Přeskočit na obsah

Pavel Thébský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Pavel Thébský
Pavel Thébský, Jusepe de Ribera, 1640
Pavel Thébský, Jusepe de Ribera, 1640
poustevník
Narozenícca 228
Egypt
Úmrtícca 341
Egypt
Svátek10. ledna, 15. ledna (udávána obě data)
Státní občanstvíEgypt
Uctíván církvemiřímskokatolická církev,
řeckokatolická církev a další církve ve společenství se Svatým stolcem,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
AtributyOděv z palmových listů, havran (který mu dle Jeronýmova životopisu přinášel denně chléb), příp. dva lvi
Patronempoustevníků
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Pavel Thébský (asi 228 Théby – asi 341) je světec katolické církve, jenž za svého života žil jako poustevník, proto jej je také možno nalézt v seznamech svatých pod jménem sv. Pavel poustevník (Martyrologium Romanum jej označuje Paulus eremita). Je patronem poustevníků a výrobců rohožek a košíků.

Pavel Thébský žil ve 3. a 4. století a na svou dobu se mu dostalo solidního vzdělání. V patnácti letech zdědil po rodičích značný majetek. Začátkem pronásledování křesťanů za císaře Decia pojal jeho švagr úmysl zmocnit se Pavlova majetku. Pavel byl ale včas varován svou sestrou, která mu řekla o chystaných úmyslech svého manžela. Pavel se rozhodl zcela oddat Kristu a uchýlil se do pouště.

Poustevnický život

[editovat | editovat zdroj]

Pavel začal žít poustevnickým životem, vědom si, že člověk nemůže sloužit Bohu i mamonu (Mt. 6, 24).[1] Švagrovi odpustil a začal se věnovat cele kontemplativnímu způsobu života. K modlitbě používal 300 kamínků, stejně, jako o několik století později začala církev používat růženec. Co kamínek, to jedna modlitba.

Legendy hovoří o devadesáti letech trávených na poušti. Datace se nedá spolehlivě určit, jedinými prameny jsou spisy světců Jeronýma a Antonína. Antonín jej na základě svého snu vyhledal a setrval s ním v hovoru. V jeho přítomnosti dle legendy Pavel předpověděl svou smrt.

Podobnost se sv. prorokem Eliášem

[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako v případě proroka Eliáše, traduje se i o sv. Pavlu eremitovi, že o jeho obživu se starali havrani, kteří mu nosili v zobáku chléb.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paulus von Theben na německé Wikipedii.

  1. biblenet.cz | bible online | český ekumenický překlad, bible kralická. biblenet.cz [online]. [cit. 2022-04-13]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • HIERONYMUS, Eusebius Sofronius. Legendy o poustevnících – Vitae eremitarum. Praha: Oikúmené (Knihovna raně křesťanské tradice), 2002. 150 s. ISBN 80-7298-050-5. 
  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 1. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1994. 702 s. ISBN 80-85527-75-8. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]