Banksie osténkatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Paučkovec osténkatý)
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxBanksie osténkatá
alternativní popis obrázku chybí
Květenství banksie osténkaté
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád proteotvaré (Proteales)
Čeleď proteovité (Proteaceae)
Rod banksie (Banksia)
Binomické jméno
Banksia spinulosa
Sm.
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Sirmuellera spinulosa (Sm.) Kuntze[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Banksie osténkatá (Banksia spinulosa) někdy také zvaná paučkovec osténkatý,[1] je jeden z mnoha stálezelených druhů rodu banksiečeledě proteovitých, dřeviny která pochází z australského kontinentu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstá na východě Austrálie, ve státech Viktoria, Nový Jižní Wales a Queensland. V oblastech okolo pobřeží je poměrně nízkého vzrůstu, od moře ve vzdálenějším lesnatém terénu bývá vyšší a jeho větve vyrůstají vzpřímeněji. Dobře roste v lehké až středně těžké půdě která bývá občas vlhká, ale dobře odvodněná, bývá součástí podrostů suchých lesů a vřesovišť. Volí spíše půdu kyselou, vysoký obsah vápence zpomaluje růst a způsobuje žloutnutí listů.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstá ve formě keře dosahující do výšky 1 až 5 m, jeho větve mají z počátku kůru hladkou s lenticelami která stárnutím rostliny rozpraskává.

Listy, dlouhé 3 až 10 cm a široké do 2 cm s řapíky délky 1 až 3 mm, vyrůstají na větvích střídavě, jsou na líci porostlé chlupy drsnými a na rubu jemnými. Jejich čepele jsou úzké až čárkovité, s klínovitou bází a tupými konci, zakřivené nebo téměř ploché s podvinutým okrajem, po obvodu bývají celistvé nebo v horní části jen krátce zubaté.

Květenství široká až 10 cm jsou uspořádána do hroznů mající dřevnaté osy dlouhé i 45 cm. Květy jsou oboupohlavné, vytrvalá čtyřčetná okvětí mají lístky 2 až 3 cm dlouhé žluté nebo zlaté barvy. Čnělka vyrůstající ze spodního semeníku tvořeného jediným plodolistem je žlutá nebo tmavě červená až fialová. Rozkvétají přibližně v dubnu až srpnu, opylovány jsou hmyzem nebo drobnými ptáky sajícími z květů nektar. Od spodu květenství postupně tmavnou, vydrží ale na rostlině téměř rok.[3][4][5]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V dozrálém plodenství vyvinutém z hroznovitého květenství bývá i více než 100 úzce cylindrických dřevnatých měchýřků (tobolek) dlouhých 10 až 25 mm. Obsahují po dvou okřídlených obvejčitých semenech a jejich otevření se aktivuje převážně ohněm (požárem okolního buše), semena jsou po dlouhou dobu takto dobře "uskladněna" a zabezpečena před zvířaty a nepřízní počasí. Při požáru mateřská rostlina zahyne, ale brzy vyklíčí po léta shromažďovaná semena.

Běžně se množí v zahradnictví, semena vyklíčí za dva až pět týdnů po výsevu, asi za tři roky vykvete a do plné výše doroste za pět až šest let. Je vyšlechtěno hodně kultivarů s obzvláště velkými a pěkně zbarvenými květenstvími, ty se množí řízkováním.[2][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Banksie osténkaté se často vysazují od parků a okrasných zahrad, keře bývají husté a kompaktní, pouze na zastíněném místě řídké a vytáhlého vzrůstu, poměrně dobře snáší i pokles teploty k bodu mrazu. Jejich květenství se používá do kytic řezaných květin. Po odkvětu lze keř prořezávat, většinou se tvaruje do koule o průměru cca 2 m, tehdy přináší na plném slunci nejkrásnější květenství.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Jsou uznávány čtyři variety banksie osténkaté.

  • Banksia spinulosa Sm. var. spinulosa Smith

(Keře mají plstnatými kmínky, listy úzce čárkovité s podvinutým okrajem jsou obvykle na vrcholku jemně pilovité, čnělky jsou červené nebo zlaté, vyskytuje se v Queenslandu)

  • Banksia spinulosa Sm. var. cunninghamii (Reichb.) A .S. George

(Keře bývají vysoké až 5 m, listy široce čárkovité se zakřiveným, celistvým nebo pilovitým okrajem jsou zespodu plstnatě hnědé, čnělky jsou obvykle tmavé, vyskytuje se v Queenslandu, Novém Jižním Walesu a Viktorií)

  • Banksia spinulosa Sm. var. neoanglica A. S. George

(Listy jsou široce čárkovité, okraj mají zakřivený a celistvý až pilovitý, naspodu jsou plstnatě hnědé, čnělky bývají obvykle tmavé, vyskytuje se v Queenslandu a Novém Jižním Walesu)

  • Banksia spinulosa Sm. var. collina (R. Br.) A. S. George

(Kmínky jsou plstnaté nebo drsně chlupaté a v horních částech brzy olysávají, listy jsou čárkovité až úzce obvejčité se zakřiveným okrajem, téměř k bázi pilovité, naspodu bíle plstnaté, čnělky jsou červené nebo zlaté, vyskytuje se v Queenslandu).[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Paučkovec osténkatý [online]. BioLib, o. s., rev. 27.06.2006 [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c Banksia spinulosa [online]. Australian Native Plants Society (Australia), AU [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Dendrologie.cz: Banksia spinulosa [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b c Growing Native Plants: Banksia spinulosa [online]. Australian Government Initiative, Australian National Herbarium, Canberra, AU [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. HARDEN, G. J. PlantNET, NSW FloraOnline: Banksia spinulosa [online]. Royal Botanic Gardens & Domain Trust, Sydney, AU [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]