Protestantský hřbitov ve Feriköy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Protestantský hřbitov ve Feriköy
Main gate of Feriköy Protestant Cemetery.jpg
Lokalita
StátTureckoTurecko Turecko
ObecŞişli
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protestantský hřbitov ve Feriköy (tur. Feriköy Protestan Mezarlığı, lat. Evangelicorum Commune Coemeterium) je konfesní hřbitov v Turecku, v istanbulské městské části Şişli, sloužící k pohřbívání protestantů.

Pozemek pod hřbitov věnovala osmanská vláda roku 1857 vůdčím protestantkým mocnostem té doby. První pohřeb se na hřbitově konal o rok později; oficiálně byl hřbitov posvěcen roku 1859. V současnosti hřbitov spadá pod správu generálních konzulů Německa, Spojeného království, Spojených států amerických, Nizozemska, Švédska a Maďarska.

Roku 2018 vznikla mezinárodní výzkumná inciativa (The Feriköy Protestant Cemetery Initiative), jejímž cílem je uchovat, dokumentovat a propagovat kulturní dědictví, spojené se hřbitovem.

Na hřbitově bylo od jeho založení pohřbeno kolem 5000 osob. Většina pohřbených jsou cizinci, avšak na hřbitově je i oddělení pro domácí protestanty, zejména Armény. Na hřbitově je kolem 1000 náhrobků, z nichž mnohé jsou umělecky cenné; některé jsou i starší než samotný hřbitov, neboť na něj byly přeneseny z jiných míst. Součástí hřbitova je i novogotická kaple.

Roku 1990 byla na hřbitově odhalena pamětní deska účastníkům maďarské revoluce z let 1848–1849, kteří po její porážce uprchli do Osmanské říše.

K význačným osobnostem pohřbeným na hřbitově patří švýcarský byzantinista Ernest Mamboury, maďarský orientalista a sběratel rukopisů Dániel​ Szilágyi, německý inženýr a stavitel železnic Heinrich August Meißner či americký misionář a žurnalista Edwin Elisha Bliss.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]