Tomáš Trapl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomáš Trapl
Narození 30. ledna 1964 (56 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater AMU v Praze
Manžel(ka) Petra Kohoutová
Děti dcera Ema a syn Sebastian
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Trapl (* 30. ledna 1964 Praha) je český zpěvák, muzikálový herec a dabér.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval humanitní Gymnázium Arabská, posléze Státní konzervatoř v Praze a HAMU (obor operní zpěv).

Má dvě děti (Emu a Sebastiana) a jeho manželkou je Petra Kohoutová (též zpěvačka).

Svou uměleckou dráhu začal roku 1986 s jazzovým vokálním souborem Dobrý večer Quintet, s art-rockovou kapelou Beatover a se „šramlem“ Pražský pouťový orchestr. Deset let účinkoval v divadle Semafor v muzikálech Jiřího Suchého, např. Výhybka, Kytice, Nižnij Novgorod aj.

Jako člen mezinárodní společnosti Artists for Prague ztvárnil v angličtině hlavní role v muzikálech The Fantasticks (Matt), Pippin (Pippin), A Christmas Carol aj.

Od roku 1992 vystupuje v pražských muzikálech Les Misérables (Enjolras), Pěna dní (Chick), Klaun (Junior), Jesus Christ Superstar (Jidáš), Benzín a mejkap (Jim), Dracula (kněz nebo šašek–sluha–profesor), Hamlet (hrobník), Krysař (Osud), Kleopatra (Ptolemaios nebo Octavian), Galileo (otec Inchofer), Tři mušketýři (kardinál Richelieu), Tajemství (Martin), Miss Saigon (John), Angelika (Desgrez), Golem (Mordechaj), Carmen (Zuniga), Mona Lisa (Soderini), Tajemství Zlatého Draka (Merkurius), Baron Prášil (Wilcox), Je třeba zabít Davida (Mistr/Satan/Terorista/Caesar), Kat Mydlář (Adam/Ferdinand Vaňura), Quasimodo (Quasimodo).

Daboval mnoho postav v řadě kreslených filmů a seriálů studia Walta Disneyho: Lví král I., II., III. (Timon), Pocahontas, Alenka v říši divů, Zvoník u Matky Boží I., II. (Quasimodo), Labutí princezna (princ Derek), Princ egyptský (Mojžíš), Popelka, Timon & Pumba, Příšerky s.r.o. (Mike Wasowski) aj.

V letech 2007–2009 hostoval v Národním divadle v jazzové opeře Dobře placená procházka (Suchý/Šlitr), kterou režíroval Miloš Forman.

Od roku 1998 působí také jako pedagog na hereckém oddělení Pražské konzervatoře, kde učí interpretaci a kde též vyprodukoval absolventská představení Dobře placená procházka, Kancelář, Výprodej, Kytice, na kterých se i autorsky podílel. Hudebně se též podílel na dalších představeních (Muž sedmi sester, Léto a dým, Oidipus Rex, Žádná – celá – nekonečno…).

Od roku 2012 učí jako externista i na pražské DAMU.

V letech 1996–2006 byl frontmanem rockové skupiny Dolmen.

V roce 2009 se zúčastnil televizní soutěže Duety… když hvězdy zpívají, kde v tandemu s herečkou Janou Bouškovou vybojovali bronzovou pozici.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1993 Uctivá poklona, pane Kohn archanděl Gabriel TV cyklus
2009 Expozitura feťák TV seriál
2015 Vraždy v kruhu policejní technik TV seriál
2015 Babovřesky 3 farář Zbygniew Krapuśčinski
2018 Kouzelník Žito lichvář

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]