Pivovar Dalešice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pivovar Dalešice
Nádvoří pivovarského areálu
Nádvoří pivovarského areálu
StátČeskoČesko Česko
MístoDalešice (okres Třebíč)
Založen2002
Majitel pivovaruAkciový pivovar Dalešice, a.s.
Roční produkce10 000 hl (2018)
Názvy značekDalešická 11°, Májový ležák, Fledermaus
AdresaDalešice 71
675 54
Souřadnice
Map
Oficiální webpivovar-dalesice.cz
Kód památky102117 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Komín, na němž se odehrála jedna z hlavních scén Postřižin (květen 2008)

Pivovar Dalešice se nachází v okrese Třebíč v kraji Vysočina v Dalešicích. Vaří se zde Dalešické pivo. Počátky pivovaru sahají do přelomu 16. a 17. století, v průběhu 19. století pak produkce piva dosáhla vrcholu. V sedmdesátých letech 20. století však bylo vaření piva pozastaveno a celý areál počal chátrat. Zejména díky filmu Postřižiny se pivovaru dostalo opětovné pozornosti a na počátku 21. století se zde opět začalo vařit pivo a areál byl zrekonstruován. Dnes je hojně navštěvován turisty. Součástí pivovaru je muzeum rakousko-uherského pivovarnictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pivovarský restaurant Zelená kočka v Brně

Pivovar byl založen pravděpodobně koncem 16. století, první dochovaná zmínka o něm pochází z roku 1609 z Moravských zemských desk.[1] Nejstarší budovy pochází ze 17. století, tedy z raného baroka. Roku 1882 bylo panství i pivovar koupeno Antonem Dreherem (velkopodnikatelem v oboru pivovarském). Za něj došlo k modernizaci celého provozu. Zařízení se používala až do zániku pivovaru v roce 1977. V roce 1921 byl pivovar v rámci pozemkové reformy s celým panstvím Hrotovice odkoupen pro účely parcelace za 18 milionů Kč Moravskou agrární a průmyslovou bankou.[2] Pivovar v Dalešicích získala během parcelace Zemědělská jednota Československá se sídlem pobočky v Hrotovicích (Zemědělská jednota v Hrotovicích, z. sp. s r. o.); většina z 12 lihovarů připadla ke zbytkovým statkům, ostatní družstvům.[3][4] Pivovar fungoval jako družstevní pivovar a sodovkárna. Za socializmu byl zestátněn a začleněn do podniku PIVOVARY A SLADOVNY Praha. Dne 19. srpna 1977 byla stočena poslední várka piva.

V dalších letech pivovar chátral a v roce 1991 byl dán do zástavy bance a málem zdemolován, zarůstal náletovými dřevinami a stal se terčem vandalství. V roce 1999 byl odkoupen současnými majiteli, kteří obnovili pivovarní výrobu a zachránili pivovar jako celek. V současné době se v areálu pivovaru nachází hotel a restaurace. Pivovar vyváží pivo do několika hospod.

Postřižiny[editovat | editovat zdroj]

Pivovar se stal známým především díky filmu Postřižiny, který zde natočil režisér Jiří Menzel v roce 1980 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Zdejší komín se stal dějištěm jedné z hlavních scén filmu. Šplhala na něj sládkova žena Maryška v podání herečky Magdy Vašáryové se svým švagrem Pepinem, kterého ztvárnil Jaromír Hanzlík. Ve skutečnosti však na komín lezli kaskadéři a celá scéna se točila na maketách na nedalekém dvoře.[5] Nyní má komín, který byl částečně zbourán a znovu nastaven, 21 metrů.

Produkty pivovaru[editovat | editovat zdroj]

  • Dalešická 11° – světlá (jak nefiltrovaná, tak filtrovaná)
  • Májový ležák – světlý speciál 13° (nefiltrovaný)
  • Fledermaus – tmavý speciál 13° (nefiltrovaný)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z historie Dalešického pivovaru [online]. Akciový pivovar Dalešice [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Národní listy. Praha: Julius Grégr, 6.4.1921, 61(93, ranní vydání). s. 3.
  3. Jižní Morava: vlastivědný sborník 2001, s. 182.
  4. Adresář Protektorátu Čechy a Morava pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství 1939. Dalešice: Pivovary — Bierbrauereien, Zemědělská jednota v Hrotovicích, z. sp. s r. o. [online]. [cit. 2020-01-20]. Dostupné online. 
  5. Dalešice nejsou jen přehrada [online]. Pivní.info [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]