Jusepe de Ribera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jusepe de Ribera
Narození 12. ledna 1591
Xàtiva
Úmrtí 2. září 1652 (ve věku 61 let)
Neapol
Místo odpočinku Santa Maria del Parto a Mergellina, Naples
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jusepe (José) de Ribera (12. ledna 1591, Játiva2. září 1652 Neapol) byl významným španělským barokním malířem působícím u královského dvora v Neapoli.

Život[editovat | editovat zdroj]

První malířské zkušenosti získal v dílně Francisca Ribalty, představitele valencijské malířské školy. V mládí odešel studovat renesanční mistry do Itálie. Pro svou drobnou postavu zde dostal přezdívku Lo Spagnoletto (malý Španěl). Když procestoval horní Itálii, usadil se natrvalo v Neapoli, kde se stal dvorním malířem a byl zahrnován zakázkami. Pro nedostatek času vedl dílnu, kde pracovali jeho italští, vlámští a španělští pomocníci. V Neapoli jej dvakrát navštívl soudobý španělský mistr, Diego Vélazquez.

Ribera je hlavním představitelem caravaggiovského naturalismu v Itálii. Vybíral si s oblibou náměty umučení, kde mohl uplatnit expresivní gesta a mimiku, podrobné podání drastických podrobností a dramatické protiklady světla a stínů.

Ve středním období produševňuje výraz a zesvětluje kolorit, aby v pozdních dílech dosáhl klidné vyrovnanosti. Ribera byl činným zejména v letech 1620-30 i jako grafik. Jeho umění ovlivnilo soudobé malířství ve Španělsku i Neapoli. K jeho žákům patřil mimo jiné Luca Giordano. V posledních letech života trpěl pohaněním dcery, kterou svedl a opustil Don Juan ď Austria.[1]

Díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SÁVA, Šabouk a autorský kolektiv. Encyklopedie světového malířství. Příprava vydání Vladimír Fiala; redakce Jaroslav Vácha, Jaroslav Hrubý. Praha : Academia Praha, 1975. 21-092-75.