Protopop Avvakum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Protopop Avvakum
Narození 25. listopadu 1620
Grigorovo
Úmrtí 24. dubna 1682 (ve věku 61 let)
Pustozyorsk
Příčina úmrtí Upálení na hranici
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Avvakum Petrovič Kondratěv zvaný Avvakum Petrov (20. listopadu 162114. dubna 1682), často uváděný také jako Protopop Avvakum, byl ruský duchovní, zakladatel pravoslavné sekty starověrců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Avvakum byl prostého původu, jeho rodiče byli mordvinští mužici. Přesto se rozhodl studovat kněžský seminář. Na studiích se setkal s budoucím patriarchou Nikonem, který byl rovněž mordvinského původu. Oba dva muži se tehdy spřátelili, spojoval je původ i upřímná snaha o reformu pravoslavné církve. Později se však stali kvůli svým názorům nesmiřitelnými nepřáteli. Avvakum působil jako protopop v kazaňském[zdroj?] chrámu Panny Marie[zdroj?]. Zde také kázal. Když se patriarcha Nikon rozhodl pro opravu náboženských knih, postavil se Avvakum rozhodně proti jeho reformě. Pro své krajně konzervativní názory byl protopop Avvakum roku 1653 na popud patriarchy Nikona odsouzen do vyhnanství na Sibiř. Roku 1662 však Nikon ztratil carovu podporu a Avvakum se směl z vyhnanství vrátit. Byl dokonce přijat carem Alexejem a získal podporu některých bojarů. Poté, co od cara požadoval odvolání Nikona z úřadu patriarchy a zrušení jeho reforem, byl vykázán na venkov a posléze na něj byla uvalena církevní klatba. Roku 1667 byl zajat Nikonem, zbičován a odsouzen do vyhnanství v pevnosti Pustozersk na severu evropského Ruska. Jeho společníkům vyřízli jazyk, někteří byli i popraveni. Avvakum byl v Pustozersku vězněn 14 let, sepsal zde i svůj vlastní životopis. Roku 1682 sepsal dopis, v němž ostře napadl církevní představitele, cara Fjodora III i jeho zemřelého otce Alexeje. Následovaly nepokoje v Moskvě, inicované starověrci. Po jejich potlačení byl Avvakum odsouzen k smrti za kacířství a zradu a 14. 4. 1682 v Pustozersku upálen ve srubu, naplněném hořlavými látkami. Před smrtí prý Avvakum proklel cara Fjodora, který skutečně jen o několik dní později v Moskvě zemřel.

Protopop Avvakum je starověrci uctíván jako světec a mučedník.

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Protopop Avvakum je autorem celé řady kázání, dopisů a náboženských traktátů. Jeho nejznámějším dílem však je Život protopopa Avvakuma, vlastní životopis, který patří k mistrovským dílům ruské literatury 17. století. Protopop v něm s ironií a nadhledem popisuje především své zážitky ze sibiřského vyhnanství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]