki), Ostaš, Orlické hory, Turov, na masiv Adršpašsko-teplických skál, Vraní hory (polský název Góry Krucze), Rýchory a Krkonoše.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Ruprechtický Špičák se lze dostat po modré turistické značce z Meziměstí (cca 8 km). Také po žluté turistické značce z Ruprechtic, vesnice, jež začíná na úpatí Javořích hor pod Ruprechtickým Špičákem. V neposlední řadě také z Janoviček a to po modré turistické značce (cca 11 km).[3]

Motoristé mohou zanechat osobní automobily na konci Ruprechtic, kde je vybudována odstavná plocha, a pokračovat po žluté turistické značce na vrchol Ruprechtického Špičáku (cca 2 km).

Rozhledna je volně přístupná celoročně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku u Meziměstí. www.rozhledny.webzdarma.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné online. 
  2. Přehled hraničních přechodů v regionu - Broumovsko. www.broumovsko.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-02-2013. 
  3. Pěší trasy pro turisty - Broumov. www.broumov-mesto.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]