Rastislav (arcibiskup)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Blaženost
Rastislav
Arcibiskup prešovský
Metropolita českých zemí a Slovenska
CírkevPravoslavná církev
ArcidiecézePrešovská
JmenováníMetropolita • 11. ledna 2014
PředchůdceMetropolita Kryštof
Osobní údaje
Rodné jménoOndrej Gont
ZeměSlovenskoSlovensko Slovensko
Datum narození25. ledna 1978 (45 let)
Místo narozeníSnina, Československo
Národnostslovenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arcibiskup Rastislav, vlastním jménem Ondrej Gont, (ukrajinsky Ондрей Ґонт, * 25. ledna 1978, Snina) je pravoslavný arcibiskup prešovský a Metropolita českých zemí a Slovenska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arcibiskup Rastislav je absolventem Pravoslavné bohoslovecké fakulty Prešovské univerzity v Prešově, absolvoval několik studijních pobytů v zahraničí, zejm. v Řecku. Jméno Rastislav přijal při vstupu do mnišského stavu.

Před svým zvolením arcibiskupem působil jako duchovní v dětském domově sv. Nikolaje v Medzilaborcích.

V prosinci roku 2013 nahradil ve funkci Metropolitního správce arcibiskupa Simeona, který ovšem toto nahrazení své osoby prohlásil za neplatné. Tento postoj vladyky Simeona sdílejí prakticky všechny pravoslavné církve na světě, z tohoto důvodu byl arcibiskup Rastislav prohlášen Ekumenickým Patriarchátem za personu non grata.[1] Rovněž odmítl uznat i církevní sněm, který 11. ledna 2014 v Prešově zvolil arcibiskupa Rastislava pravoslavným metropolitou českých zemí a Slovenska – a to z důvodu některých protizákonných činů – počínaje rozporuplným odvoláním vladyky Simeona a konče nezákonným jmenováním vladyky Jáchyma.

Svůj postoj k biskupům Rastislavovi, Jáchymovi a Jurajovi vyjádřil dokonce patriarcha Bartoloměj v oficiálním dopisu ministrovi kultury ČR. [2] Arcibiskup Rastislav po svém údajném zvolení nebyl pozván na synaxis hlav pravoslavných církví [3], což je projevem jeho neuznání a také izolace čs. pravoslavné církve v pravoslavném světě, neboť Ústava pravoslavné církve stanovuje pevný řád volby eparchiálních biskupů a metropolity. Podle ústavy je potřeba pro ustanovení eparchiálního biskupa návrh Eparchiální Rady, schválení Posvátným Synodem kanonické způsobilosti a poté volba Eparchiálním Shromážděním 2/3 většinou hlasů. Jiný způsob přípustný dle ústavy není. Volba metropolity se provádí sněmem Pravoslavné církve ze 2 kandidátů – arcibiskupa pražského a arcibiskupa prešovského. [4] Jelikož v případě volby arcibiskupa Rastislava metropolitou nebyl nelegální arcibiskup pražský Jáchym řádně zvolen, ale pouze nezákonně jmenován Posvátným synodem složeným ze 3 lidí, přičemž Jáchym hlasoval i sám ve svůj prospěch, – byl tedy "zvolen" i svým vlastním hlasem, tak volba metropolity nebyla legální a proto není uznávána.

Tímto problémem se teoreticky zabývá řada osob a jsou k tomu k dispozici více i méně rozsáhlé rozbory.[5] Jak prokazují uvedené zdroje, arcibiskup Rastislav není legálním – kanonickým metropolitou pravoslavné církve, přesto se bez ohledu na názor drtivé většiny pravoslavného světa za takového sám považuje. [6] Arcibiskupa Rastislava podpořil pouze moskevský patriarcha Kyrill[7] a pravoslavné církve Americká (jež není uznávaná většinou pravoslavných církví) a církev Antiochijská, která se nachází v Sýrií, jejímž hlavním světovým spojencem a oporou je Rusko. V gratulaci Antiochijského patriarchátu k údajnému zvolení je arcibiskup Rastislav titulován "arcibiskup pražský" [zdroj?].

Je zajímavé, že podle Tomosu Konstantinopolského Patriarchátu arcibiskup Rastislav již není biskupem, jelikož kanonicky propadl. Touto otázkou se zabývá kanonická komise Ekumenického Patriarchátu, které mimo jiné přísluší připravovat podklady pro soudy nad biskupy [zdroj?]. Patriarcha Bartoloměj v roce 2016 také uznal legitimitu volby metropolity Rastislava. Jeho Blaženost Rastislav je kanonicky platným metropolitou (2022).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. UŽ JE TO TADY. RASTISLAV JE PERSONA NON GRATA!!! [online]. pravoslavnacirkev.info, 2014-02-04 [cit. 2015-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-18. 
  2. Dopis Konstantinopolského patriarchy Bartoloměje Ministerstvu Kultury ČR [online]. sul-zeme.cz, 2014-07-04 [cit. 2015-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-09-08. 
  3. Naše pravoslavná církev je dnes jedinou pravoslavnou církví na světě bez uznané hlavy [online]. sul-zeme.cz, 2014-03-06 [cit. 2015-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-17. 
  4. ÚSTAVA PRAVOSLAVNÉ CÍRKVE V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU [online]. pravoslavni-obec-bilina.webnode.cz [cit. 2015-11-19]. Dostupné online. 
  5. Dodnes nemáme arcibiskupa pražského. A dodnes nemáme metropolitu - prvního archijereje naší autokefální církve. [online]. pravoslavnacirkev.info, 2014-08-12 [cit. 2015-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-18. 
  6. Posvätná Synoda [online]. eparchiapo.sk [cit. 2015-11-19]. Dostupné online. 
  7. Moskevský patriarcha Kirill podpořil metropolitu Rastislava [online]. pravoslavnacirkev.cz [cit. 2015-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
arcibiskup Simeon (metropolitní správce)
Metropolita českých zemí a Slovenska
od 11. ledna 2014 (od prosince 2013 jako metropolitní správce)
Nástupce:
-