Robert Ludvigovič Bartini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Ludvigovič Bartini
Jiná jména Roberto Oros di Bartini
Narození 14. květen 1897
Rijeka, Chorvatsko
Úmrtí 6. prosinec 1974
Moskva, SSSR
Vzdělání Polytechnický institut (Milán)
Alma mater Politecnico di Milano
Povolání letecký konstruktér
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Ludvigovič Bartini, též Roberto Oros di Bartini (14. května 1897, Fiume, Itálie (nyní Rijeka, Chorvatsko) – 6. prosince 1974, Moskva) byl italský šlechtic (narodil se v rodině barona), letecký konstruktér a vědec.

letoun Bartini VVA-14, letecké muzeum Monino

Život[editovat | editovat zdroj]

Důstojnickou školu ukončil v roce 1916, pilotní školu 1921 a milánský polytechnický institut v roce 1922. V roce 1921 se stal členem italské komunistické strany. Po fašistickém převratu v Itálii v roce 1923 emigroval do SSSR. Pracoval na inženýrských a velitelských pozicích v sovětském letectvu a Rudé armádě. V roce 1928 se stal vedoucím vývoje experimentálního obojživelného letadla. Roku 1938 (někde se uvádí rok 1937) byl uvězněn v rámci čistek probíhajících v třicátých letech, byl propuštěn až v roce 1946. V průběhu druhé světové války pracoval v konstrukčních kancelářích TsKB 29 a OKB-86 (obě byly pod správou NKVD), kde vytvořil dva projekty raketových přepadových stíhacích letadel označené jako „R“ a „R-114“, přičemž obě měla projektovanou rychlost více jak 1 Mach. Realizace nepřekročila stádium projektu. Byl rehabilitován v roce 1956. Je též autorem četných prací z oborů jako: aerodynamika, dynamika letu, a teoretická fyzika. Věnoval se kosmologii, fyzice elementárních částic, filozofii vědy. Vytvořil unikátní teorii šestirozměrného prostoru, kde čas i prostor měly tři rozměry (efekt Bartini).

Letecký konstruktér[editovat | editovat zdroj]

  • DAR - hydroplán s dlouhým doletem (určený pro polární průzkum )
  • Stal-6 – držel světový rychlostní rekord (420 km/h v roku 1933)
  • Er-2 – rychlý dvojmotorový bombardér z roku 1940, existovalo více verzí, jedna z mála Bartiniho konstrukcí, která se dostala do výroby (okolo 320 ks)
  • A-57 – revoluční projekt strategického bombardéru, nepřekročil stádium projektu
  • VVA-14 – ultranekonvenční amfibie, založená na využití tzv. „přízemního efektu“, projektovaná jako protiponorkové letadlo

Sergej Pavlovič Koroljov nazval Bartiniho svým učitelem. Spolupracoval s více významnými sovětskými leteckými konstruktéry jako Sergej Vladimirovič Iljušin, Oleg Antonov, Vladimir Michajlovič Mjasiščev, Alexander Sergejevič Jakovlev a mnoho dalších.

Vědecké práce[editovat | editovat zdroj]

  • A Parity Between Physical Sizes in the Reports of the Academy of Sciences. 1965., t.163, Nr.4 («Доклады Академии наук» (1965г., т. 163, №4))
  • Some Parities Between Physical Constants in the collection Problems of the Theory of Gravitation and Elementary Particles. Atomizdat, 1966., p. 249-266) (сборник «Проблемы теории гравитации и элементарных частиц» (М., Атомиздат, 1966г., стр. 249-266).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Ľudvigovič Bartini na slovenské Wikipedii.