Plameňák Jamesův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPlameňák Jamesův
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádplameňáci (Phoenicopteriformes)
Čeleďplameňákovití (Phoenicopteridae)
Rodplameňák (Phoenicoparrus)
Binomické jméno
Phoenicoparrus jamesi
Sclater, 1886
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plameňák Jamesův (Phoenicoparrus jamesi) je jihoamerický druh plameňáka. Jeho blízce příbuzným je plameňák andský (P. andinus), s kterým tvoří rod Phoenicoparrus. Je pojmenován po Harrym Jamesi Berkeleyovi.

Dorůstá délky 90–92 cm.[2] Opeření má světle růžové, na hřbetě a kolem krku částečně červené, letky jsou tmavé. Kolem jinak žlutých očí má neopeřenou červenou kůži. Končetiny má cihlově červené a zobák jasně žlutý s černým koncem. Mláďata jsou krátce po vylíhnutí šedá nebo bílá a zbarvení stejné jako dospělci získávají až ve věku 3 nebo 4 let.[2]

Vyskytuje se na slaných i sladkovodních jezerech ve výše položených oblastech And na území Peru, Chile, Bolívie a Argentiny. Až do roku 1956 byl přitom považován za vyhynulého,[3] v současné době, konkrétně od roku 2008, je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie téměř ohrožených druhů, a to z důvodu, že byl u jeho globální populace v posledních třech generacích zaznamenán viditelný pokles způsobený především ztrátou přirozeného biotopu.[4]

Živí se planktonem, který stejně jako ostatní druhy plameňáků z vody filtruje pomocí svého speciálně uzpůsobeného zobáku.[5] Pohlavně dospívá až ve věku 6 let a je monogamní. Hnízdí přitom nepravidelně, často i ob rok. V každé snůšce je jen jedno oválné vejce, které samice klade do kuželovitého hnízda z bláta. Na jeho 26-31denní inkubaci se pak podílí střídavě oba rodiče.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-11]
  2. a b Sargatal, J., Elliott, A. & Del Hoyo, J. (1992) Handbook of the Birds of the World Volume I. Lynx Edicions, Barcelona.
  3. Johnson, A.W., Behn, F. & Millie, W.R.: "The South American Flamingos". The Condor. 60(5), 289-99 (anglicky)
  4. Phoenicoparrus jamesi [online]. The IUCN Red List of Threatened Species [cit. 2010-09-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Mascitti, V. & Kravetz, F.O.: “Bill Morphology of South American Flamingos”. The Condor. 104(1), 73. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]