Popelka (film, 1950)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Popelka
Původní název Cinderella
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 74 minut
Předloha Cendrillon
Námět Charles Perrault
Scénář Ken Anderson
Perce Pearce
Homer Brightman
Winston Hibler
Bill Peet
Erdman Penner
Harry Reeves
Joe Rinaldi
Ted Sears
Režie Clyde Geronimi
Hamilton Luske
Wilfred Jackson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Ilene Woods
Eleanor Audley
Verna Felton
Rhoda Williams
James MacDonald
Luis Van Rooten
Don Barclay
Mike Douglas
Lucille Bliss
Produkce Walt Disney
Hudba Paul J. Smith
Oliver Wallace
Střih Donald Halliday
Výroba a distribuce
Premiéra 15. února 1950
Produkční společnost Walt Disney Productions
Distribuce RKO Radio Pictures, Inc.
Popelka na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popelka (v anglickém originále Cinderella) je americký animovaný film z dílny Walta Disneye. Natočili jej roku 1950 režiséři Clyd Geroni, Wilfred Jackson a Hamilton Luske. Námět pochází z novely Popelka spisovatele Charlese Perraulta. Jedná se o v pořadí 12. snímek z tzv. animované klasiky Walta Disneye.

Příběh chudé dívky, která se přes noc stává princovou vyvolenou. Na hudbě k filmu se podíleli sir Mack David, Jerry Livingston, a Al Hoffman. Snímek byl tehdy nominován na Oscara ve třech kategoriích: za nejlepší píseň (Bibbidi-Bobbidi-Boo), nejlepší soundtrack a nejlepší zvuk. Kromě toho získala po celém světě velkou řadu ocenění (jen pro ilustraci uveďme Zlatý medvěd, Berlínský mezinárodní filmový festival, 1951 či Cinemonde Et Les Film Francais, 1950 a mnohá další). V roce 2005 Disney v zrestaurované podobě na Disney DVD a VHS dokonce ve speciální verzi. V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě.

Hlasy postaviček v originále namluvili herci jako Ilene Woods, Eleanor Audley, Verna Felton, Rhoda Williams, James MacDonald, Luis Van Rooten, Don Barclay, Mike Douglas, a Lucille Bliss. Písně ve filmu jsou "A Dream Is Wish Your Heart Makes", "Bibbidi-Bobbidi-Boo", "So This Is Love", "Sing Sweet Nightingale", "The Work Song", a "Popelka." Na film pak navazuje film Popelka 2: Splněný sen a Popelka 3.

České znění[editovat | editovat zdroj]

1970
2005

A: Svatava Černá, Ivana Heřmánková, Richard Horký, Jiří Hruška, Stanislav Lehký, Marie Matějková, Jan Maxián, Klára Sedláčková, Eva Spoustová, Martin Šebestík, Marie Šmaterová, Miluše Šplechtová, Roman Vocel, Jana Zenáhlíková.