Pivovar Dalešice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pivovar Dalešice
Nádvoří pivovarského areálu
Nádvoří pivovarského areálu
StátČeskoČesko Česko
MístoDalešice (okres Třebíč)
Založen2002
Majitel pivovaruAkciový pivovar Dalešice, a.s.
Roční produkce10 000 hl (2018)
Názvy značekDalešická 11°, Májový ležák, Fledermaus
AdresaDalešice 71
675 54
Souřadnice
Oficiální webpivovar-dalesice.cz
Kód památky102117 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Komín, na němž se odehrála jedna z hlavních scén Postřižin (květen 2008)

Pivovar Dalešice se nachází v okrese Třebíč v kraji Vysočina v Dalešicích. Vaří se zde Dalešické pivo. Počátky pivovaru sahají do přelomu 16. a 17. století, v průběhu 19. století pak produkce piva dosáhla vrcholu. V sedmdesátých letech 20. století však bylo vaření piva pozastaveno a celý areál počal chátrat. Zejména díky filmu Postřižiny se pivovaru dostalo opětovné pozornosti a na počátku 21. století se zde opět začalo vařit pivo a areál byl zrekonstruován. Dnes je hojně navštěvován turisty. Součástí pivovaru je muzeum rakousko-uherského pivovarnictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pivovarský restaurant Zelená kočka v Brně

Pivovar byl založen pravděpodobně koncem 16. století, první dochovaná zmínka o něm pochází z roku 1609 z Moravských zemských desk.[1] Nejstarší budovy pochází ze 17. století, tedy z raného baroka. Roku 1882 bylo panství i pivovar koupeno Antonem Dreherem (velkopodnikatelem v oboru pivovarském). Za něj došlo k modernizaci celého provozu. Zařízení se používala až do zániku pivovaru v roce 1977. V roce 1921 byl pivovar v rámci pozemkové reformy s celým panstvím Hrotovice odkoupen pro účely parcelace za 18 milionů Kč Moravskou agrární a průmyslovou bankou.[2] Pivovar v Dalešicích získala během parcelace Zemědělská jednota Československá se sídlem pobočky v Hrotovicích (Zemědělská jednota v Hrotovicích, z. sp. s r. o.); většina z 12 lihovarů připadla ke zbytkovým statkům, ostatní družstvům.[3][4] Pivovar fungoval jako družstevní pivovar a sodovkárna. Za socializmu byl zestátněn a začleněn do podniku PIVOVARY A SLADOVNY Praha. Dne 19. srpna 1977 byla stočena poslední várka piva.

V dalších letech pivovar chátral a v roce 1991 byl dán do zástavy bance a málem zdemolován, zarůstal náletovými dřevinami a stal se terčem vandalství. V roce 1999 byl odkoupen současnými majiteli, kteří obnovili pivovarní výrobu a zachránili pivovar jako celek. V současné době se v areálu pivovaru nachází hotel a restaurace. Pivovar vyváží pivo do několika hospod.

Postřižiny[editovat | editovat zdroj]

Pivovar se stal známým především díky filmu Postřižiny, který zde natočil režisér Jiří Menzel v roce 1980 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Zdejší komín se stal dějištěm jedné z hlavních scén filmu. Šplhala na něj sládkova žena Maryška v podání herečky Magdy Vašáryové se svým švagrem Pepinem, kterého ztvárnil Jaromír Hanzlík. Ve skutečnosti však na komín lezli kaskadéři a celá scéna se točila na maketách na nedalekém dvoře.[5] Nyní má komín, který byl částečně zbourán a znovu nastaven, 21 metrů.

Produkty pivovaru[editovat | editovat zdroj]

  • Dalešická 11° – světlá (jak nefiltrovaná, tak filtrovaná)
  • Májový ležák – světlý speciál 13° (nefiltrovaný)
  • Fledermaus – tmavý speciál 13° (nefiltrovaný)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z historie Dalešického pivovaru [online]. Akciový pivovar Dalešice [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Národní listy. Praha: Julius Grégr, 6.4.1921, 61(93, ranní vydání). s. 3.
  3. Jižní Morava: vlastivědný sborník 2001, s. 182.
  4. Adresář Protektorátu Čechy a Morava pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství 1939. Dalešice: Pivovary — Bierbrauereien, Zemědělská jednota v Hrotovicích, z. sp. s r. o. [online]. [cit. 2020-01-20]. Dostupné online. 
  5. Dalešice nejsou jen přehrada [online]. Pivní.info [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]