Perspektivní pilotovaný dopravní systém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
PPTS
PPTS
PPTS

Perspektivní pilotovaný dopravní systém (PPTS, rusky Перспективная пилотируемая транспортная система, ППТС) je vyvíjený ruský kosmický dopravní systém, jehož jádrem je nová kosmická loď označovaná jako pilotovaná dopravní loď nové generace (PTK NP, rusky Пилотируемый транспортный корабль нового поколения, ПТК НП), neoficiálně pojmenovaná Rus (rusky Русь). Nová loď má nahradit lodě Sojuz při dopravě kosmonautů na orbitální stanice, má být schopna samostatného několikatýdenního letu na oběžné dráze Země i letu k Měsíci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První konkurs na novou ruskou kosmickou loď vyhlásil Roskosmos v listopadu 2005 a zahájil v lednu 2006. Své projekty představily tři společnosti – RKK Eněrgija přišla s návrhem kosmické lodi Kliper, GKNPC Chruničeva představil projekt vycházející z lodi TKS a NPO Molnija navrhla raketoplán MAKS. Všechny návrhy byly prohlášeny za nedostatečné a konkurs v červenci 2006 ukončen.

V červenci 2006 přijala ruská vláda koncepci rozvoje ruské kosmonautiky do roku 2030, která v části věnované dopravním systémům předpokládala nejdříve modernizaci Sojuzu a zkonstruování orbitálního tahače Parom. Poté – po roce 2015 – měla nastoupit nová kosmické loď, univerzálnější než Kliper, schopná jak dopravy na oběžnou dráhu Země, tak letů na Měsíc.

Roskosmos vyhlásil nový konkurs na „perspektivní pilotovaný dopravní systém“, zúčastnily se ho GKNPC Chruničeva a RKK Eněrgija. V dubnu 2009 Roskosmos vybral projekt Eněrgiji, s tím, že nosnou raketu (nazvanou Rus) pro novou loď vyvine a bude vyrábět CSKB Progress.[1] Pracovním názvem nové lodi byl Rus, oficiálně byla označovaná jednoduše za „pilotovanou dopravní loď nové generace“.[2]

Perspektivní pilotovaný dopravní systém podle požadavků konkurzu zahrnoval „pilotovanou dopravní loď nové generace“ ve třech modifikacích určených pro

  • dopravu 6 kosmonautů a 500 kg nákladu na orbitální stanici na oběžné dráze Země a zpět,
  • dopravu 4 kosmonautů a 100 kg nákladu na oběžnou dráhu Měsíce a zpět,
  • samostatný třicetidenní let 4 kosmonautů.[3]

Přistávací modul měl být opakovaně (desetkrát) použitelný. Loď měla být dále použitelná pro lety kosmických turistů a pro obsluhu automatických platforem a stanic na oběžné dráze Země. V bezpilotní variantě měla sloužit jako zásobovací loď a dopravit 2000 kg nákladu na orbitální stanici a 500 kg nákladu na Zem.[3]

V srpnu 2011 Eněrgija představila maketu lodi.[4] První bezpilotní start je plánován z kosmodromu Vostočnyj roku 2015, pilotovaný let je naplánován na rok 2018.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pilotovaná dopravní loď nové generace má shodné úkoly jako současně vyvíjený americký Orion/MPCV a dosti podobný vzhled. Návratová kapsle (возвращаемый аппарат, ВА) useknutého kónického tvaru je naspodu doplněná válcovým motorovým úsekem (двигательный отсек, ДО), s dvěma solárními panely.[5] Návrat lodě do zemské atmosféry bude probíhat balistickým řízeným letem, tedy podobně jako u lodí Orion, s tím, že před dopadem se zažehnou brzdicí motory, které umožní zpřesnit místo přistání a zajistí měkké dosednutí.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. РКК "Энергия" выиграла конкурс на создание космического корабля будущего [online]. Lenta.ru, 2009-4-6, [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Новости : Россия отметит День космонавтики рекордными достижениями [online]. Москва: Роскосмос, 2009-4-12, [cit. 2011-10-20]. Kapitola РФ создаст корабль на шесть человек. Dostupné online. (rusky) 
  3. a b АФАНАСЬЕВ, И. Наследник ТКС. Новости космонавтики [online]. 2009-4-6 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online.  (rusky) 
  4. Новости : МАКС-2011, г. Жуковский Московской области [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16, [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
  5. a b На смену славно потрудившемуся "Союзу" [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16, [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]