Patrick Rothfuss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patrick Rothfuss
Patrick Rothfuss
Patrick Rothfuss
Narození 6. června 1973
Madison, Wisconsin
Povolání romanopisec
Národnost americká
Alma mater Washington State University
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2687782 (do 1999)
Žánr fantasy
Významná díla Jméno větru (2007)
Vlivy Peter S. Beagle, Neil Gaiman,[1] J. R. R. Tolkien,[2] George Carlin, William Shakespeare, Orson Scott Card, Tim Powers,[3] Terry Pratchett, Joss Whedon, George R. R. Martin, Díogenés ze Sinópé, Edmond Rostand,[4][5]
Emblem-web.svg oficiální stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrick James Rothfuss (* 6. června 1973) je americký spisovatel fantasy a přednášející na vysoké škole. Je autorem předpokládané trilogie Kronika Královraha, která byla odmítnuta několika nakladatelstvími před tím, než první knihu série, Jméno větru, vydala v roce 2007 společnost DAW/Penguin. Kniha získala kladný ohlas kritiků a dostala se na seznam bestsellerů deníku The New York Times.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Madisonu ve Wisconsinu a kvůli nevlídnému počasí a nepřítomnosti kabelové televize vyrůstal jako vášnivý čtenář.[6] V roce 1991 se zapsal na University of Wisconsin–Stevens Point.[6] Původně plánoval vystudovat jako chemický inženýr, pak se ale rozhodl pro klinickou psychologii a nakonec si po třech letech, kdy studoval každý pro něj zajímavý předmět, nezvolil žádný hlavní obor.[6] Během té doby pracoval na nesmírně dlouhém fantasy románu s názvem The Song of Flame and Thunder (česky doslova Píseň plamene a hromu).

V roce 1999 absolvoval s bakalářským titulem z angličtiny.[6] Dva roky po získání titulu MA (Master of Arts) na Washington State University se vrátil učit na Stevens Poin.[6] Po dokončení The Song of Flame and Thunder poslal tento román několika nakladatelům, ale byl odmítnut. V roce 2002 vyhrál soutěž Writers of the Future s výňatkem z knihy.[7] Poté prodal práva na knihu společnost DAW Books. The Song of Flame and Thunder se rozdělila na trilogii a byla přejmenována na Kronika Královraha. První díl s názvem Jméno větru byl publikován v dubnu roku 2007. Kniha vyhrála Quill Award a dostala se na seznam bestsellerů deníku The New York Times.[8]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Kronika Královraha (The Kingkiller Chronicle)
 • Jméno větru (2008 ve dvou svazcích, 2012 v jednom svazku) (The Name of the Wind - duben 2007)
 • Strach moudrého muže (2012) (The Wise Man's Fear - říjen 2012)[9]
 • The Doors of Stone (pracovní název)[10]

Trilogie byla původně zamýšlená jako jeden dlouhý příběh s pracovním názvem The Song of Flame and Thunder (česky doslova Píseň plamene a hromu). Byl rozdělen na tři části kvůli své délce a jméno bylo změněno, aby se nepletlo s Píseň ledu a ohně (v originále A Song of Ice and Fire) spisovatele George R. R. Martina.[11] Série je v podstatě autobiografií známého hudebníka, čaroděje a dobrodruha Kvotha, kterému zabijí matku a otce, když cestují se skupinou kočovných umělců, ve které oba pracují. Poté, co se stane všeobecně známým, zmizí z očí veřejnosti a nakonec je vystopován do zapadlého hostince Kronikářem, který ho přesvědčí, aby mu řekl svůj životní příběh. Vyprávění příběhu je občas přerušeno a během těchto přestávek se dovídáme, že Kvotha někdo hledá a jeho učeň Bast nechce nechat Kronikáře později vyprávět celý Kvothův příběh. Děj tedy probíhá na dvou úrovních, v jedné části se dovídáme, jak se Kvothe stal takovým mužem, jakým je, a v druhé se začíná rozvíjet další příběh.

Další díla
 • "The Adventures of the Princess and Mr. Whiffle" - červenec 2010[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://thebooksmugglers.com/2009/05/patrick-rothfuss-loves-me.html
 2. http://ofblog.blogspot.com/2007/06/interview-with-patrick-rothfuss-part-ii.html
 3. http://www.patrickrothfuss.com/content/interviews.asp
 4. http://fantasybookcritic.blogspot.com/2007/03/interview-with-patrick-rothfuss.html
 5. http://www.sffworld.com/interview/224p1.html
 6. a b c d e ROTHFUSS, Patrick. Bio [online]. Patrick Rothfuss official website, [cit. 2008-09-01]. Dostupné online.  
 7. 2002 [online]. Author Services, Inc., [cit. 2008-09-02]. (Writers of the Future Contest Winners.) Dostupné online.  
 8. University of Wisconsin–Stevens Point: UWSP lecturer’s fantasy novel climbs New York Times Bestseller list, tisková zpráva, [cit. September 2, 2008], Dostupné on-line.
 9. I said I’d tell you when I knew... [online]. April 18, 2010, [cit. 2010-04-28]. Dostupné online.  
 10. http://www.sffworld.com/interview/224p0.html
 11. Fantasymundo interview
 12. The Adventures of the Princess and Mr. Whiffle [online]. Subterranean Press. Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Patrick Rothfuss na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]