Pavel Kohn-Kubín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pavel Kohn-Kubín
Narození 10. června 1913
Žamberk, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 13. března 1944
Biskajský záliv, Francie
Příčina úmrtí sestřelen
Ocenění Československý válečný kříž 1939
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Deska na rodném domě Pavla Kohn-Kubína v Žamberku

Ing. Pavel Kohn-Kubín (10. června 1913 Žamberk13. března 1944 Biskajský záliv) byl český pilot židovského původu bojující za druhé světové války v řadách Royal Air Force.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Žamberku, ale jako malý chlapec se odstěhoval s rodiči do Chomutova, kde absolvoval gymnázium. Obchodní akademii navštěvoval v Teplicích, po absolutoriu Vysoké školy obchodní získal titul komerčního inženýra.

Hned po vypuknutí 2. světové války utekl do Francie, kde se přihlásil k odvodu a 12. prosince 1939 vstoupil do Československé zahraniční armády. Při bitvě o Francii byl sestřelen, ale podařilo se mu dostat se do Anglie, kde se stal příslušníkem 311. československé bombardovací peruti RAF a získal hodnost nadporučíka. Vykonával funkci navigátora a v RAF měl osobní číslo 127085. Jeho spolubojovníkem byl spolužák z Obchodní akademie v Teplicích František Fajtl. Padl dne 13. března 1944 nad Biskajským zálivem v Atlantském oceánu.

Byl vyznamenán Československým válečným křížem a československou medailí Za chrabrost. In memoriam byl povýšen na kapitána.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]