Phodilus assimilis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPhodilus assimilis
alternativní popis obrázku chybí
Sova Phodilus assimilis
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád sovy (Strigiformes)
Čeleď sovovití (Tytonidae)
Rod sova (Phodilus)
Binomické jméno
Phodilus assimilis
Hume, 1877
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phodilus assimilis je druh sovy náležící do čeledi sovovití (Tytonidae) a generis Phodilus. Na základě předchozí systematiky byla tato sova považována za poddruh sovy klínočelé (Phodilus badius), roku 2014 nicméně došlo k osamostatnění. Oba druhy se liší jak zvukovým projevem, tak morfologickými odlišnostmi. Sova Phodilus assimilis se dále člení na dvě subspecie: P. a. ripleyi a P. a. assimilis, někteří autoři (König & Weick) však hodnotí tento taxon jako monotypický. Vědeckým synonymem se stalo Phodilus badius assimilis, tedy předchozí název pro poddruh. Areálem výskytu druhu je jih Indie a přilehlý ostrov Srí Lanka, kde byl také odchycen typový exemplář. Phodilus assimilis tu obývá území o rozloze 154 000 km2. Přednost dává různým typům lesů. Tuto sovu lze nalézt jak v těch stálezelených, tak v porostech mangrovníků. Maximální nadmořská výška činí 1 200 metrů nad mořem.

Tento druh sovy měří mezi 22 až 27 cm, s 19,2 až 20,8cm křídly (ta jsou krátká, podobně jako u sovy klínočelé) a 8,1 až 9cm ocasem. Také šedohnědé končetiny jsou krátké. Jeden chycený jedinec měl hmotnost 0,23 kg. Zbarvení je na hřbetu kaštanové s pruhovaným ocasem a u ramen přechází do zlatava, spodní část těla je světlá, obě tyto části poté zdobí skvrny černého či bílého zabarvení. Obličejový disk je zabarven vínově a má tvar srdce či písmene V, vyvinul se tmavší než u sovy klínočelé. Ta je jinak celkově světlejší než tento druh. Popis mladých ptáků nebyl získán.

O chování tohoto druhu je známo málo informací. Aktivní je v noci a nemigruje. Ozývá se složitějším houkáním než sova klínočelá, je složena ze tří až čtyř stoupavěklesavých křiklavých volání znějících jako „fweeyooofwheeyoofweeyu”. Kořist loví pod stromovým baldachýnem, její složení není známo. Také o rozmnožování se mnoho neví. Samice naklade do dutin stromu během několika dní až tři vejce, mláďata lze najít v listopadu. Délka generace činí 5,9 let.

Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí druh jako málo dotčený taxon, s kritérii, která nesplňují zařazení mezi druhy zranitelné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-31]
  • Sri Lanka Bay-owl (Phodilus assimilis). www.hbw.com [online]. [cit. 8.2.2018]. Dostupné online. (anglicky) 
  • BIRDLIFE INTERNATIONAL. Phodilus assimilis. web.archive.org [online]. IUCN, rev. 2017 [cit. 8.2.2018]. Dostupné online. (anglicky) 
  • KÖNIG, Claus; WEICK, Friedhelm. Owls of the World. Londýn: Christopher Helm Publishers, 2008. Dostupné online. S. 232 až 233. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]