Pryskyřník horomilný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pryskyřník horomilný

alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník horomilný (Ranunculus breyninus)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida )
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales )
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus breyninus
Crantz
Synonyma
  • Ranunculus hornschuchii Hoppe
  • Ranunculus oreophilus M.Bieb.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník horomilný (Ranunculus breyninus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), z příbuzenstva pryskyřníku horského (Ranunculus montanus agg.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 5–15 cm s krátkým oddenkem, který je v horní části hustě chlupatý až 4 mm dlouhými chlupy.[1][2] Lodyha je přímá, víceméně nevětvená, chlupatá.[3] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou víceméně přisedlé. Čepele přízemních listů jsou zpravidla na obrysu okrouhlá, nejčastěji trojsečná s široce obvejčitými úkrojky.[3] Čepele jsou přitiskle chlupaté s asi 6–12 chlupy na mm².[1][2] Lodyžní listy jsou dvoj až pětisečné s čárkovitými až kopinatými úkrojky. Čepele jsou za mlada ve složeném stavu ohnuté směrem dolů.[1][2] Květy jsou žluté, asi 12–25 mm v průměru, květní lůžko je chlupaté.[3] Kališních lístků je 5, vně odstále chlupaté. Korunní lístky jsou žluté, je jich 5, na vrcholu trochu vykrojené. Kvete v květnu až v červenci.[1] Plodem je nažka, na vrcholu zakončená velmi krátkým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do souplodí v počtu asi 30–70. Počet chromozomů je 2n=16.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník horomilný roste v horách jižní až střední Evropy východně od 6° východní délky, jako jsou Alpy, Apeniny, Karpaty a hory Balkánu.[4][1] Většinou obsazuje vápnité substráty a vyskytuje se v subalpínském až alpínském stupni, zřídka i montánním. V České republice neroste. Roste ale ve slovenských Karpatech, údajně i na hoře Vršatec v Bielych Karpatech,[3] což je velmi blízko hranice s ČR.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  2. a b c ROTHMALER, Werner et al. Exkursionsflora von Deutschland. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 2011. (německy)  
  3. a b c d e DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 1. Praha : Academia, 1989. (česky)  
  4. Flora Europaea. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]