Pražská městská pojišťovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražská městská pojišťovna
Bývalá Pražská městská pojišťovna, Staroměstské náměstí č.p. 931 / č.o. 6, Staré Město pražské, Praha 1
Bývalá Pražská městská pojišťovna, Staroměstské náměstí č.p. 931 / č.o. 6, Staré Město pražské, Praha 1
Základní informace
Architekt Osvald Polívka
Poloha
Adresa Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Staroměstské náměstí
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bývalá Pražská městská pojišťovna je novobarokní a secesní soubor budov z let 1899–1910 postavený architektem Osvald Polívkou na Staroměstském náměstí č.p. 932 / č.o. 6 a v ulici Salvátorské č.o. 6 na Starém Městě pražském.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova do Staroměstského náměstí byla postavena v letech 1899–1901 podle až třetího projektu Osvalda Polívky, a to z roku 1899, ve kterém objekt dělil do dvou celků, z nichž ten západní (z čelního pohledu vlevo) napodobuje vzhled dříve zde stojícího a při asanaci zbořeného domu U Zlaté hvězdy. V letech 1909–1910 pokračovala pojišťovna v budování dalších staveb v dvorním traktu a to až do úrovně ulice Salvátorské, kde jako poslední vznikl obytný dům zapadající do uliční fronty. Významnou inženýrskou památkou je v tomto souboru staveb kovová konstrukce dvorany. K bokům dvorany byla také v letech 1933–1934 přistavěna křídla s kancelářemi a garážemi. Autorem projektu byl František Roith.

Dnes v budově sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv autorů za vedení a redakce Pavla Vlčka. Umělecké památky Prahy. Staré Město – Josefov. 1. vyd. Praha: Academia 1996, s. 503–505.
Horní část východního domu bývalé Pražské městské pojišťovny korunovaná jednak mozaikou s kněžnou Libuší (?), další figurou a panoramatem Prahy od Františka Urbana, jednak sedícími figurami "Volání na poplach" a "Hašení požáru" od Bohuslava Schnircha.