Federacija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kosmická loď Federacija
Maketa lodi Federacija (2015)
Maketa lodi Federacija (2015)
Popis
Výrobce: RKK Eněrgija
Země původu: RuskoRusko Rusko
Provozovatel: Roskosmos
Úloha: Pilotované lety na nízkou oběžnou dráhu Země a na Měsíc, případně na Mars
Posádka: 4-6 kosmonautů
Provoz
Status: Ve vývoji
První let: 2022 bez posádky(plán)
2024 s posádkou (plán)
Nosná raketa: Sojuz-5
Kosmodrom: Bajkonur
Vostočnyj
Rozměry
Délka: 6,1 m
Průměr: 4,4 m
Obyvatelný prostor: 9,3 m³

Federacija (rus. Федерация; „federace“) dříve zvaný PPTS (Perspektivní pilotovaný dopravní systém, Перспективная пилотируемая транспортная система, ППТС) je ruská pilotovaná kosmická loď vyvíjená pro Roskosmos společností RKK Eněrgija. Do roku 2016 bylo jeho oficiálním názvem PTK NP (pilotovaná dopravní loď nové generace, rusky Пилотируемый транспортный корабль нового поколения, ПТК НП). Nová loď má nahradit stárnoucí lodě Sojuz vyvinuté bývalým Sovětským svazem za účelem dopravy kosmonautů na orbitální stanice. Také má být schopna samostatného několikatýdenního letu na oběžné dráze Země i letu k Měsíci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt PPTS byl zahájen po neúspěšném pokusu Ruska a Evropské kosmické agentury na společný projekt vývoje nové pilotované kosmické lodi označované jako CSTS/ACTS. V návaznosti na to Roskosmos vyhlásil konkurs na novou ruskou kosmickou loď v listopadu 2005. Své projekty představily tři společnosti – RKK Eněrgija přišla s návrhem kosmické lodi Kliper, GKNPC Chruničeva představil projekt vycházející z lodi TKS a NPO Molnija navrhla raketoplán MAKS. Všechny návrhy byly prohlášeny za nedostatečné a konkurs v červenci 2006 ukončen.

V červenci 2006 přijala ruská vláda koncepci rozvoje ruské kosmonautiky do roku 2030, která v části věnované dopravním systémům předpokládala nejdříve modernizaci Sojuzu a zkonstruování orbitálního tahače Parom. Poté – po roce 2015 – měla nastoupit nová kosmická loď, univerzálnější než Kliper, schopná jak dopravy na oběžnou dráhu Země, tak letů na Měsíc.

Roskosmos vyhlásil nový konkurs na „perspektivní pilotovaný dopravní systém“, zúčastnily se ho GKNPC Chruničeva a RKK Eněrgija. V dubnu 2009 Roskosmos vybral projekt Eněrgiji, s tím, že nosnou raketu (nazvanou Rus-M) pro novou loď vyvine a bude vyrábět CSKB-Progress.[1] Pracovním názvem nové lodi byl Rus, oficiálně byla označovaná jednoduše za „pilotovanou dopravní loď nové generace“.[2]

Perspektivní pilotovaný dopravní systém podle požadavků konkurzu zahrnoval „pilotovanou dopravní loď nové generace“ ve třech modifikacích určených pro

  • dopravu 6 kosmonautů a 500 kg nákladu na orbitální stanici na oběžné dráze Země a zpět,
  • dopravu 4 kosmonautů a 100 kg nákladu na oběžnou dráhu Měsíce a zpět,
  • samostatný třicetidenní let 4 kosmonautů.[3]

Přistávací modul měl být opakovaně (desetkrát) použitelný. Loď měla být dále použitelná pro lety kosmických turistů a pro obsluhu automatických platforem a stanic na oběžné dráze Země. V bezpilotní variantě měla sloužit jako zásobovací loď a dopravit 2000 kg nákladu na orbitální stanici a 500 kg nákladu na Zem.[3]

V srpnu 2011 Eněrgija představila maketu lodi.[4] První bezpilotní start byl plánován z kosmodromu Vostočnyj roku 2015 a pilotovaný let plánován na rok 2018. V roce 2015 kvůli škrtům v rozpočtu z předešlého roku došlo k dalšímu posunu prvního plánovaného bezpilotního letu na 2021 a prvního pilotovaného letu k ISS na 2024. [5]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Agentura Roskosmos dala fanouškům kosmonautiky možnost zvolit jméno nové ruské kosmické lodi. Z více než 5 000 návrhů byly vybrány „Федерация (což znamená federace)“, „Гагарин (Gagarin)“, „Родина (Vlast)“, „Звезда (Hvězda)“, „Лидер (Lídr nebo Vůdce)“, „Галактика (Galaktika)“, „Мир (Mír, také možno přeložit jako Svět)“, „Зодиак (Zodiak, tedy Zvířetník)“, „Астра (Astra)“ a „Вектор (Vektor)“. Hlasovat bylo možné do 23. prosince 2015. Ze tří vítězných návrhů (Gagarin, Vektor a Federacija) porota nakonec vybrala jméno Federacija.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nová loď Federacija má shodné úkoly jako současně vyvíjený americký Orion/MPCV a dosti podobný vzhled. Návratová kapsle (возвращаемый аппарат, ВА) useknutého kónického tvaru je naspodu doplněná válcovým motorovým úsekem (двигательный отсек, ДО), s dvěma solárními panely.[6] Návrat lodě do zemské atmosféry bude probíhat balistickým řízeným letem, tedy podobně jako u lodí Orion, s tím, že před dopadem se zažehnou brzdicí motory, které umožní zpřesnit místo přistání a zajistí měkké dosednutí, podobně jak je tomu u vyvíjené soukromé vesmírné lodi Dragon V2.[6]

Nosné rakety[editovat | editovat zdroj]

Jako hlavní nosič pro novou kosmickou loď byla původně plánována nosná raketa Rus-M, ale v roce 2011 byl program pro vývoj nové rakety ukončen. V červenci 2012 Roskosmos oznámil, že nová loď Federacija bude využívat nosič Angara A5. V roce 2017 se však ruští inženýři rozhodli preferovat nový chystaný nosič označovaný jako Sojuz-5, který povstal v rámci projektů Fenix / Sunkar. Vybrání Sojuzu-5 (Sunkar) pro loď Federacija se ale týká pouze misí, kdy bude tato loď mířit na nízkou oběžnou dráhu a na ISS. Není zatím jasné, jaká raketa bude novou loď vynášet k nástupci ISS, který má vzniknout v cislunárním prostoru, pro tento úkol bude potřeba další mnohem silnější raketa. Podle aktuálního scénáře by měl Sojuz-5 v roce 2022 zahájit letové testy a nejprve má vynášet nepilotované zkušební lodě Federacija. Nová raketa má projít certifikačním procesem pro pilotované lety, přičemž tento proces by měl být dokončen do roku 2024.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. РКК "Энергия" выиграла конкурс на создание космического корабля будущего [online]. Lenta.ru, 2009-4-6 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Новости : Россия отметит День космонавтики рекордными достижениями [online]. Москва: Роскосмос, 2009-4-12 [cit. 2011-10-20]. Kapitola РФ создаст корабль на шесть человек. Dostupné online. (rusky) 
  3. a b АФАНАСЬЕВ, И. Наследник ТКС. Новости космонавтики [online]. 2009-4-6 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Новости : МАКС-2011, г. Жуковский Московской области [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
  5. PTK development in 2015
  6. a b На смену славно потрудившемуся "Союзу" [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]