Pokémon Go

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pokémon Go
Pokémon Go
Pokémon Go
VývojářNiantic (e)
VydavateléNintendo
Niantic (e)
SkladatelJunichi Masuda (e)
SériePokémon (e)
EngineUnity (e)
Poslední verze0.91.1 (6. února 2018; Android)
1.61.1 (6. února 2018; iOS) (e)
PlatformyiOS, Android, Apple Watch (pouze po připojení k iphonu)
Datum vydání6. července 2016 (AUS, Nový Zéland a USA)
13. července 2016 (Německo)
14. července 2016 (UK)
15. července 2016 (Spain, Itálie a Portugalsko)
19. července 2016 (Portoriko) (e)
ŽánrRozšířená realita a location-based game (e)
Módyhra jednoho hráče a multiplayer videohra (e)
Hodnocení69/100 (Metacritic; iOS)
3.5/10 (Destructoid)
7/10 (GameSpot)
7.0/10 (IGN)
2/5 (The Guardian)
3/5 (Time)
7.5/10 (Polygon) (e)
MédiaApp Store
Google Play
digitální distribuce (e)
Webové stránkywww.pokemongo.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Pokémon Go (stylizováno jako Pokémon GO) je mobilní aplikace a videohra založená na principu rozšířené reality, spuštěna byla v červenci 2016. Prostřednictvím aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem, k čemuž se využívá GPS a kamera telefonu. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.

Kromě chytání Pokémonů nabízí hra další aktivity, jako jsou následné souboje mezi hráči (PvP prvky) anebo společné bitvy proti nestandardně silnějším Pokémonům - bossům (PvE prvek hry)

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Hra začíná zvolením postavy (pohlaví a vizuálního outfitu- které je posléze možno ve hře dále upravovat) a jednoho z týmů (Valor, Mystic, Instinct).

Posléze se hráči začnou objevovat pokémoni- ty je možné chytat, k tomu je potřeba pokéball (různé typy pokémonů mají různou obtížnost na chycení).

Pokéballů není neomezené množství a další je možné získat navštěvováním pokéstopů na historických místech, sochách a zajímavostech. Z pokéstopů hráč může dostat prakticky jakýkoliv herní předmět- kromě pokémona - například ale vajíčka, které lze posléze dát do herního inkubátoru a za pomocí nachozených kilometrů se dříve, či později vylíhnou nové pokemoni.

Součástí hry, i když ne tím hlavním, jsou souboje, které na takzvaných gymech (když člověk bitvu vyhraje- v případě obsazení nepřátelským týmem - a umístí na gym svého pokémona, pak v případě, že tam vydrží déle než 24 hodin, hráč dostává odměnu v podobě herních peněz- pokékoin)

Relativní novinkou jsou tzv. raidy, které se rozlišují dle ruzných úrovní obtížnosti (1-5) Na gymu se napřed objeví vajíčko, které má hodinový odpočet, který jakmile uběhne, vylíhne se pokémon. Buď to jsou pokémoni, které lze ve hře získat klasicky, nebo to jsou speciální pokémoni, které ve volné hře nenajdete. Jakmile se vylíhne pokémon, začíná mu 45 minutový odpočet - po tuto dobu je s ním možné bojovat. Raidy o lvl 1-3 zvládne dobře připravený hráč sám. Na pokémona, který je ve vajíčku o levlu 4 nebo 5, už musí být více hráčů. Raid level 5 - zde jsou pouze legendární pokémoni z různých generací, které se pravidelně obměňují. Čím lepší pokémony hráč má, tím snažší je pro něj v raidech bojovat. Na legendární pokémony je třeba cca 5-8 lidí - záleží na úrovních hráčů (lze však i ve dvou-třech, pokud jsou silní hráči). Jakmile je boj ukončen, hráč získá pokébally a snaží se pokémona chytit. Chycení není podmíněné.


Za to vše se samozřejmě hráči střádají body a zkušenosti, které hráče posunují na další úrovně.[1]

Generace[editovat | editovat zdroj]

Dohromady je ve hře 7 generací pokémonů, z nichž jsou ve hře aktuálně čtyři. V první generaci (Kanto) je 151 pokémonů a ve druhé generaci (Johto) přes 90. V říjnu roku 2017 (na Halloween) vyšla menší část generace (5 pokémonů) číslo 3. Doplněna byla postupně a stále někteří pokémoni chybí. Celkem se ve třetí generaci nachází 134 pokémonů. V říjnu roku 2018 vyšla 4. generace (Sinnoh) a ta se postupně rozšiřuje.

Hra po spuštění[editovat | editovat zdroj]

Na začátku spuštění bylo stažení této videohry omezené a v Česku nebylo možné oficiálně hru stahovat, byla přístupná jen v USA, na Novém Zélandu a v Austrálii. Později se objevily způsoby, jak tyto problémy obejít, a androidí verze se objevila k dispozici na Google Play. Při instalaci balíčků je potřeba být opatrný při povolování instalací z neznámých zdrojů, ale lze si již ověřeným způsobem hru do telefonu nainstalovat jak v případě systému Android, tak i systému iOS.

Hra bude možná znamenat přelom ve vývoji herních zařízení a budou překonány herní konzole. Nintendu se díky tomuto hernímu experimentu vzápětí po uvedení trojnásobně zvedla hodnota akcií.

Nikdo navíc nečekal tak obrovský úspěch[zdroj?] a po spuštění hry se objevily zásadní pády aplikace, protože servery na takové přetížení nebyly připraveny.

Hra týden po svém spuštění předběhla v počtu aktivních uživatelů například sociální síť Twitter nebo Tinder.[2][3]

Předměty (itemy)[editovat | editovat zdroj]

Ve hře samotné se vyskytují tzv. Itemy- tedy různé hermí předměty.

 • Pokébally- slouží k chycení a uchování pokémonů, základní jsou červené, dále jsou ve hře ještě modré (great ball) a žluto-černě pruhované (ultra ball)- lepší pokéball usnadňuje chycení pokémona a také zaručuje větší šanci, že pokémon z pokéballu nevyskočí a neuteče
 • Lure - „vábnička“- vábí pokémony ke speciálním místům v herním světě (pokéstopu, tj. místo, kde lze herní předměty získávat)
 • Incense- láká pokémony k danému hráči, který tento předmět aktivuje
 • Potions a Revives (lektvary a krystaly) - "Potion" má léčivé vlastnosti a vrátí zraněnému pokémonovi životy (pokud je nemá na nule). "Revive" je krystal, který oživí v boji poraženého pokémona, který je mrtvý a přidá mu polovinu životů z jejich maximálního počtu
 • Berry (berries)- jsou různé dobrůtky pro pokémony, např. maliny, uklidní pokémona a zesnadňují jeho chycení
 • Camera-fotí pokémona v modu Chytání.
 • Lucky Egg- na 30 minut způsobí danému hráči dvojnásobek zkušeností.

V 2. generaci byli přidány nové Itemy:

 • Nové Rass Bery: Nanab Berry (uklidní pokémona),Pinap Berry (zdvojnásobí candy za chycení pokemona)
 • Evoluční itemy: Do hry byli přidané evoluční itemy, které se dají použít ve speciálních případech pro vývin pokémona na další stádium (někteří pokémoni vyžadují tento speciální předmět)

Rozdělení itemů+na jakého pokémona je ten item:

 • Up-grade : Porygon->Porygon2
 • Dragon scale : Seadra->Kindgra
 • Kings rock : Poliwril->Politoed
 • Kings rock : Slowpoke->Slowking
 • Sun stone : Sunkern->Sunflora
 • Sun stone : Gloom->Bellossom
 • Metal coat : Onix->Steelix
 • Metal coat : Scyther->Scizor

V ostatních zařízeních[editovat | editovat zdroj]

Jiná zařízení než mobil na kterých se dá Pokémon GO také hrát.

Pokémon Go Plus[editovat | editovat zdroj]

Pokémon Go Plus je zařízení vyvinuté speciálně pro hru Pokémon Go. Je kompatibilní s iPhone od verze 5 a se zařízením Android 4.4–6.0. S Pokémon Go Plus se dají vybírat pokéstopy a dají se chytat pokémoni. Ale nemůžete s ním bojovat proti ostatním hráčům (na to musíte mít mobil).[4]

Apple Watch[editovat | editovat zdroj]

23. 12. 2016 vývojáři Pokémon Go vydali aplikaci na Apple Watch která se dá stáhnout zdarma. Dají se v ní vybírat pokémoni taky se vám v ní otevírají vajíčka a informuje vás o nejbližším pokémonovi ale samotné chytání nebo souboje se již musejí provádět na mobilu.

Přijetí a prodeje[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na udílení videoherních cen The Game Awards za rok 2016 získal Pokémon Go první místo v kategoriích Nejlepší hra na mobil/handheld a Nejlepší rodinná hra.[5]

Kritika a incidenty[editovat | editovat zdroj]

Značení varující řidiče ve floridském Fontainebleau, aby během jízdy nehráli Pokémon Go
Zákaz hraní hry v areálu kalifornského chrámu Hsi Lai

Ruský blogger zaměřující se na hru Pokémon Go Ruslan Sokolovskij se natočil na video při hraní této hry v ruském pravoslavném chrámu, čímž si vysloužil trestní stíhání za extremismus a urážení citů věřících. Sokolovskij to komentoval takto: „Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov Pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s telefonem v kostele, kde jsem nijak nerušil.“ Soud v Jekatěrinburgu Sokolovského odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři a půl roku.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Video Pokémon GO: Vyzkoušeli jsme hru s rozšířenou realitou [online]. 2016-07-10 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. (česky) 
 2. Hra Pokémon Go je už používanější než Tinder a brzy předběhne i Twitter. www.m-journal.cz [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
 3. V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu. iDNES.cz [online]. 2016-07-13 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
 4. Catch Pokémon in the Real World with Pokémon GO!. www.pokemongo.com [online]. [cit. 2016-12-29]. Dostupné online. 
 5. PLECHÁČEK, David. Známe vítěze The Game Awards 2016 [online]. Hrej.cz, 2016-12-02 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 
 6. Ruský blogger dostal podmínku za lov pokémonů v kostele. Urážel Ježíše, Mohameda i věřící [online]. Respekt, 2017-05-12 [cit. 2017-05-13]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]