Pavel Thébský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Pavel Thébský
Pavel Thébský, Jusepe de Ribera, 1640
Pavel Thébský, Jusepe de Ribera, 1640
Datum narozenícca 228
Místo narozeníEgyptě
Datum úmrtícca 341
Místo úmrtíEgyptě
Svátek10. leden, 15. leden (udávána obě data)
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev

Řeckokatolická církev

Pravoslaví
AtributyOděv z palmových listů, havran (který mu dle Jeronýmova životopisu přinášel denně chléb), příp. dva lvi

Svatý Pavel Thébský (* 228; † 341) je světec katolické církve, jenž za svého života žil jako poustevník, proto jej je také možno nalézt v seznamech svatých pod jménem sv. Pavel, poustevník (Martyrologium Romanum jej označuje Paulus eremita). Je patronem poustevníků a výrobců rohožek a košíků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Pavel Thébský žil ve 3. a 4. století a na svou dobu se mu dostalo solidního vzdělání. V patnácti letech zdědil po rodičích značný majetek. Začátkem pronásledování křesťanů za císaře Decia pojal jeho švagr úmysl zmocnit se Pavlova majetku. Pavel byl ale včas varován svou sestrou, která mu řekla o chystaných úmyslech svého manžela. Pavel se rozhodl zcela oddat Kristu a uchýlil se do pouště.

Poustevnický život[editovat | editovat zdroj]

Pavel začal žít poustevnickým životem, vědom si, že člověk nemůže sloužit Bohu i mamonu (Mt. 6, 24). Švagrovi odpustil a začal se věnovat cele kontemplativnímu způsobu života. K modlitbě používal 300 kamínků, které používal stejně, jako o několik století později církev růženec. Co kamínek, to jedna modlitba.

Legendy hovoří o devadesáti letech trávených na poušti. Datace se nedá spolehlivě určit, jedinými prameny jsou spisy světců Jeronýma a Antonína. Antonín jej na základě svého snu vyhledal a setrval s ním v hovoru. V jeho přítomnosti dle legendy Pavel předpověděl svou smrt.

Podobnost se sv. prorokem Eliášem[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako v případě proroka Eliáše, traduje se i o sv. Pavlu eremitovi, že o jeho obživu se starali havrani, kteří mu nosil v zobáku chléb.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 1. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1994. 702 s. ISBN 80-85527-75-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]