Podhorácké muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podhorácké muzeum
Klášter Porta coeli, napravo budova probošství, dnes sídlo Podhoráckého muzea
Klášter Porta coeli, napravo budova probošství, dnes sídlo Podhoráckého muzea
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
ObecPředklášteří
AdresaPorta coeli 1001
666 02 Předklášteří
Založeno26. června 1929
Původní účel budovyklášter
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podhorácké muzeum se nachází v budově bývalého proboštství v areálu cisterciáckého opatství Porta coeli v Předklášteří v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Je součástí Muzea Brněnska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo založeno 26. června 1929 v Tišnově jako vlastivědné muzeum dokumentující a shromažďující informace a sbírky z regionu a širšího Podhorácka. Muzeum sídlilo v budově tišnovské radnice. Po celá třicátá léta byl v kontrastu rychlý nárůst sbírek a snaha kurátorů je prezentovat ve stálých expozicích s trvalým nedostatkem úložních a výstavních prostor. Ještě více se situace zhoršila v době protektorátu, když stálé omezování prostoru vyústilo v uzavření muzea a vystěhování sbírek z dosavadních místností.

Po roce 1945 došlo k obnově instituce, většina exponátů ale válku nepřečkala. V roce 1955 bylo s novým názvem (Okresní vlastivědné muzeum v Tišnově) přestěhováno do prostor tehdy zrušeného ženského cisterciáckého kláštera Porta coeli v sousední obci Předklášteří, která byla od roku 1953 součástí Tišnova. Po roce 1960 došlo k návratu původního názvu Podhorácké muzeum. Od roku 1967 se stalo spolu s Muzeem v Ivančicích, Muzeem ve Šlapanicích a Památníkem Mohyla míru součástí Okresního muzea Brno-venkov, v roce 2002 přejmenovaného na Muzeum Brněnska.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

V interiérech barokní budovy bývalého proboštství nalezne návštěvník dvě přírodovědné expozice „Paleontologie a mineralogický systém“ a regionálně zaměřené „Minerály na Tišnovsku“. Protiváhou k nim jsou dvě historické expozice „Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století“ z roku 1999 a „Dějiny a současnost kláštera Porta coeli“ s vizuální podobou z roku 2021 a doplněnou videoprezentací gotických prostor kláštera. V muzejní galerii a výstavních sálech v prvním poschodí se konají sezonní výstavy.

Kromě vlastních expozic zajišťuje muzeum pro návštěvníky také prohlídky farního, původně klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie s výkladem o dějinách opatství.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]