Petar Kočić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petar Kočić
Narození 29. června 1877
Stričići
Úmrtí 27. srpna 1916 (ve věku 39 let)
Bělehrad
Povolání básník, novinář a romanopisec
Národnost Srbové
Alma mater Vídeňská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petar Kočić (srbskou cyrilicí Петар Кочић, 29. června 1877 Stričići — 27. srpna 1916 Bělehrad) byl srbský básník, spisovatel a politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kočić pocházel z regionu Banja Luky, nejprve se učil v klášteře, později pokračoval ve středoškolském studiu v Sarajevu. Musel však ve třetím ročníku odejít, a to do Bělehradu, kde svoji školu dokončil. Ve Vídni se pak věnoval filozofii. Roku 1904 se Kočić vrátil do Srbska a krátkou dobu působil jako učitel ve Skopji, která tehdy byla součástí srbského království. Po dvou letech přesídlil do Sarajeva, kde byl činovníkem nakladatelství Prosveta, ale po nedlouhé době byl propuštěn, neboť se účastnil stávky dělníků. Následně se uchýlil do Banja Luky. Poté, co byla Bosna a Hercegovina anektována Rakousko-Uherskem, založil Kočić noviny „Otadžbina" (vlast) a začal iniciovat politickou skupinu, která hlásala boj jak okupačnímu Rakousku, tak i všem pozůstatkům feudálního světa, které ještě v Bosně přežívaly a moderní doba je začala jen velmi pomalu vytlačovat.

Jako národní a sociální revolucionář získal Kočić poměrně velkou popularitu. A to nejen mezi širokou srbskou veřejností tehdejší Bosny a Hercegoviny, ale také i mezi mládeží. Ve volbách do zemského sněmu Bosny a Hercegoviny, které se konaly jen několik let po formální anexi země, byl zvolen jako poslanec do sarajevského Saboru. Jeho antirakouské nálady byly však zdrojem častých kontrol vládnoucích úřadů, stíhání a nezřídka i zatýkání. Před první světovou válkou byl Kočić poslán do Bělehradu na léčení. Tam v nemocnici pro duševně choré také zemřel.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Kočić napsal tři sbírky povídek, kterými jsou "S planine i ispod planine" (Z hor a pod horami), "Jauci sa Zmijanja" (Vytí ze Zmijanje) a dvě politicko-sociální satiry: "Jazevac pred sudom" (Jezevec před soudem) a "Sudanija" (Souzení). V současné době je Petar Kočić vyobrazen na bosenské 100markové bankovce, na designu bankovky, kteoru vydává Republika srbská.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petar Kočić na srbské Wikipedii.