Nepřítel před branami

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nepřítel před branami
Původní název Enemy at the Gates
Země Francie
Německo
Spojené státy americké
Jazyk angličtina / němčina
Délka 131 minut
Žánr válečný, historický
Scénář Jean-Jacques Annaud
Alain Godard
Režie Jean-Jacques Annaud
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jude Law
Ed Harris
Rachel Weisz
Joseph Fiennes
Ron Perlman
Produkce Jean-Jacques Annaud
John D. Schofield
(koprodukce USA, Anglie, Německo, Irsko)
Hudba James Horner
Kamera Robert Fraisse
Střih Noëlle Boisson
Humphrey Dixon
Výroba a distribuce
Premiéra 2001
Distribuce Paramount Pictures
Rozpočet 70 milionů USD (odhad)
Nepřítel před branami na IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nepřítel před branami (anglický název Enemy at the Gates) je americký film z roku 2001 pojednávající o bitvě u Stalingradu a souboji sovětského odstřelovače Vasilije Zajceva s jeho německým protějškem majorem Erwinem Königem. Režisérem filmu byl Jean-Jacques Annaud. Scénář napsal rovněž Annaud společně s Alainem Godardem.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Děj tohoto filmu se odehrává na konci roku 1942 v rozbořeném Stalingradu, který už z většiny ovládají Němci. Ukáže se, že Zajcev je vynikajícím střelcem a brzy se z něj stává postrach německých vojáků a důstojníků. Němcům se ho nedaří zlikvidovat, a tak posílají jednoho ze svých nejlepších odstřelovačů, majora Königa, s úkolem zabít Zajceva. V tomto souboji dvou odstřelovačů nakonec vítězí Vasilij Zajcev, když v závěru filmu vláká Königa do pasti na stalingradském nádraží a zastřelí ho. Na vedlejší rovině probíhá romantická milostná zápletka, milostný trojúhelník v podmínkách války, který končí smrtí nemilovaného politruka Danilova při likvidaci majora Königa a šťastným shledáním Zajceva s jeho milou Táňou, která unikla o vlásek smrti po zásahu šrapnelem.

Kdo to byl opravdu Vasilij Zajcev[editovat | editovat zdroj]

Ve skutečnosti souboj ostřelovačských elit neproběhl tak, jak tento film zobrazuje. Major König jako instruktor školy ostřelovačů by zřejmě nikdy takovou chybu neudělal. Ve skutečnosti byl zastřelen ve svém důmyslném úkrytu ve chvíli, kdy zastřelil Zajcevova pomocníka Kulikova, odkryl tak svou pozici v domnění, že zastřelil právě Zajceva. Toho právě využil Zajcev.

Zdroj: http://www.novysmer.cz

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Joseph Fiennes, Ed Harris, Rachel Weisz, Bob Hoskins , Jude Law , Ron Perlman, Dmitri Aleksandrov , Hendrik Arnst , Mario Bandi , Marc Bischoff , Jury Cooper , André (I) Kaminski , Arslan Kodirov , Grigori Kofmann , Maxim Kovalevski , Lenn Kudrjawizki , Bernd Lambrecht , Gotthard Lange