Přeskočit na obsah

Plameňák Jamesův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPlameňák Jamesův
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádplameňáci (Phoenicopteriformes)
Čeleďplameňákovití (Phoenicopteridae)
Rodplameňák (Phoenicoparrus)
Binomické jméno
Phoenicoparrus jamesi
Sclater, 1886
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plameňák Jamesův (Phoenicoparrus jamesi) je jihoamerický druh plameňáka. Jeho blízce příbuzným je plameňák andský (P. andinus), s kterým tvoří rod Phoenicoparrus. Je pojmenován po Harrym Jamesi Berkeleyovi.

Dorůstá délky 90–92 cm.[2] Opeření má světle růžové, na hřbetě a kolem krku částečně červené, letky jsou tmavé. Kolem jinak žlutých očí má neopeřenou červenou kůži. Končetiny má cihlově červené a zobák jasně žlutý s černým koncem. Mláďata jsou krátce po vylíhnutí šedá nebo bílá a zbarvení stejné jako dospělci získávají až ve věku 3 nebo 4 let.[2]

Vyskytuje se na slaných i sladkovodních jezerech ve výše položených oblastech And na území Peru, Chile, Bolívie a Argentiny. Až do roku 1956 byl přitom považován za vyhynulého,[3] v současné době, konkrétně od roku 2008, je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie téměř ohrožených druhů, a to z důvodu, že byl u jeho globální populace v posledních třech generacích zaznamenán viditelný pokles způsobený především ztrátou přirozeného biotopu.[4]

Živí se planktonem, který stejně jako ostatní druhy plameňáků z vody filtruje pomocí svého speciálně uzpůsobeného zobáku.[5] Pohlavně dospívá až ve věku 6 let a je monogamní. Hnízdí přitom nepravidelně, často i ob rok. V každé snůšce je jen jedno oválné vejce, které samice klade do kuželovitého hnízda z bláta. Na jeho 26-31denní inkubaci se pak podílí střídavě oba rodiče.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].
  2. a b Sargatal, J., Elliott, A. & Del Hoyo, J. (1992) Handbook of the Birds of the World Volume I. Lynx Edicions, Barcelona.
  3. Johnson, A.W., Behn, F. & Millie, W.R.: "The South American Flamingos". The Condor. 60(5), 289-99 (anglicky)
  4. Phoenicoparrus jamesi [online]. The IUCN Red List of Threatened Species [cit. 2010-09-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-05. (anglicky) 
  5. Mascitti, V. & Kravetz, F.O.: “Bill Morphology of South American Flamingos”. The Condor. 104(1), 73. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]