Peraceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPeraceae
alternativní popis obrázku chybí
Clutia ericoides
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď Peraceae
Klotzsch, 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peraceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými střídavými listy a jednopohlavnými, bezobalnými květy. Čeleď zahrnuje asi 135 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v tropech téměř celého světa.

Rody čeledi Peraceae byly v minulosti řazeny do čeledi pryšcovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi Peraceae jsou dvoudomé stromy a keře s jednoduchými střídavými listy s drobnými palisty nebo bez palistů. Odění je složeno z hvězdovitých, šupinovitých nebo i jednoduchých chlupů. Listy jsou celokrajné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné, v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. Kalich a koruna je v počtu 5 plátků nebo je okvětí redukované v počtu plátků až zcela chybějící. Samčí květy se 2 až 15 obvykle srostlými tyčinkami. Semeník v samičích květech je svrchní, srostlý ze 3 až 6 plodolistů. Plodem je tobolka.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje celkem 135 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v tropech celého světa mimo Austrálie a východní části jihovýchodní Asie. Největším rodem je Clutia (70 druhů) a Pera (40 druhů).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Peraceae byla vyčleněna z čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae) již v roce 1976, zahrnovala ale jen rod Pera. Další rody pak byly do čeledi přeřazeny v roce 2003. V systému APG III z roku 2009 není čeleď zastoupena s poznámkou, že je zapotřebí dalších studií,[1] ve verzi APG IV z roku 2016 se opět objevuje.[2]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Chaetocarpus, Clutia, Pera, Pogonophora, Trigonopleura[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339. 
  2. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]