Pinar de Chamartín (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pinar de Chamartín Pinar de Chamartín
Nástupiště linky 1
Nástupiště linky 1
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Město Madrid
Čtvrť Ciudad Lineal
Ulice Arturo Soria
Dalia
Vznik 2007 (všechny linky)
Tarifní pásmo Pásmo A
Linky Metro: Madrid-MetroLinea1.svg Madrid-MetroLinea4.svg
Lehké metro: Madrid MetroLigero1.svg
Technické informace
Počet nástupišť metro: 3
lehké metro: 2
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinar de Chamartín (plným názvem španělsky Estación de Pinar de Chamartín; doslovně přeloženo jako „Chamartínský bor“) je stanice metra a lehkého metraMadridu. Nachází se na křižovatce ulic Arturo Soria a Dalia ve stejnojmenné čtvrti v obvodu Ciudad Lineal. Stanice funguje jako konečná linek metra 1 a linky 4 a linky lehkého metra (tramvaje) ML-1 a slouží k přestupu mezi nimi. Stanice se nachází v tarifním pásmu A a je bezbariérově přístupná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice metra Pinar de Chamartín vznikla 11. dubna 2007 jako přestupní stanice v rámci prodloužení linek 1 a 4.[1] O měsíc a půl později, 24. května byla otevřena stanice linky ML-1 lehkého metra.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Linky 1 a 4 mají společné nástupiště na stejné úrovni. O úroveň výše se nachází přestupní hala a ještě o něco výše se kolmo na zbývající linky nachází nástupiště linky ML-1. Stanice má jediný výstup do ulice Arturo Soria (přibližně na úrovni č. o. 330. Tento výstup ústí do zmíněné přestupní haly. Linka ML-1 je od zbývajících linek oddělena turnikety, nicméně jízdenky jsou platné pro všechny linky a přestup je tedy zdarma.

Obložení stěn stanice Vitrex je žluté barvy. Ve přestupní hale stanice je umístěn coby exponát starý tramvajový vůz č. 477, vyrobený roku 1908. Název stanice také upomíná plastika borovic v hale.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je stanice přestupním uzlem a zastávkou pro mnohé městské a příměstské autobusy a nachází se v obytné čtvrti, je poměrně hojně využívaná.

Ve společné stanici linek 1 a 4 jsou umístěny obratové a odstavné koleje, nicméně vzhledem k nepříliš velké frekvenci jízd vlaků nejsou pro běžné obraty používány. Soupravy provádějí obrat přejezdem mezi kolejemi před vjezdem do stanice a tím pádem je používáno pouze jedno společné ostrovní nástupiště pro nástup i výstup na obou linkách.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření linek se v nejbližší době neplánuje, i když existuje plán na rozšíření linky 1 směrem na madridské letiště a do čtvrti Valdebebas.[3] Díky existujícímu železničnímu spojení je však zatím rozšíření nadbytečné.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Estación de Pinar de Chamartín na španělské Wikipedii.

  1. ÁLVAREZ, Pilar. El nuevo mapa del metro. El País [online]. 2007-04-12 [cit. 2017-01-26]. Dostupné online. (španělština) 
  2. ÁLVAREZ, Pilar. El tranvía a Las Tablas comienza a circular hoy. El País [online]. 2007-05-24 [cit. 2017-01-26]. Dostupné online. (španělština) 
  3. Archivovaná kopie. www.jccanalda.es [online]. [cit. 2017-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-06. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MELIS MAYNAR, Manuel; ARNAIZ RONDA, Manuel; TRABADA GUIJARRO, Jesús; DÍAZ RETANA, José Maria; OLIVÉ BARRAU, Rosa; GONZÁLEZ JIMÉNEZ, Antonio; ALONSO RODRÍGUEZ, Juan Pablo, et. al. Las infraestructuras de Metro y de transportes en la Comunidad de Madrid: Período 1995–2003. Příprava vydání Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes. 1. vyd. Madrid: Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes, 2003. 335 s. ISBN 978-84-451-25052. (španělština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Pinar de Chamartín Metro v MadriduLinka 1 Madrid-MetroLinea1.svg směr Valdecarros
Pinar de Chamartín Bambú

Pinar de Chamartín Madrid-MetroLinea4.svg Madrid MetroLigero1.svgBambúChamartín Madrid-MetroLinea10.svg Cercanias Logo.svgPlaza de Castilla Madrid-MetroLinea9.svg Madrid-MetroLinea10.svgValdeacederasTetuánEstrechoAlvaradoCuatro Caminos Madrid-MetroLinea2.svg Madrid-MetroLinea6.svgRíos RosasIglesiaChamberíBilbao Madrid-MetroLinea4.svgTribunal Madrid-MetroLinea10.svgGran Vía Madrid-MetroLinea5.svgSol Madrid-MetroLinea2.svg Madrid-MetroLinea3.svg Cercanias Logo.svgTirso de MolinaAntón MartínAtochaAtocha Renfe Cercanias Logo.svgMenéndez PelayoPacífico Madrid-MetroLinea6.svgPuente de VallecasNueva NumanciaPortazgoBuenos AiresAlto del ArenalMiguel HernándezSierra de Guadalupe Cercanias Logo.svgVilla de VallecasCongostoLa GaviaLas SuertesValdecarros

Kurzívou jsou vyznačeny zatím nedokončené či uzavřené stanice
← směr Argüelles Metro v MadriduLinka 4 Madrid-MetroLinea4.svg směr Pinar de Chamartín
Manoteras Pinar de Chamartín

Argüelles Madrid-MetroLinea3.svg Madrid-MetroLinea6.svgSan Bernardo Madrid-MetroLinea2.svgBilbao Madrid-MetroLinea1.svgAlonso Martínez Madrid-MetroLinea5.svg Madrid-MetroLinea10.svgColónSerranoVelázquezGoya Madrid-MetroLinea2.svgListaDiego de León Madrid-MetroLinea5.svg Madrid-MetroLinea6.svgAvenida de América Madrid-MetroLinea6.svg Madrid-MetroLinea7.svg Madrid-MetroLinea9.svgProsperidadAlfonso XIIIAvenida de la PazArturo SoriaEsperanzaCanillasMar de Cristal Madrid-MetroLinea8.svgSan LorenzoParque de Santa MaríaHortalezaManoterasPinar de Chamartín Madrid-MetroLinea1.svg Madrid MetroLigero1.svg