Přeskočit na obsah

Ron Perlman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ron Perlman
Ron Perlman (2011)
Ron Perlman (2011)
Rodné jménoRonald Francis Perlman
Narození13. dubna 1950 (74 let)
New York, New York, USA
Alma materMinnesotská univerzita (1971–1973)
Lehman College (od 1971)
George Washington Educational Campus
Aktivní roky1981–dosud
ChoťOpal Perlmanová (1981–dosud)
DětiBlake Perlman a Brandon Perlman
Zlatý glóbus
Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v seriálu (drama)
1988 Beauty and the Beast

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Francis „Ron“ Perlman (* 13. dubna 1950 New York, New York) je americký televizní, filmový a dabingový herec.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Washington Heights na Manhattanu v New Yorku. Jeho matka, Dorothy, byla komunální zaměstnankyní, otec jazzovým bubeníkem a opravářem. Navštěvoval George Washington High School a později v roce 1971 Lehman College v New Yorku, kde obdržel titul bakaláře hudby a divadelního umění. Absolvoval na Minnesotské univerzitě, kde promoval jako magistr teatrologie. Svého času se přihlásil jako dobrovolný pomocník do programu Young Storytellers Foundation (zal. 1997), v němž profesionální herci pomáhají školou povinným dětem rozvíjet jejich tvůrčí schopnosti prostřednictvím psaní scénářů.

Je židovského původu. Se svou ženou Opal se vzali 14. února 1981; mají 2 děti, dceru Blake Amandu (*1984) a syna Brandona Averyho (*1990).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Hrál v mnoha filmech a televizních seriálech během 80. a 90. let 20. století, i po roce 2000. Poprvé byl obsazen francouzským režisérem Jean-Jacquesem Annaudem do jeho známého filmu beze slov Boj o oheň (1981), situovaného do pravěku, kde představoval neandrtálce Amukara, jednoho z ústřední trojice postav. Tentýž režisér jej využil i do svého dalšího známého díla, svým námětem středověké detektivky, do snímku Jméno růže (1986), kde ztvárnil postavu polodementního, znetvořeného hrbáče Salvatoreho. Poté hrál v různých menších a vedlejších rolích ve filmech a v televizních seriálech; zlomová byla až role Vincenta v TV seriálu Beauty and the Beast spolu s Lindou Hamiltonovou v letech 1987–1990. To mu roku 1988 vyneslo Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v seriálu a velké množství fanoušků.

Další filmy následovaly: Romeo krvácí (1993), Dobrodružství Hucka Finna (1993), Ostrov Dr. Moreaua (1996), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Nepřítel před branami (2001), Blade 2 (2002). Také se objevil ve dvou filmových adaptacích románů Stephena Kinga Sleepwalkers a Beznaděj. Představil se i v seriálech Highlander: seriál, Krajní meze a Sedm statečných.

Ve všech uvedených filmech ale hrál vedlejší role (krom seriálu Beauty and the Beast), příležitost k té hlavní dostal až v roce 1995, když se objevil ve filmu Jean-Pierra Jeuneta a Marca Cara Město ztracených dětí, kde se představil jako silák One, putující za záchranou uneseného chlapce. Další hlavní roli obdržel v roce 2004, když ztvárnil komiksového hrdinu ve filmu Hellboy. Mexický režisér Guillermo del Toro, který s ním předtím pracoval na filmu Cronos a Blade II, obhajoval Perlmana na roli i přesto, že studio chtělo obsadit do role někoho známějšího, jako třeba Vina Diesela. Perlman si zopakoval roli Hellboye ve filmu Hellboy 2: Zlatá armáda (2008).

Zahrál si i menší roli v oceněné TV reklamě na pivo zn. Stella Artois. Šot jménem Devil's Island („Ďáblův ostrov“) vyhrál zlatou medaili Britské reklamní ceny.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ron Perlman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]