Peraceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Peraceae

alternativní popis obrázku chybí
Clutia ericoides
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Peraceae
Klotzsch, 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peraceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými střídavými listy a jednopohlavnými, bezobalnými květy. Čeleď zahrnuje asi 135 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v tropech téměř celého světa.

Rody čeledi Peraceae byly v minulosti řazeny do čeledi pryšcovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi Peraceae jsou dvoudomé stromy a keře s jednoduchými střídavými listy s drobnými palisty nebo bez palistů. Odění je složeno z hvězdovitých, šupinovitých nebo i jednoduchých chlupů. Listy jsou celokrajné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné, v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. Kalich a koruna je v počtu 5 plátků nebo je okvětí redukované v počtu plátků až zcela chybějící. Samčí květy se 2 až 15 obvykle srostlými tyčinkami. Semeník v samičích květech je svrchní, srostlý ze 3 až 6 plodolistů. Plodem je tobolka.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje celkem 135 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v tropech celého světa mimo Austrálie a východní části jihovýchodní Asie. Největším rodem je Clutia (70 druhů) a Pera (40 druhů).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Peraceae byla vyčleněna z čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae) již v roce 1976, zahrnovala ale jen rod Pera. Další rody pak byly do čeledi přeřazeny v roce 2003. V systému APG III z roku 2009 není čeleď zastoupena s poznámkou, že je zapotřebí dalších studií,[1] ve verzi APG IV z roku 2016 se opět objevuje.[2]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Chaetocarpus, Clutia, Pera, Pogonophora, Trigonopleura[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BREMER, B. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339.  
  2. BYNG, James W. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.  
  3. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]