Přeskočit na obsah

Palác Purkyňova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Palác Dunaj, někdejší ústředí vídeňské pojišťovny Donau na Národní třídě v Praze.
Palác Purkyňova
na nároží ulic Purkyňova a Spálená
Palác Purkyňova
Palác Purkyňova
Účel stavby

Administrativní účely

Základní informace
SlohFunkcionalismus
ArchitektAdolf Foehr
Výstavba1927-1928
PřestavbaPoslední rekonstrukce 1992-1994
StavebníkPojšťovna Donau
Současný majitelKolovratové
Poloha
AdresaPurkyňova 74/2,Spálená 74/18
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, ČeskoČesko Česko
UlicePurkyňova a Spálená
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Purkyňova, kdysi též Palác Donau, je funkcionalistická budova stojící na rohu ulic Spálená a Purkyňova, na Novém Městě, Praha 1.

Dějiny paláce

[editovat | editovat zdroj]

V místě dnešního paláce Purkyňova stával dvoupatrový klasicistní dům u Pěti růží, kde žil a zemřel přírodovědec a filozof Jan Evangelista Purkyně (1787–1869) a také jeho syn, malíř Karel Purkyně (1834–1868).

Současná podoba funkcionalistického paláce pochází z let 1927–1928. Jeho autorem je pražský německý architekt Adolf Foehr, žák Jana Kotěry. Ten jej postavil jako jeden ze dvou pražských paláců vídeňské pojišťovny Donau.

Nedaleko odsud, na rohu ulic Národní a Voršilská stojí konstruktivistický palác Dunaj (Donau) od téhož autora, kde sídlilo pražské ústředí rakouské pojišťovny.

Dům byl během let vícekrát rekonstruován, naposledy 1992–1994. Tehdy se objekt stal čistě administrativním. Je zde pasáž s obchody, divadlem, kavárnou a restaurací.

V roce 2010 se palác stal majetkem rodu Kolowratů.

Palác a nakladatelství Aventinum

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1928 si v paláci pronajalo nakladatelství Aventinum Otakara Štorcha-Mariena (které sídlilo ve vedlejším Zedwitzovském paláci) část suterénu a v roce 1930 v téže budově otevřelo reprezentativní Aventinské knihkupectví.[1]

Popis budovy

[editovat | editovat zdroj]

Elegantní funkcionalistický objekt, jehož tvar evokuje parník, má 9 nadzemních a jedno podzemní podlaží. Jednoduchá fasáda s výrazným horizontálním členěním je oživena mušlovitými balkonky. Stavbu paláce provedla firma A. Möse. Interiéry přízemí a prvního patra pro knihkupectví Aventinum, které sem expandovalo z vedlejší Aventinské mansardy v Purkyňově ulici, navrhl spolu s nedochovaným reklamním nápisem na fasádě bývalý člen Devětsilu Bedřich Feuerstein.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]