Pokémon Go

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pokémon Go
Základní informace
VývojářiNiantic
The Pokémon Company
VydavateléNintendo
Niantic
RežisérTatsuo Nomura
VýtvarníciDennis Hwang
Yūsuke Kozaki
SkladatelDžuniči Masuda
Herní sériePokémon spin-off series, Pokémon core series a Pokémon
EngineUnity
PlatformyAndroid
iOS
iPadOS
Datum vydání6. července 2016
Žánryrozšířená realita
location-based game
Herní módyvideohra pro jednoho hráče
videohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pokémon Go (stylizováno jako Pokémon GO) je mobilní aplikace a videohra založená na principu rozšířené reality, spuštěna byla v červenci 2016. Prostřednictvím aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem, k čemuž se využívá GPS a kamera telefonu. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic Inc. a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.

Kromě chytání 898 Pokémonů nabízí hra další aktivity, jako jsou následné souboje mezi hráči (PvP prvky) anebo společné bitvy proti nestandardně silnějším Pokémonům - bossům (PvE prvek hry)

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Hra začíná zvolením postavy (pohlaví a vizuálního vzhledu- který je posléze možno ve hře dále upravovat).

Posléze se hráči začnou objevovat pokémoni- ty je možné chytat, k tomu je potřeba pokéball (různé typy pokémonů mají různou obtížnost na chycení).

Pokéballů není neomezené množství a další je možné získat navštěvováním tzv. pokéstopů, které existují typicky na historických místech, sochách a zajímavostech. Z pokéstopů hráči získávají prakticky všechny herní předměty - kromě pokémona - například ale je možno získat i vajíčka, které lze posléze umístit do herního inkubátoru a za pomocí nachozených kilometrů se dříve, či později vylíhnou noví pokémoni.

Součástí hry, i když ne tím hlavním, jsou souboje, které na takzvaných gymech (další místa v reálném světě, která se nacházejí náhodně na podobných místech jako zmíněné pokéstopy)- po dosáhnutí 5 úrovně si hráč vybírá jeden z 3 týmů (Mystic - modří, Valor - červení a Instinct - žlutí) - v případě úspěšného poražení střežícího pokémona cizího týmu je možné do gymu umístit svého pokémona, a podle toho, jak dlouho v gymu hráčův pokémon vydrží, hráč získá adekvátní poměr tzv. pokécoinů- měny, za kterou se později dají kupovat další herní předměty v herním obchodě.

Relativní novinkou jsou tzv. raidy, které se rozlišují dle ruzných úrovní obtížnosti (1-5), které umožňují kooperativní bitvu proti bossovi.

Průběh raidu[editovat | editovat zdroj]

Na gymu se napřed objeví vajíčko, které má hodinový odpočet, který jakmile uběhne, vylíhne se pokémon. Buď to jsou pokémoni, které lze ve hře získat klasicky, nebo to jsou speciální pokémoni, které ve volné hře nenajdete.

Jakmile se vylíhne pokémon, začíná mu 45 minutový odpočet - po tuto dobu je s ním možné bojovat. Raidy resp. tito pokémoni- bossové - jsou rozdělené do pěti úrovní obtížnosti (levelů) a pro vyšší úroveň je obvykle nutné bojovat ve více lidech. (úroveň 1-3 obvykle zvládne dobře připravený hráč sám, úroveň 4 a 5 už obvykle vyžaduje pomoc od ostatních hráčů- byť stále technicky hra umožňuje aby byl v bitvě pouze jediný hráč sám)

V případě raidu na obtížnosti 5 se jedná vždy o souboje proti legendárním (vzácných a silnějších) pokémonům z různých generací, které se pravidelně obměňují. Čím lepší pokémony hráč má, tím snazší je pro něj v raidech bojovat. Jakmile je boj ukončen, hráč získá pokébally a snaží se pokémona chytit a přidat si ho tak do své sbírky, chycení není podmíněné.

V srpnu 2020 Niantic na Twitteru oznámil, že raidy 2 a 4 úrovně již ve hře nejsou.[1]

Za to vše se samozřejmě hráči střádají body a zkušenosti, které hráče posunují na další úrovně.[2]

Generace[editovat | editovat zdroj]

Dohromady je ve hře 9 generací pokémonů. V první generaci (Kanto) je 151 pokémonů a ve druhé generaci (Johto) přes 90. V říjnu roku 2017 (na Halloween) vyšla menší část generace (5 pokémonů) číslo 3. Doplněna byla postupně a stále někteří pokémoni chybí. Celkem se ve třetí generaci nachází 134 pokémonů. V říjnu roku 2018 vyšla 4. generace (Sinnoh) a v lednu 2019 5. generace (Unova). Byli přidány i 6.(Kalos), 7. (Alola), 8. (Galar), a 9. (Paldea). Byla přidána i oblast Hisui se 7 Pokémony.

Hra po spuštění[editovat | editovat zdroj]

Při vydání bylo stažení této videohry omezené a v Česku nebylo možné oficiálně hru stahovat, byla přístupná jen v USA, na Novém Zélandu a v Austrálii. Později se objevily způsoby, jak tyto problémy obejít, a Androidí verze se objevila k dispozici na Google Play. Od 16. července 2016 lze si již ověřeným způsobem hru do telefonu nainstalovat jak v případě systému Android, tak i systému iOS.

Nintendu se díky tomuto hernímu experimentu vzápětí po uvedení trojnásobně zvedla hodnota akcií.

Nikdo navíc nečekal tak obrovský úspěch[zdroj?] a po spuštění hry se objevily zásadní pády aplikace, protože servery na takové přetížení nebyly připraveny.

Hra týden po svém spuštění předběhla v počtu aktivních uživatelů například sociální síť Twitter nebo Tinder.[3][4]

Předměty (itemy)[editovat | editovat zdroj]

Ve hře samotné se vyskytují herní předměty sloužící k různým účelům.

 • Pokébally- slouží chytání a uchovávání pokémonů
  • základní jsou červené, dále jsou ve hře ještě modré (great ball), žluto-černě pruhované (ultra ball) a fialový (Master ball) se 100% šancí na chycení pokémona
  • lepší pokéball usnadňuje chycení pokémona a také zaručuje větší šanci, že pokémon z pokéballu nevyskočí a neuteče
 • Lure - „vábnička“- vábí pokémony ke speciálním místům v herním světě (pokéstopu, tj. místo, kde lze herní předměty získávat a používat)
 • Incense- funguje obdobně jako Lure, ale láká pokémony k danému hráči, který tento si předmět aktivuje
 • Potions (lektvary) - „Potion“ má léčivé vlastnosti a vrátí zraněnému pokémonovi životy (pokud je nemá na nule)
  • ve hře jsou 4 typy: Normální „Potion“, doplňuje 20 životů, „Super Potion“, který doplňuje 50 životů, „Hyper Potion“, doplňuje 200 a „Max Potion“, který vyléčí pokémona na jeho maximální počet životů.
 • Revive - krystaly, které oživují poražené pokémony
  • existují 2 typy: základní „Revive“, který a přidá mu polovinu životů z jejich maximálního počtu životů a „Max Revive“, který zároveň s oživením pokémona plně vyléčí.
 • Berry (berries)- různé typy bobulí a ovoce pro pokémony s různými typy účinků- např. maliny, které zklidní pokémona a usnadňují jeho chycení
 • Camera- určeno pro focení pokémona v modu Chytání
 • Lucky Egg- na 30 minut garantuje danému hráči dvojnásobný zisk zkušeností

V 2. generaci byli přidány nové předměty:

 • Nové Razz Bery: Nanab Berry (uklidní pokémona), Pinap Berry (zdvojnásobí počet získaných candy - jakési dobrůtky, potřebné pro vývoj a posílení pokémona - za chycení pokémona)
 • Evoluční předměty: Do hry byly přidány evoluční předměty, které se dají použít ve speciálních případech pro vyvinutí pokémona na další stádium evoluce (někteří pokémoni vyžadují tento speciální předmět).

Evoluční předměty a jejich určení[editovat | editovat zdroj]

Předmět Pokémon Evoluce
Up-grade Porygon Porygon2
Dragon scale Seadra Kindgra
Kings rock Poliwril Politoed
Kings rock Slowpoke Slowking
Sun stone Sunkern Sunflora
Sun stone Gloom Bellossom
Metal coat Onix Steelix
Metal Coat Scyther Scizor

V ostatních zařízeních[editovat | editovat zdroj]

Jiná zařízení než mobil na kterých se dá Pokémon GO také hrát.

Pokémon Go Plus[editovat | editovat zdroj]

Pokémon Go Plus je zařízení vyvinuté speciálně pro hru Pokémon Go. Je kompatibilní s iPhone od verze 5 a se zařízením Android 4.4–6.0. S Pokémon Go Plus se dají vybírat pokéstopy a dají se chytat pokémoni. Ale nemůžete s ním bojovat proti ostatním hráčům (na to musíte mít mobil).[5]

Apple Watch[editovat | editovat zdroj]

23. 12. 2016 vývojáři Pokémon Go vydali aplikaci na Apple Watch která se dá stáhnout zdarma. Dají se v ní vybírat pokémoni taky se vám v ní otevírají vajíčka a informuje vás o nejbližším pokémonovi ale samotné chytání nebo souboje se již musejí provádět na mobilu.

Přijetí a prodeje[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na udílení videoherních cen The Game Awards za rok 2016 získal Pokémon Go první místo v kategoriích Nejlepší hra na mobil/handheld a Nejlepší rodinná hra.[6]

Kritika a incidenty[editovat | editovat zdroj]

Značení varující řidiče ve floridském Fontainebleau, aby během jízdy nehráli Pokémon Go
Zákaz hraní hry v areálu kalifornského chrámu Hsi Lai

Ruský blogger zaměřující se na hru Pokémon Go Ruslan Sokolovskij se natočil na video při hraní této hry v ruském pravoslavném chrámu, čímž si vysloužil trestní stíhání za extremismus a urážení citů věřících. Sokolovskij to komentoval takto: „Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov Pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s telefonem v kostele, kde jsem nijak nerušil.“ Soud v Jekatěrinburgu Sokolovského odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři a půl roku.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://twitter.com/niantichelp/status/1298779086332993536. Twitter [online]. [cit. 2020-10-18]. Dostupné online. (Anglicky) 
 2. Video Pokémon GO: Vyzkoušeli jsme hru s rozšířenou realitou [online]. 2016-07-10 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
 3. Hra Pokémon Go je už používanější než Tinder a brzy předběhne i Twitter. www.m-journal.cz [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
 4. V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu. iDNES.cz [online]. 2016-07-13 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
 5. Catch Pokémon in the Real World with Pokémon GO!. www.pokemongo.com [online]. [cit. 2016-12-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-07-10. 
 6. PLECHÁČEK, David. Známe vítěze The Game Awards 2016 [online]. Hrej.cz, 2016-12-02 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 
 7. Ruský blogger dostal podmínku za lov pokémonů v kostele. Urážel Ježíše, Mohameda i věřící [online]. Respekt, 2017-05-12 [cit. 2017-05-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]