Robert Kubiš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Kubiš
JUDr. Robert Kubiš.jpg

Poslanec Národního shromáždění ČSR
Ve funkci:
1922 – 1929
Stranická příslušnost
Členství HSĽS
DS

Narození 28. května 1889
Veľká Bytča
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 16. srpna 1953 (ve věku 64 let)
Maršová
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Profese advokát
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Kubiš, též Róbert Kubiš (28. května 1889 Veľká Bytča[1][2][3]16. srpna 1953 Maršová[2]), byl slovenský a československý politik a meziválečný poslanec Národního shromáždění za Hlinkovu slovenskou ľudovou stranu (před rokem 1925 oficiálně Slovenská ľudová strana).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V době vzniku ČSR vedl skupinu dobrovolníků, kteří zabezpečovali ochranu železniční tratě z Bytče do Vrútek. V rámci nově budované správy Slovenska pod vedením Vavro Šrobára působil jako policejní kapitán v Žilině.[4]

Po parlamentních volbách v roce 1920 získal poslanecké křeslo v Národním shromáždění. Kandidoval na společné kandidátce Slovenské ľudové strany a celostátní Československé strany lidové. V roce 1921 ovšem slovenští poslanci vystoupili ze společného poslaneckého klubu a nadále již fungovali jako samostatná politická formace. Kubiš do parlamentu nastoupil až poté, roku 1922, jako náhradník potom, co rezignoval poslanec Karol Kmeťko. V parlamentních volbách v roce 1925 mandát obhájil.[5][6]

Profesí byl podle údajů k roku 1925 advokátem v Žilině.[7]

Během Tukovy aféry roku 1929 se v rámci Hlinkovy strany postavil proti Tukovi a vystupoval jako jeden z hlavních svědků v procesu s Tukou. Odešel pak z politického života a byl veřejným advokátem v Galantě a Košicích. Po první vídeňské arbitráži přesídlil z Košic zpět do Žiliny a působil jako advokát. Po vzniku Slovenského státu odmítl nabídku odvolat svá svědectví proti Tukovi výměnou za zisk významného postu v Slovenské národní bance. Zapojil se do odboje a v Žilině vedl občanskou skupinu Ilegálního oblastního výboru pro severozápadní Slovensko, která pak hrála významnou roli během Slovenského národního povstání. Po válce se stal předsedou Okresního národního výboru v Žilině a podílel se na budování Demokratické strany. Později byl nuceně vystěhován z Žiliny do Predmieru.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní shromáždění. Národní shromáždění Republiky československé v prvém desítiletí. [s.l.]: Státní tiskárna, 1928,. 1315 s. Dostupné online. S. 1303. (česky) 
  2. a b MINÁČ, Vladimír. Malý slovenský biografický slovník: A-Ž. Generálny heslár SBS [online]. Matica slovenská, 1982 [cit. 2014-12-30]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. NASKE, Miloslav. Národní shromáždění Republiky Československé: Poslanecká sněmovna, Senát, Národní výbor, Revoluční národní shromáždění. Životopisná a statistická příručka.... [s.l.]: Šmejc a spol., 1924. 247 s. Dostupné online. (česky) 
  4. a b Výročia významných osobností žilinského regiónu [online]. zilinskyvecernik.sk [cit. 2011-11-04]. Dostupné online. (slovensky) 
  5. Robert Kubiš [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (česky) 
  6. jmenný rejstřík [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (česky) 
  7. 1. schůze, přípis volebního soudu, ověření mandátů [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]