Prase filipínské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrase filipínské
alternativní popis obrázku chybí
Prase filipínské
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď prasatovití (Suidae)
Rod prase (Sus)
Binomické jméno
Sus philippensis
(Nehring, 1886)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prase filipínské (Sus philippensis) je prase žijící na Filipínách obývající všechny biotopy až do nadmořské výšky 2 800 m n. m. Do roku 1981 byly populace všech filipínských prasat řazeny do dvou druhů, prase celebeské (Sus celebensis) a prase vousaté (Sus barbatus). Některé populace se však odlišovaly a byly nejprve zařazeny jako dva poddruhy prasete vousatého: S. b. cebifrons a S. b. philippensis. Teprve po dalším zkoumání lebek a fotografií byly poddruhy osamostatněny na dva specie: prase visajanské (Sus cebifrons) a prase filipínské (Sus philippensis), u kterého Groves následně určil tři poddruhy: S. p. philippensis, S. p. mindanensis a S. p. oliveri. Poslední z nich byl později určen druhem, osamostatnění dvou zbývajících bylo doporučeno T. Ozawou po analýze mitochondriální DNA.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samci prasat filipínských měří 127 až 129 cm, samice 124 až 125 cm, samci mají také na rozdíl od samic velké zuby, které jim vyčnívají z tlamy. Na štíhlých končetinách rostou čtyři prsty, z nichž prase filipínské používá k chůzi jen dva. Ocas, měřící u samců 13 až 14 cm a u samic 11 až 12 cm, je na konci porostlý černými chlupy. Rypák je dlouhý, oči a uši drobné. Drsná kůže má načernalé zbarvení, na bocích stříbřité a ze zad vyrůstají dlouhé chlupy. O chování nebylo získáno dostatečné množství informací. Druh je převážně noční, žijící ve skupinkách složených ze sedmi až dvanácti jedinců, ale mohou se vyskytovat také solitérně žijící samci (ti jsou však na základě pozorování lovců z roku 1985 vzácní), v období rozmnožování je možné potkat páry. Období páření nastává pravděpodobně v období sucha. Samice v ukrytém zálehu porodí čtyři až pět, maximálně osm selat. Při jejich ochranně je útočná a postaví se jakémukoli potenciálnímu útočníkovi. Prase filipínské je býložravec, vyrývá ze země kořeny, hlízy a listy.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Nebezpečí pro prasata na Filipínách představuje ztráta přirozeného prostředí. Z celkového množství lesů, které původně pokrývaly 94 % povrchu Filipín, zbylo v roce 1988 21 %, území je navíc chráněno pouze několika chráněnými oblastmi. Nebezpečí představuje také lov probíhající i v rezervacích, a to jak ze strany sportovních lovců, tak zemědělců, kteří v prasatech vidí škůdce. V některých oblastech, například Sibutu a Bureau, byli k zabíjeni i pobízeni vládou. Maso putuje na místní trhy nebo do restaurací, kde je prodáváno za dvojnásobnou cenu normálního vepřového. Nebezpečí pro tento druh způsobuje rovněž křížení s divokými prasaty (Sus scrofa), hlášené například z ostrova Basilan. Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí prase filipínské jako zranitelný druh, chráněno je filipínskými zákony. Pro jeho zachování je třeba upřesnit taxonomické vztahy, které by případně mohly odlišit nové druhy a nalézt vhodné možnosti ochrany. Pro zachování je rovněž důležité vzdělání místního obyvatelstva. Druh se vyskytuje ve třech národních parcích: Národním parku Bulabog-Putian, Národním parku Sudlon a Národním parku Central Cebu. Na Filipínách jsou prasata chována v zoologických zahradách či soukromých chovech, ale většinou jen jednotlivé kusy bez chovného účelu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  • WILLIAM, L. R. Oliver; COX, C. Roger; GROVES, Collin P. The Philippine Warty Pigs (Sus philippensis and S. cebifrons). In: OLIVER, William L. R. Pigs, peccaries, and hippos, Status Survey and Conservation Action Plan. Gland, Switzerland: IUCN, 1993. ISBN 2831701414. S. 145–155. (anglicky)
  • Sus philippensis [online]. Iucn red List of Threatened Species, rev. březen 2016 [cit. 2017-01-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Philippine warty pig (Sus philippensis) [online]. Arkive.org [cit. 2017-01-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]