Ron Perlman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ron Perlman
Ron Perlman (2011)
Ron Perlman (2011)
Rodné jméno Ronald Francis Perlman
Narození 13. dubna 1950 (66 let)
New York, New York, USA
Aktivní roky 1981–dosud
Manžel/ka Opal Perlmanová (1981–dosud)
Zlatý glóbus
Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v seriálu (drama)
1988 Beauty and the Beast

Ronald Francis „Ron“ Perlman (* 13. dubna 1950 New York, New York) je americký televizní, filmový a dabingový herec.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Washington Heights na Manhattanu v New Yorku. Jeho matka, Dorothy, byla komunální zaměstnankyní, otec jazzovým bubeníkem a opravářem. Navštěvoval George Washington High School a později v roce 1971 Lehman College v New Yorku, kde obdržel titul bakaláře hudby a divadelního umění. Absolvoval na Minnesotské univerzitě, kde promoval jako magistr teatrologie. Svého času se přihlásil jako dobrovolný pomocník do programu Young Storytellers Foundation (zal. 1997), v němž profesionální herci pomáhají školou povinným dětem rozvíjet jejich tvůrčí schopnosti prostřednictvím psaní scénářů.

Je židovského původu. Se svou ženou Opal se vzali 14. února 1981; mají 2 děti, dceru Blake Amandu (*1984) a syna Brandona Averyho (*1990).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Hrál v mnoha filmech a televizních seriálech během 80. a 90. let 20. století, i po roce 2000. Poprvé byl obsazen francouzským režisérem Jean-Jacquesem Annaudem do jeho známého filmu beze slov Boj o oheň (1981), situovaného do pravěku, kde představoval neandrtálce Amukara, jednoho z ústřední trojice postav. Tentýž režisér jej využil i do svého dalšího známého díla pocházejícího svám námětem středověké detektivky, do snímku Jméno růže (1986), kde ztvárnil postavu polodementního, znetvořeného hrbáče Salvatoreho. Poté hrál v různých menších a vedlejších rolích ve filmech a v televizních seriálech; zlomová byla až role Vincenta v TV seriálu Beauty and the Beast spolu s Lindou Hamiltonovou v letech 1987–1990. To mu roku 1988 vyneslo Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v seriálu a velké množství fanoušků.

Další filmy následovaly: Romeo krvácí (1993), Dobrodružství Hucka Finna (1993), Ostrov Dr. Moreaua (1996), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Nepřítel před branami (2001), Blade 2 (2002). Také se objevil ve dvou filmových adaptacích románů Stephena Kinga Sleepwalkers a Beznaděj. Představil se i v seriálech Highlander: seriál, Krajní meze a Sedm statečných.

Ve všech uvedených filmech ale hrál vedlejší role (krom seriálu Beauty and the Beast), příležitost k té hlavní dostal až v roce 1995, když se objevil ve filmu Jean-Pierra Jeuneta a Marca Cara Město ztracených dětí, kde se představil jako silák One, putující za záchranou uneseného chlapce. Další hlavní roli obdržel v roce 2004, když ztvárnil komiksového hrdinu ve filmu Hellboy. Mexický režisér Guillermo del Toro, který s ním předtím pracoval na filmu Cronos a Blade II, obhajoval Perlmana na roli i přesto, že studio chtělo obsadit do role někoho známějšího, jako třeba Vina Diesela. Perlman si zopakoval roli Hellboye ve filmu Hellboy 2: Zlatá armáda (2008).

Zahrál si i menší roli v oceněné TV reklamě na pivo zn. Stella Artois. Šot jménem Devil's Island („Ďáblův ostrov“) vyhrál zlatou medaili Britské reklamní ceny.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ron Perlman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]